راهکارهایی ویژه برای نگهداری و تمیز کردن گرانیت

به گزارش مجله توسعه دهنده، سنگ گرانیت یک انتخاب عالی برای فضای آشپزخانه و کفپوش است. این سنگ گرانبها با نقش و طرحی که دارد علاوه بر زیبایی و درخشندگی لکه و کثیفی را خیلی دیر نمایان می نماید. با این حال گرانیت برای براق و شیک بودن احتیاج به تمیزکاری دارد. در این مطلب طی چند مرحله تمیز کردن گرانیت و روش نگهداری آن را یاد بگیرید.

راهکارهایی ویژه برای نگهداری و تمیز کردن گرانیت

اگر شما هم از هواداران سنگ گرانیت هستید و از نمای گرانیت برای روی کابینت های آشپزخانه یا کف پوش یا دیگر محیط های قابل استفاده، بهره می برید، پس باید بدانید که این سنگ با ارزش خیلی دیر آلودگی را نشان می دهد اما با این حال احتیاج به تمیزکاری دارد.

خبرنگاران در این مطلب میخواهد به شما روش های نگهداری و تمیز کردن گرانیت به صورت منظم و پاکسازی گرد و غبار و لکه های مواد غذایی روی آن را آموزش دهد.

تمیز کردن گرانیت به صورت معمولی

1- قبل از آغاز تمیز کردن کاشی های گرانیتی، مهم است که خاک سطحی را پاک کنید. یک دستمال نرم یا گردگیر بردارید و خوب روی گرانیت را گردگیری کنید. با انجام این کار هر دانه ای از شن و ماسه و یا گرد و غبار یا خرده های مواد غذایی را از بین برده و مانع خراشیده شدن سطح براق گرانیت می شوید.

2- اگر گرانیت کمی کثیف است و احتیاج به تمیزکاری اساسی ندارد، دو لیتر آب مقطر گرم را درون یک سطل با یک پیمانه مایع ظرف شویی ترکیب کنید. یک پارچه نرم را به این محلول آغشته نموده و روی سطح گرانیت بکشید.

نکات مورد توجه:

  • نباید از مایع ظرف شویی با مقدار زیادی رنگ و عطر استفاده کنید. رنگ ها می توانند رنگ گرانیت رنگی را خراب نمایند.
  • برای تمیز کردن گرانیت، هیچ وقت از ساینده ای مثل اسفنج یا سیم ظرف شویی استفاده نکنید. گرچه سنگ با دوام است، اما با خراش آسیب پذیر می گردد.

3- کاشی های گرانیتی را به صورت ردیفی تمیز کنید تا تمیز کردن هیچ قسمتی از گرانیت فراموش نگردد.

4- با یاری یک پارچه نرم، از حرکات دایره ای برای خشک کردن گرانیت استفاده کنید، مثل زمانی که ماشین را می شویید. اگر پارچه نرم ندارید، می توانید از یک تی شرت قدیمی بدون چاپ برای تمیز کردن گرانیت استفاده کنید.

توجه: گرانیت را به طور کامل خشک کنید تا از لکه شدن آب روی آن جلوگیری گردد.

همچنین بخوانید: ترفند های کاربردی برای تمیز کردن سرامیک

تمیز کردن گرانیت از لکه های سخت

1- اگر مدت زمان زیادی است که کف پوش گرانیت را تمیز ننموده اید، از یک محلول تمیز نماینده قوی یا محلول تمیز نماینده مخصوص گرانیت استفاده نمایید.

نکات مورد توجه:

  • هرگز از مواد تمیز نماینده خانگی (مانند سرکه و آبلیمو) برای تمیز کردن گرانیت استفاده نکنید.
  • موقع استفاده از مواد شیمیایی برای تمیز کردن گرانیت، مراقب تهویه مناسب هوا باشید تا هوا به خوبی در جریان باشد. برای حفظ جریان هوای بهتر در هنگام کار، پنجره ها را باز کنید.
  • برای به حداقل رساندن لکه های آب روی گرانیت، آن را کاملا با پارچه نرم خشک کنید.

2- برای لکه های سفت مواد غذایی یا لکه هایی که به آسانی از روی گرانیت پاک نمی شوند از جوش شیرین استفاده کنید. مقداری جوش شیرین را با دو لیوان آب ترکیب نموده و این محلول را روی لکه گرانیت اسپری کنید. سپس روی آن را با یک پوشش پلاستیکی بپوشانید. 24 ساعت منتظر بمانید و سپس گرانیت را با آب و مایع ظرف شویی خوب بشویید و با دستمال نرم خشک کنید.

3- اگر گرانیت خیلی کثیف شده و کاملا براق بودن و درخشندگی خود را از دست داده است، از پودر خاکستری گرانیت برای تمیز کاری استفاده کنید. دیگر پودر های تمیز نماینده اثر سایندگی دارند و سطح گرانیت را خراب می نمایند. بنابراین با استفاده از یک مسواک یا برس نرم، حفره های بین سنگ گرانیتی و سطح گرانیت را خوب تمیز نموده و در سرانجام آن را بشویید.

توجه: همواره از به کار بردن اسکرابر های خشن از هر نوعی بر روی کاشی گرانیت اجتناب کنید.

روش های نگهداری از کف پوش گرانیت

1- یک برنامه منظم تمیز کاری برای تمیز کردن گرانیت تنظیم کنید. اگر به صورت مرتب تمیز کردن معمولی را انجام می دهید، به ندرت احتیاج به پاک کردن عمیق با صابون و آب و یا محلول های تمیز نماینده پیدا خواهید کرد.

2- به محض اینکه مواد غذایی یا نوشیدنی روی میز گرانیتی یا کف پوش ها ریخت، آن را با مایع ظرف شویی و آب سریعا تمیز کنید و گرانیت را با یک دستمال خوب خشک کنید. با این کار احتیاجی به از بین بردن لکه های سخت روی گرانیت پیدا نخواهید کرد.

3- شکاف بین کاشی های گرانیت را به دقت آنالیز کنید و جا هایی که شکسته شده یا احتیاج به تعمیر دارد را تعمیر و ترمیم کنید. در صورت لزوم قسمت های شکسته یا خراب شده گرانیت را با گرانیتی سالم جایگزین کنید.

4- یک بار در سال درز بین گرانیت ها را با مواد با کیفیت مهر و موم کنید. با این کار از نشت آب و آلودگی ها جلوگیری خواهید کرد. با یک سیلانت گرانیت با کیفیت بالا، از قبیل گرانیت سیلر سنگ یا سنگ گرانیت سیلر یاری بگیرید و برای تمیز نگه داشتن کاشی های خود در شرایط مناسب، درز بین آن ها را مهر و موم کنید.

همچنین بخوانید: تمیز کردن پارکت؛ ترفندهای و روش های کاربردی جدید

برگرفته از : Wkihow

منبع: setare.com
انتشار: 12 اسفند 1399 بروزرسانی: 12 اسفند 1399 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 1580

به "راهکارهایی ویژه برای نگهداری و تمیز کردن گرانیت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهکارهایی ویژه برای نگهداری و تمیز کردن گرانیت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید