فاصله قیمت نوسازها با عرف بازار

به گزارش مجله توسعه دهنده، آپارتمانهای نوساز از نظر تعداد معاملات نسبت به پنج سال قبل 16 درصد افت نموده که علت اصلی آن به کاهش قدرت خرید مربوط می گردد؛ به همین دلیل عرضه واحدهای جدید به بازار کمتر شده که به شکل ایجاد فاصله قیمتی بین این گروه از آپارتمانها با خانه های قدیمی و میانسال بروز یافته است.

فاصله قیمت نوسازها با عرف بازار

به گزارش خبرنگاران، فقر آپارتمانهای نوساز، بخصوص در مناطق میانی و جنوبی تهران ناشی از رکود مسکن، پایین آمدن بازده سرمایه در بخش ساخت و ساز و افت قدرت خرید باعث ایجاد فاصله قیمتی بین خانه های نوساز با خانه های قدیمی ساز، عرف و میانگین قیمت مناطق مصرفی تهران شده است. تعداد واحدهای در حال ساخت شهر تهران در نیمه نخست سال 1399 کاهش 14 درصدی نسبت به شش ماهه ابتدای سال 1398 و افت 76 درصدی نسبت به نیمه نخست سال 1392 را نشان می دهد.

گزارش آبان ماه 1399 بازار مسکن شهر تهران نشان می دهد معاملات آپارتمانهای کمتر از پنج سال ساخت 2 درصد نسبت به مهرماه بالا رفته که می تواند از دلایل مختلفی همچون افزایش عرضه، کاهش 10 تا 15 درصدی قیمتهای پیشنهادی، نگرانی از رکود آینده، احتمال اجرایی شدن قانون مالیات بر خانه های خالی و محو تورم ماهیانه مسکن طی در آبان ماه نشأت گرفته باشد. با این حال افزایش 2 درصدی معاملات واحدهای نوساز با توجه ریزنوسانات ماهیانه نمی تواند رقم قابل ملاحظه ای تلقی گردد.

طی سه هفته اخیر نرخهای کاذب به تدریج از بازار کنار رفته اما کماکان دیده می گردد به دلیل کمبود فایلهای مرغوب و نوساز، این نوع از آپارتمانها بعضا 10 تا 20 میلیون تومان بالاتر از میانگین قیمت مسکن در مناطق شهر تهران عرضه می گردد. به طور مثال در یک آگهی، قیمت هر متر مربع از یک آپارتمان نوساز در منطقه 4 محله تهرانپارس 50 میلیون تومان معین شده، در حالی که متوسط قیمت در این منطقه بر اساس معاملات آبان ماه 1399 بالغ بر 28 میلیون تومان بوده است. در منطقه 13 محله تهران نو نرخ هر متر از یک واحد 104 متری هفت سال ساخت 36 میلیون تومان اعلام شده، حال آنکه میانگین قیمت مسکن در منطقه 13 بر اساس معاملات آبان ماه 23 میلیون تومان بوده است.

یک واحد 128 متری یک سال ساخت در فرمانیه متری 55 میلیون تومان معین شده که دقیقا با متوسط قیمت منطقه یک برابری می نماید. در محله سعادت آباد واقع در منطقه 2 قیمت یک آپارتمان 200 متری نوساز به طرز عجیبی بالاتر از متوسط و عرف منطقه معین شده؛ به طوری که نرخ این آپارتمان 120 میلیون تومان در هر متر مربع در نظر گرفته شده در حالی که متوسط قیمت در منطقه 2 متری 44 میلیون تومان است.

کارشناسان معتقدند با توجه به تغییرات ایجاد شده در اندازه های اقتصاد ایران، انتظار افت شدید قیمت مسکن دور از ذهن است اما احتمال ثبات و ته نشین شدن نرخها طی دو سه سال آینده وجود دارد. به بیان دیگر تورم عمومی افزایش می یابد اما قیمت مسکن ثابت می ماند که معنای دیگر آن ثبات قیمت اسمی و کاهش قیمت واقعی است.

خانه در تهران متری 27.1 میلیون تومان

بنابراین گزارش، مطابق اعلام بانک مرکزی متوسط قیمت مسکن شهر تهران در آبان ماه 1399 بالغ بر 27 میلیون و 100 هزار تومان در هر متر مربع بود که نسبت به ماه قبل 1.8 درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل 118 درصد رشد نشان می دهد. این کمترین میزان افزایش ماهیانه قیمت از اردیبهشت امسال تا کنون بوده است. معاملات نیز در هشتمین ماه از امسال به طور محسوسی کاهش یافت. در آبان ماه 1399 تعداد 4466 فقره معامله مسکن در شهر تهران به امضا رسید که در مقایسه با ماه قبل 48 درصد کاهش و نسبت به ماه مشابه سال قبل 1.8 درصد افزایش پیدا کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 15 دی 1399 بروزرسانی: 15 دی 1399 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 1476

به "فاصله قیمت نوسازها با عرف بازار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فاصله قیمت نوسازها با عرف بازار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید