خطر تشدید کرونا در شهرهای با هوای آلوده

به گزارش مجله توسعه دهنده، رییس اداره بیماری های مزمن تنفسی وزارت بهداشت با اشاره به نقش آلودگی هوا بر افزایش موارد بستری و مرگ و میر ناشی از کرونا، گفت: سال جاری با توجه سردتر شدن هوا، وارونگی هوا، آلودگی هوا و شیوع بیماری هایی مانند آنفلوآنزا، سرماخوردگی و... انتظار داریم در سراسر کشور شرایط بدتری در مورد کرونا تجربه کنیم.

خطر تشدید کرونا در شهرهای با هوای آلوده

به گزارش خبرنگاران، دکتر مهدی نجمی در تبادل نظر با ایسنا درباره تاثیر آلودگی هوا بر شیوع بیماری های تنفسی از جمله کرونا، گفت: با توجه به اینکه با افزایش آلودگی هوا شیوع بیماری تنفسی هم افزایش می یابد و این موضوع طبیعتا می تواند افزایش شیوع کرونا را نیز در پی داشته باشد. افراد دارای بیماری های زمینه ای قلبی-ریوی در زمان آلودگی هوا با تشدید علائم و عود بیماری روبرو هستند و مسلما این موضوع بر ابتلا و شدت بیماری کرونا تاثیرگذار خواهد بود.

وی اضافه نمود: همانطور که از قبل هشدار داده ایم در نیمه دوم سال جاری با توجه به سردتر شدن هوا، وارونگی هوا، آلودگی هوا و شیوع بیماری هایی مانند آنفلوآنزا، سرماخوردگی و... انتظار داریم در سراسر کشور شرایط بدتری در مورد کرونا تجربه کنیم. به طور قطع در شهرهایی که میزان آلاینده ها و آلودگی هوا بیشتر است، میزان ابتلا به کرونا و شدت علائم بیشتر خواهد بود. در شهرهایی مثل تهران و اهواز که آلودگی هوای بیشتری را تجربه می نمایند افزایش شیوع کرونا دور از انتظار نخواهد بود.

نجمی با تاکید بر اینکه به دنبال افزایش آلودگی هوا بیماری در بیماران مزمن از حالت کنترل خارج می گردد، اظهار کرد: از طرفی مشاهده شده است که درصد مرگ و میر در بیماران زمینه ای که مبتلا به کرونا می شوند، بالاتر است و به طبع وقتی آلودگی هوا بیشتر گردد با تشدید بیماری های زمینه ای، شدت بیماری کرونا هم افزایش یافته و موارد مرگ و میر کرونا به دنبال آن افزایش یابد.

وی در پاسخ به این سوال که سال گذشته چه تعداد بستری و مرگ و میر به دنبال آلودگی هوا در کشور ثبت شده است، توضیح داد: استخراج این آمار کار ساده ای نیست؛ زیرا عوامل متعددی وجود دارد که می تواند منجر به بستری بیماران گردد و اینکه بتوان ریسک منتسب به هر عامل را به تفکیک متوجه شد، کاری سخت و پیچیده است؛ چنین آمار مستقلی در دست نیست.

رییس اداره بیماری های مزمن تنفسی وزارت بهداشت تاکید نمود: البته هرساله به طور مشهود می بینیم در نیمه دوم سال با افزایش آلودگی هوا، مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی و ریوی نیز افزایش می یابد.

وی درباره توصیه هایی که وزارت بهداشت با سرد شدن و آلودگی هوا به مردم دارد، گفت: در روزهای آلوده بهتر است سعی کنیم تا حد امکان از منزل خارج نشویم. افراد مسن، بچه ها، بیماران مزمن بویژه بیماران قلبی - ریوی بهتر است تا حد امکان در روزهای آلوده از منزل خارج نشوند. در صورت اجبار برای خروج از منزل سعی نمایند کار خود را در کمترین زمان ممکن انجام داده و سریع تر به خانه بازگردند، کلیه افراد از انجام فعالیت های سنگین و ورزشی که میانگین تنفس را افزایش می دهد، در هوای آلوده منع می شوند، هنگام خروج از منزل حتما از ماسک استفاده نمایند، استفاده از میوه ها، سبزیجات و کاهش مصرف فست فودها نیز به شدت توصیه می گردد. افزایش مصرف مایعات نیز نکته بسیار مهمی در روزهای آلوده است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 1 آذر 1399 بروزرسانی: 1 آذر 1399 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 1381

به "خطر تشدید کرونا در شهرهای با هوای آلوده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطر تشدید کرونا در شهرهای با هوای آلوده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید