بهترین زمان نوشیدن قهوه برای پیشگیری از بی خوابی چه ساعتی از روز است؟

به گزارش مجله توسعه دهنده، همه ما عاشق نوشیدنی قهوه هستیم و چه کسی است که قهوه دوست نداشته باشد؟ از قهوه ترک گرفته تا اسپرسو و آمریکانو و کاپوچینو و … اغلب مردم جهان روزشان را با یک فنجان قهوه آغاز می نمایند. اما علیرغم خواص و البته بعضی مضرات قهوه برای سلامتی زنان و مردان مشکل اغلب افراد با این نوشیدنی بیخواب شدن است. خب دلیلش هم تعیین است، کافئین قهوه شما را پرانرژی می نماید و خواب را از سرتان می پراند. دانشمندان در این زمینه به این نتیجه رسیده اند که برای پیشگیری از بی خوابی با نوشیدن انواع قهوه باید در ساعات خاصی از روز قهوه بنوشید. در مجله خبرنگاران در خصوص بهترین زمان نوشیدن قهوه برای پیشگیری از بی خوابی چه ساعتی از شبانه روز است. این مقاله از سایت taste of home انتخاب و ترجمه شده است.

بهترین زمان نوشیدن قهوه برای پیشگیری از بی خوابی چه ساعتی از روز است؟

بهترین زمان نوشیدن قهوه برای پیشگیری از بی خوابی

به نظر می رسد زمان بهتری برای نوشیدن قهوه، چه قهوه سبز و چه قهوه رایج به صورت قهوه ترک و اسپرسو و غیره به جای صبح و به محض بیدار شدن از خواب به ذهن دانشمندان رسیده است. براساس تحقیقات اجرا شده در این زمینه بهترین زمان برای نوشیدن قهوه صبح است اما نه بلافاصله بعد از بیدار شدن از خواب بلکه یک ساعت بعد از بیدار شدن از خواب. اما دلیل این توصیه از نظر علمی چیست؟

واقعیت این است زمانی که شما از خواب بیدار می شوید هورمون کورتیزول در یکی از سه نقطه پیک و اوج خودش است. کورتیزول هورمون استرس است و در شرایط استرس زا بیشتر از همواره ترشح می گردد. هورمون کورتیزول مثلا موقع خوردن شکلات کاهش پیدا می نماید. اما به هورمون کورتیزول هورمون هوشیاری هم می گویند یعنی هورمونی که باعث می گردد احساس خواب آلودگی نکنیم.

اصلا دلیل اینکه بدن ما هنگام استرس و تحت فشار هورمون کورتیزول بیشتری ترشح می نماید برای این است که سطح هوشیاری ما را بالا ببرد و در صورت مواجهه با شرایط استرس زا در دوگانه مبارزه یا گریز از ما پشتیبانی کند. حالا اگر در همان زمان شما قهوه هم بنوشید دچار استرس و تحریک پذیری بیشتری هم می شوید. پس بهتر است زمانی قهوه بنوشید که هورمون کورتیزول در پایین ترین سطح خودش است تا از خواص شگفت انگیز قهوه برای سلامت خود بیشترین بهره را ببرید و راه حلی برای درمان بی خوابی و استرس خودتان هم پیدا کنید.

چرا نباید بلافاصله بعد از بیدار شدن از خواب قهوه بنوشیم

به گفته کرونوفارماکولوژیست هایی که نحوه تعامل داروها (مانند کافئین) را با ریتم های بیولوژیکی طبیعی بدن ما مورد مطالعه قرار داده اند مصرف کافئین در حالی که بدن ما در اوج ترشح کورتیزول است به آن این علامت را می دهد که کورتیزول کمتری فراوری کند.

این مسئله نه تنها اثر کافئین را تضعیف می نماید بلکه در مقابل اثر هوشیاری کورتیزول نیز مؤثر است. بنابراین بهتر است سعی کنید یک ساعت پس از بیدار شدن از خواب نخستین فنجان قهوه روز را بنوشید (برای کسی که صبح خیلی زود از خواب بیدار نمی گردد بین ساعت 9:30 تا 11 صبح). فنجان بعدی هم بهتر است به طور معمول تا 1 بعد از ظهر نوشیده گردد. بعضی عادت به نوشیدن قهوه عصر دارند اما مسئله اینجاست که کافئین قهوه چه به صورت قهوه ترک و چه انواع قهوه اسپرسو و کاپوچینو و … تا 12 ساعت در بدن شما باقی می ماند پس سعی کنید آخرین فنجان قهوه خود را حداکثر تا ساعت 2 بعد از ظهر بنوشید تا خواب شب شما مختل نگردد.

منبع: افق کوروش
انتشار: 9 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 1132

به "بهترین زمان نوشیدن قهوه برای پیشگیری از بی خوابی چه ساعتی از روز است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهترین زمان نوشیدن قهوه برای پیشگیری از بی خوابی چه ساعتی از روز است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید