ربات ها به یاری درمان بیش فعالی می آیند

به گزارش مجله توسعه دهنده، عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی گفت: شاخه جدیدی از رباتیک نوروفیدبک برای درمان اختلال کم توجهی و بیش فعالی تعریف کردیم.

ربات ها به یاری درمان بیش فعالی می آیند

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی مجله توسعه دهنده به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بیش فعالی یا نقص توجه یک اختلال شایع رشدی میان بچه ها است. شاید قبل از 7 سالگی به راحتی قابل تشخیص نباشد اما یک سری از علائم از 3 سالگی به بعد خود را نشان می دهد. پس زمان خوبی برای پیشگیری و توجه به آن وجود دارد. از این علائم می توان به نقص توجه، پر تحرکی و عدم کنترل تکانه اشاره نمود، باید توجه داشته باشیم که بیش فعالی اختلال یادگیری نیست اما حواس پرتی که در این بچه ها وجود دارد سبب کاهش عملکرد آنها می گردد.

اخیرا مطالعه ای در کشور صورت گرفته است که نشان می دهد 40 درصد از زندانیان در یکی از شهرها علائم بیش فعالی را دارند. میزان شیوع این اختلال در جهان 5 درصد است اما آمارها در ایران رقمی بیش از این و تا 8 درصد را نشان می دهد. پس باید نسبت به شناسایی بچه ها اقدام کنیم تا از ایجاد آسیب ها در بزرگسالی و آینده جلوگیری گردد.

تشخیص بیش فعالی به وسیله نشانه های رفتاری

به طور کلی روش دقیقی برای تشخیص این اختلال وجود ندارد اما می توان از منابع و روش های مختلف برای ارزیابی و تشخیص این اختلال استفاده کرد و از طرفی تفکیک زیر گروه های این اختلال برای ارائه روش های درمانی لازم و مفید یک ضرورت است. از سویی محققان در دانشگاه شهید بهشتی با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی معاونت علمی در کوشش هستند تا با استفاده از مدل افزایشی، نشانه های رفتاری، و نشانه های شناختی امکان تفکیک این اختلال از بچه ها سالم و همچنین تفکیک زیرگروه های آن با دقت بیشتری انجام دهند.

رضا خسرو شاهی مجری طرح پژوهشی که در این زمینه انجام می گردد اعلام کرد: همزمان با رشد 70 درصد از ارتباطات مغزی شکل می گیرد و تغییر آن در بزرگسالی کاری سخت است. بچه های که نقص توجه و بیش فعالی دارند اگر این اختلال در دوره کودکی تشخیص داده گردد می توان از بروز بسیاری آسیب ها در بزرگسالی جلوگیری کرد.

خسروشاهی ادامه داد: این اختلال سه شاخه اصلی کم توجهی، بیش فعالی و ترکیبی از هر دو مورد را دارا است. روش های درمانی معمول با استفاده از نوروفیدبک در جهان برای هر سه شاخه یکی است که از نظر منطقی درست نیست. یعنی در هر سه شاخه یک معیار مغزی را در نظر می گیرند. در این پژوهش سعی شد معیاری بدست آوریم تا سه گروه را از هم تفکیک کند و روش درمانی متفاوتی برای هر کدام ارائه گردد.

عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی همچنین گفت: اساس سیستم های نوروفیدبک بازی های کامپیوتری است اما در این پژوهش سخت افزار را جایگیزین نرم افزار کردیم. یعنی از ربات های دارای قابلیت حرکت استفاده کردیم. این کار با جذابیت خود همکاری بیشتر بچه ها و درمان بهتر را به دنبال داشت. پس شاخه جدیدی از رباتیک نوروفیدبک برای درمان اختلال کم توجهی و بیش فعالی را تعریف کردیم.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 3 آبان 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 517

به "ربات ها به یاری درمان بیش فعالی می آیند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ربات ها به یاری درمان بیش فعالی می آیند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید