ماشین سازی تبریز حال و روز خوشی ندارد

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی گفت: اکنون نرخ بیکاری در استان 10.9 درصد است که در مقابل جمعیت کاری ما، امار بالایی است، معتقدم باید با استفاده از پتانسیل جمعیت کاری، این آمار را می توانیم به نرخ پنج درصد برسانیم.

ماشین سازی تبریز حال و روز خوشی ندارد

به گزارش خبرنگاران، میراحد حسینی در مراسم بزرگداشت هفته کار و کارگر و تجلیل از کارگران، ورزشکاران و واحدهای نمونه استان با بیان این که آذربایجان شرقی نزدیک به چهار میلیون نفر جمعیت دارد که از این تعداد یک میلیون و 350 هزار نفر جز جمعیت فعال استان است، گفت: اگر تعداد بیکاران را از این آمار حذف کنیم، حدود یک میلیون و 250 هزار نفر در استان شاغل هستند که چهار میلیون نفر از زحمات و دسترنج آن ها بهره می برند.

وی با تاکید بر این که باید حداقل 50 درصد جمعیت استان در زمینه اشتغال فعال شوند، گفت: اقدامات خوبی برای بهبود کسب و کار و اشتغال در استان انجام شده، به طوری که سال گذشته طرح های مختلفی از جمله طرح اشتغال فراگیر و اشتغال روستایی ارائه شد که از این طرح ها چهار هزار فرصت شغلی برای روستاییان و پنج هزار فرصت شغلی در اشتغال فراگیر ایجاد شد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی با بیان این که سال گذشته در مجموع 45 هزار فرصت شغلی در استان ایجاد شده است، گفت: سالانه باید 70 هزار فرصت شغلی جدید در استان ایجاد شود تا بتوانیم نرخ بیکاری را یک رقمی کنیم.

وی با بیان این که بیمه بیکاری برای 13 هزار نفر در استان پرداخت می شود، گفت: پرداخت مقرری بیکاری برای 13 هزار نفر جای تأسف دارد؛ باید همه دست به دست هم داده و با استفاده از پتانسیل نیروی کار در شکوفایی و رونق اقتصادی تلاش کنیم.

حسینی با بیان این که نزدیک به 580 تشکل در استان ایجاد شده است، گفت: این تعداد از تشکل ها نشان می دهد که سطح آگاهی کارگران ارتقا یافته است و مسائل خود را همواره از طریق مذاکره و در چارچوب قانون و مقررات مطرح می کنند.

کننده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که وضعیت واحدهای مشکل دار استان باید بررسی و ساماندهی شوند، گفت: واحدهای صنعتی استان به افرادی واگذار شوند که اهلیت داشته و با هدف رونق تولید، پا در عرصه بگذارند.

به گزارش خبرنگاران، منطقه آذربایجان شرقی، زهرا ساعی در مراسم بزرگداشت هفته کار و کارگر و تجلیل از کارگران، ورزشکاران و واحدهای نمونه استان، با بیان این که امروزه شرایط اقتصادی کشور به گونه ای شده که کارگران و کارفرمایان در حیطه کاری خود دچار مشکل شدند، گفت: با توجه به نرخ بیکاری، تشدید تحریم ها و نوسانات ارزی در حوزه اقتصادی با مسائلی روبرو هستیم ولی ما نگران اقشاری هستیم که دستمزد کمی دریافت می کنند.

وی ادامه داد: فشار اقتصادی بر قشر کم درآمد زیاد است ما با تعامل دولت و کارفرمایان تلاش می کنیم حجمی از این فشار را کاهش دهیم.

ساعی ادامه داد: طبق بررسی های فرمول کار در جهان، کارگران نسبت به شرایط کنونی کشور باید سه میلیون و 800 هزار تومان دریافتی داشته باشند و دولت و کارفرمایان باید بدانند که شرایط فعلی، شرایط خاصی است.

وی با بیان این که تشدید تحریم ها، مسائل زیادی در تهیه مواد اولیه به کارفرمایان تحمیل نموده است، گفت: باید شرایط و رویه ای میانه تنظیم کنیم تا دولت موازنه را رعایت کند.

وی با بیان این که بسیاری از موارد در قانون گویای برخی مسائل نیست، افزود: از کارفرمایان می خواهیم میزان کسری کارگران را به طور مستقیم و غیر مستقیم جبران کنند تا سفره کارگران گسترده تر شود.

کننده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که باید از توان و ظرفیت موجود در کشور استفاده کنیم، گفت: تعامل کارفرمایان، کارگران و دولت با یکدیگر افزایش یابد.

وی ادامه داد: برخی از واحدهای تولیدی ما پیروز بوده و برخی نیز به دلایلی دچار مشکل هستند به طوری که در برخی از واحدها ماه ها معوقات کارگران پرداخت نشده و این، مسئله ای نگران کننده ای است.

ساعی با اشاره به واگذاری واحدهای تولیدی استان به افراد بی تعهد، گفت: این افراد هیچ گونه عرق ملی ندارند؛ به عنوان مثال واگذاری بلبرینگ سازی و ماشین سازی تبریز جز این کارخانجات بود که باید توسعه می یافتند ولی اکنون حال و روز خوشی ندارند.

وی ادامه داد: کارخانه ماشین سازی در بی اطلاعی و بی خبری کنندگان به افرادی واگذار شد که اهلیت نداشتند و روز به روز بر مسائل آن اضافه نموده می شد

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 22 تیر 1398 بروزرسانی: 22 تیر 1398 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 308

به "ماشین سازی تبریز حال و روز خوشی ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماشین سازی تبریز حال و روز خوشی ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید