روستای ده چناشک؛برترین مکان برای تعطیلات تابستان، تصاویر

به گزارش مجله توسعه دهنده، استان گلستان شرقی ترین استان در حاشیه دریای خزر است. این استان به دلیل همجواری با ترکمن صحرا اقلیم متفاوت تری نسبت به دو استان دیگر حاشیه دریای خزر دارد. علاوه بر تفاوت اقلیم گلستان در خطه شمال ایران، اقلیم های متفاوتی هم در میان شهرها و روستاهای این استان دیده می شود که باعث ایجاد منظره ها و چشم اندازهای بی نظیری می شود.

روستای ده چناشک؛برترین مکان برای تعطیلات تابستان، تصاویر

در میان روستاهای زیبا و بکر استان، ده چناشک جزو روستایی با اقلیم کوهستانی است. این روستا که بعد از تنگه چهل چای و در میان رشته کوه های البرز واقع شده است، تحت تاثیر اقلیم کوهستانی، دارای زمستان های سرد و تابستان هایی با هوای مطبوع است. از مینودشت که به طرف تنگه چهل چای بروید، بعد از حدود بیست کیلومتر به پلی خواهید رسید که راه را به دو نیم تقسیم می نماید. راه سمت چپ شما را به ده چناشک می رساند.

روستا با مزارع گندم، برنج، گل گاوزبان، زعفران و بابونه احاطه شده و به لحاظ بصری منظرهی بی نظیر خلق نموده است.

مردم روستا به زبان فارسی صحبت می نمایند و شغل بیشتر افراد در این روستا کشاورزی و دامپروری است. ساختمان ها و خانه های روستا به مانند بیشتر خانه های خطه شمال ایران از گل، کاهگل، چوب، خشت و سنگ ساخته شده اند. اما در ساخت خانه های نو از سیمان، تیر آهن، آجر و گچ هم استفاده شده است. در خصوص قدمت روستا تاریخ دقیقی وجود ندارد اما شواهد و بقایا نشان از تاریخ طولانی روستا دارند. در نزدیکی ده چناشک قبرستانی قدیمی هم وجود دارد که تاریخ آن به ششصدسال قبل باز می شود.

به گفته مردم محلی روستا، محل ده چناشک چهار بار تغییر نموده است که این جا به جایی را از قبرستان های قدیمی اطراف روستا می توان، تشخیص داد. دلیل انتخاب نام روستا به طور دقیق تعیین نیست، به روایت بعضی از مردم محلی این منطقه چنارهای بسیاری داشته و شاید نام روستا از این درختان گرفته شده است.

جاذبه های گردشگری روستا

روستا ده چناشک چهار قبرستان دارد که یکی از قبرستان ها در حال حاضر مورد استفاده مردم محلی است. اما سه قبرستان دیگر مربوط به گذشته روستا است. یکی از این قبرستان ها در میان درختان انبوه و بر دامنه کوه واقع شده که با گذر از رودخانه و شالیزارها در میان درختان، سنگ قبرهای قدیمی را خواهید دید. مکان اصلی قبرستان در میان درختان است که به گفته مردم محلی این منطقه بسیار خطرناک است.

روستا دارای دو رودخانه است که این روخانه ها از میان دره های عمیق گذر نموده و به روستای ده چناشک می رسند و روستا را به سه قسمت تقسیم می نمایند. جهت عبور و اطراف رودخانه بسیار زیبا و تماشای است. در کنار اینها، کوه های سر به فلک کشیده که با مراتع، زمین های کشاورزی و جنگل پوشیده شده اند هم منظره بی نظیری ایجاد نموده اند.

در اطراف روستا چشمه های متعددی وجود دارد که آب این چشمه ها بسیار شیرین و سبک هستند. نام بعضی از این چشمه ها عبارت است از: چشمه تاشته، چشمه ارویس، چشمه تنگه، چشمه سرچشمه و چشمه حسن. آب آشامیدنی روستا هم از یکی از این چشمه های طبیعی تامین می شود.

برفچال یکی دیگر از جاذبه های تماشای روستا است. این منطقه در چند کیلومتری روستا و در قسمت مرز گلستان و شاهرود واقع شده است. برای رفتن به این منطقه بهتر است پیاده بروید اما با تراکتور یا قاطر هم به این منطقه می توان رفت. بعد از گذر از میان زمین های کشاورزی و مراتع، به میان درختان تنومند و بلند می رسید. با عبور از میان درختان در میان کوهپایه، برفچال را خواهید یافت. این قسمت در گرمترین روزهای سال هم با یخ و برف پوشیده شده است. هوا در این نقطه بسیار سرد بوده و حس عجیبی را به شما منتقل می نماید.

سخن نهایی

کوه ها و مراتع زیبای روستای ده چناشک می تواند برای روزها شما را محو خود کند. معماری و بافت زیبای روستا هم از جمله جاذبه های روستا است که با ورود به روستا می تواند شما را جذب کند، اما تمام این موارد تا زمانی در این روستا باقی می مانند که با حضورمان در روستا به حفظ و حمایت این جاذبه ها یاری کنیم. روستا، سه اقامتگاه بومگردی دارد که در لحظه ورود کدهای اخلاقی روستا را گوشزد می نمایند. نوع پوشش و رفتار ما در حضور مداوم گردشگران و پذیرش از طرف مردم محلی روستا اهمیت دارد امیدواریم از تماشا تصاویر این منطقه لذت برده باشید و در برنامه سفر بعدی تان، به این روستا هم فکر کنید.

منبع: گردشبان
انتشار: 24 مرداد 1400 بروزرسانی: 24 مرداد 1400 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 1873

به "روستای ده چناشک؛برترین مکان برای تعطیلات تابستان، تصاویر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روستای ده چناشک؛برترین مکان برای تعطیلات تابستان، تصاویر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید