ترامپ: آمریکا روابط با سازمان بهداشت جهانی را قطع کرد

به گزارش مجله توسعه دهنده، رییس جمهوری آمریکا اعلام نمود که کشورش روابط با سازمان بهداشت جهانی را قطع می کند.

ترامپ: آمریکا روابط با سازمان بهداشت جهانی را قطع کرد

به گزارش مجله توسعه دهنده، به نقل از شبکه خبری فاکس نیوز، دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا در کنفرانس مطبوعاتی خاطرنشان کرد: امروز اینجا هستم تا درباره روابطمان با چین و چندین مورد از تدابیر جدید برای حفاظت از امنیت و آبادانی آمریکا صحبت کنم. الگوی سوءرفتار چین شناخته شده است. به مدت چندین دهه آنها طوری سر آمریکا که کلاه گذشته اند که هیچ کس تا پیش از این چنین نکرده است.

او در ادامه نسبت به از دست رفتن هزاران میلیارد دلار در تعاملات با چین به ویژه در دوره دولت قبلی انتقاد کرد.

ترامپ اظهار کرد: چین همچنین به طور غیرقانونی در اقیانوس آرام ادعای مالکیت کرده و آزادی عبور و مرور و تجارت بین المللی را تهدید کرده است. آنها تعهد خود به جهان در خصوص حصول اطمینان از استقلال هنگ کنگ را زیر پا گذاشتند.

او ادامه داد: آمریکا خواهان روابط باز و سازنده با چین است اما دستیابی به چنین روابطی ما را ملزم می سازد که از منافع ملی خود به طور جدی دفاع کنیم. دولت چین به طور مستمر تعهدات خود را در قبال ما و بسیاری از کشورهای دیگر نقض کرده است. این واقعیت های مشخص، قابل چشم پوشی یا کنار گذاشتن نیست.

رییس جمهوری آمریکا بیان نمود: جهان اکنون دچار رنجی است که نتیجه شرارت دولت چین است. لاپوشانی چین در قبال ویروس ووهان اجازه داد که بیماری در سراسر جهان پخش شده و یک همه گیری جهانی رقم زند که به قیمت جان 100 هزار آمریکایی و بیش از یک میلیون کشته در سراسر جهان تمام شده است. مقام های چین پس از آن که برای نخستین بار از این ویروس مطلع شدند، تعهدات گزارش دهی به سازمان بهداشت جهانی را نادیده گرفتند و این سازمان را تحت فشار قرار دادند تا جهان را گمراه کند.

او گفت: جان های بی شماری گرفته شده و دشواری مالی شدیدی در سراسر جهان دامن گیر شده است. آنها به طور جدی علیه اقدام من به بستن زودهنگام مرزها روی چین توصیه کردند اما من این کار را کردم و ثابت شد که صد درصد درست بوده است.

ترامپ ادامه داد: چین کنترل کامل روی سازمان بهداشت جهانی دارد و این به رغم آن است که سالانه تنها 40 میلیون دلار به این سازمان می دهد و این عدد قابل مقایسه است با مبلغی که آمریکا به این سازمان می دهد که تقریباً سالانه 450 میلیون دلار است

رییس جمهوری آمریکا اضافه کرد: ما جزئیات اصلاحاتی را تبیین کرده ایم که سازمان بهداشت جهانی باید اعمال کند و با آنها مستقیماً مشارکت داشتیم اما آنها از اقدام سر باز زدند. از آنجا که آنها از انجام اصلاحات خواسته شده و بسیار مورد نیاز بازماندند، ما از امروز روابط با سازمان بهداشت جهانی را قطع خواهیم کرد و منابع مالی مربوطه را به سایر نیازهای ضروری بهداشت عمومی جهانی شایسته و فراگیر اختصاص خواهیم داد.

ترامپ شرح داد: جهان، پاسخ های چین را درباره ویروس می خواهد. باید شفافیت داشته باشیم.

رییس جمهوری آمریکا ضمن تراژدی خواندن قانون جدید امنیتی چین برای هنگ کنگ، گفت، ایالات متحده در واکنش به این تصمیم پکن، امتیازات تجاری و مسافرتی را که برای هنگ کنگ به عنوان یک منطقه نیمه مختار لحاظ کرده بود، لغو می کند.

چین که هرگونه انتقاد خارجی مرتبط با هنگ کنگ را دخالت در امور داخلی خود می داند، از کشورهای غربی خواسته از مداخله در امور هنگ کنگ پرهیز کنند.

ترامپ چین را متهم کرد که سیاست یک کشور-دو نظام را که پیش تر از آن به عنوان دکترین خود درباره هنگ کنگ معرفی کرده بود، اکنون با سیاست یک کشور، یک نظام جایگزین کرده و این به نظر رئیس جمهوری آمریکا یک تراژدی برای هنگ کنگ است.

در میان اقداماتی که دولت آمریکا برای واکنش به قانون امنیتی جدید چین درباره هنگ کنگ در نظر گرفته، ترامپ به تعلیق ویزای شهروندان چینی اشاره کرد که ممکن است از سوی آمریکا خطر امنیتی بالقوه برای ایالات متحده محسوب شوند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 9 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 1135

به "ترامپ: آمریکا روابط با سازمان بهداشت جهانی را قطع کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترامپ: آمریکا روابط با سازمان بهداشت جهانی را قطع کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید