بلاتکلیفی سهام عدالت متصل به مردم

به گزارش مجله توسعه دهنده، 1- پس از تصویب برنامه اعطای سهام عدالت به مردم، قسمتی از سهام حدود 60 شرکت راهبردی و عظیم دولتی در حد حداقل یک کرسی هیات مدیره به برنامه مزبور اختصاص یافت. از آن پس دولت به وسیله شرکت ها و هلدینگ های دولتی سهام عدالت در شرکت های مذکور را به وکالت از مردم اداره می کرد.

بلاتکلیفی سهام عدالت متصل به مردم

به رغم انتقادهای بسیاری که از سوی صاحب نظران و حتی دیگر سهامداران شرکت ها در مورد تداوم حضور دولت در مدیریت سهام عدالت به عمل می آمد، ولی به دلیل حفظ وضع موجود ترکیب سهامداری شرکت، کارکرد ارگان صلاحیت دار (مجامع عمومی و هیات مدیره) و تداوم کارکرد مدیریت عاملی شرکت مختل نشد.

2- با صدور مجوز انتقال سهام عدالت به صاحبان اصلی آنها (مردم)، ساز و کار انتقال و اداره سهام عدالت در شرکت های مشمول به دو روش برنامه ریزی شده است که هر یک پیامدهای مختلفی بر فرایند و فرآیند تشکیل، سیاست گذاری و تصمیم گیری ارگان صلاحیت دار شرکت ها خواهد داشت.

در روش اول، مدیریت سهام عدالت مستقیم و بلاواسطه توسط مالک آن (شخص حقیقی) اعمال می گردد.

کیفیت سهامدار جدید، تعداد اندک سهام و به تبع آن تعدد وسیع و انبوه شدن مردم (صاحبان سهام عدالت در ترکیب سهامداری)، به طور طبیعی اثرات معین نماینده ای بر مدیریت عالی شرکت ها دارند.

در روش دوم واسطه ای میان مردم (صاحبان اصلی سهام عدالت) و شرکت ها، مدیریت سهام را به وکالت از سوی مردم به عهده می گیرند. این سازوکار هم بر تشکیل، سیاست گذاری و اتخاذ تصمیم مجامع عمومی عادی و فوق العاده تاثیری اساسی دارد.

3- زمان و میزان خرید و فروش سهام شرکت های بورسی در بازار بر اساس الگو و تابع سرمایه گذاری توسط خریداران و فروشندگان انتخاب می گردد و نهادهای نظارتی خدماتی و ذی ربط بازار مکلفند اشخاص خارج شده (فروشندگان) از ترکیب سهامداران و مالکان (خریداران) جدید سهام را در اولین فرصت تایید و رسمی نمایند تا سرمایه گذاران از مزایای معامله انجام شده در زمان مورد نظر خود بهره مند شوند. تغییرات هر چند اندک ترکیب سهامداران مورد توجه سهامداران (عمده) شرکت نیز هست که برای حفظ حقوق، منافع و حفظ ارزش سهام شرکت اقداماتی را انجام می دهند.

4- انتقال سهام عدالت به مردم و مدیریت آن به طور مستقیم توسط سهامداران یا به وسیله واسطه ها و صندوق ها به گونه ای نقل و انتقال سهام بورسی است که باید اقدامات لازم از سوی نهادهای نظارتی، خدماتی و ذی ربط بازار در اسرع وقت تایید و رسمی گردد.

در غیر این صورت ابهام و بلاتکلیفی در مدیریت سهام انتقال یافته نه تنها منافع سهامدار عدالت (جزء) را مختل می نماید، بلکه موجب عدم کارآیی بالاترین رکن صلاحیت دار (مجامع عمومی) و مدیریت عالی شرکت می گردد که زیان دیدگان اصلی آن سهامداران عمده هستند و باعث اختلال در اداره، تصمیم گیری و سیاست گذاری شرکت ها می گردد.

5- با توجه به نزدیک بودن زمان تشکیل مجامع عمومی سالانه یا ضرورت تشکیل مجامع عمومی فوق العاده، ضرورت دارد ترکیب جدید سهامداری شرکت های عظیم و راهبردی مشمول برنامه اعطای سهام عدالت از سوی نهادهای متولی بازار، مورد تایید قرار بگیرد و تثبیت گردد تا در فرایند و فرآیند تشکیل مجامع عمومی، شکل گیری هیات مدیره و کارکرد مدیریت عالی شرکت ها اختلالی پدید نیاید.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 17 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 1227

به "بلاتکلیفی سهام عدالت متصل به مردم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بلاتکلیفی سهام عدالت متصل به مردم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید