برگزاری ششمین دور انتخابات ریاست جمهوری در بلاروس

به گزارش مجله توسعه دهنده، امروز- یکشنبه در بلاروس، روز اصلی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری است و این دور از مبارزات انتخاباتی در این کشور با جریانات غیرمنتظره و تظاهرات مخالفان سیاست های دولت کنونی همراه بوده است.

برگزاری ششمین دور انتخابات ریاست جمهوری در بلاروس

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از خبرگزاری تاس، انتخابات ریاست جمهوری - ششمین دوره بعد از استقلال بلاروس، بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی- امروز، یکشنبه در بلاروس برگزار می شود. در این جمهوری که رئیس دولت برای مدت 26 سال است که تغییر نکرده و نتیجه انتخابات ریاست جمهوری تقریباً همیشه قابل پیش بینی بوده، این بار چرخش های غیر منتظره بسیاری در جریان مبارزات انتخابات پیش آمد. با وجودی که نیروهای مخالف اصلی بلافاصله از فرایند بازی کنار گذاشته شدند، ناگهان نامزدهای جدید ظاهر شدند و طرفداران مخالفان به خیابان ها آمدند. اکنون باید دید نتیجه این تحولات چه خواهد بود.

پنج نامزد، از جمله الکساندر لوکاشنکو-65 ساله، رئیس جمهوری فعلی، مبارزات انتخاباتی را به خاتمه رساندند.علاوه بر لوکاشنکو، آندری دمیتریف- 39 ساله، رئیس جنبش عمومی حقیقت را بگو، آنا کانوپاتسایا- 43 ساله، کننده پیشین مجلس سفلی (مجلس) بلاروس، سوتلانا تیخانوفسکایا خانم خانه دار 37 ساله و سرگئی چریچن-35 ساله، رئیس حزب سوسیال دموکرات گرامادا بلاروس در حال مبارزه برای دست یافتن به بالاترین سمت دولتی در این کشور هستند.

حدود 6.8 میلیون شهفرایند بلاروسی حق رای دادن در انتخابات را دارند. اگر بیش از نیمی از شهفرایندان در رای گیری شرکت کنند، انتخابات معتبر تلقی خواهد شد. مقامات مینسک انتظار دارند با توجه به حضور زیاد رأی دهندگان در رای گیری زودهنگام، انتخابات تا ظهر روز یکشنبه برگزار شده باشد.

رای گیری زودهنگام از 4 تا 8 آگوست برگزار شد. براساس اعلام کمیسیون مرکزی انتخابات این کشور، در مدت چهار روز مشارکت در این انتخابات 32.24 درصد بوده است که بالاترین میزان در کل تاریخ انتخابات در این کشور است. ناظران مستقل یادآور شده اند که مشارکت مردمی بیش از حد بالا بود و رای گیری زودهنگام چندان شفاف نبود. در سال 2015 ، مشارکت در جریان 5 روز رأی گیری زودهنگام، 36.05 درصد ثبت شده بود.

مقامات بلاروس فرایند رای گیری زودهنگام را مطابق با استانداردهای بین المللی می دانند ، اما سازمان های بین المللی بارها از مینسک خواسته اند تا در خصوص این روش رای گیری تجدید نظر کند.

این دور از مبارزات انتخاباتی در شرایط اعتراضات مخالفان الکساندر لوکاشنکو اجرا شده است و اعتراضات در همان مرحله نخست جمع آوری امضای نامزدها آغاز شد. تظاهرات نه تنها در مینسک - پایتخت، بلکه در سایر شهرهای بلاروس هم جریان داشت.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 7 مهر 1399 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 1268

به "برگزاری ششمین دور انتخابات ریاست جمهوری در بلاروس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگزاری ششمین دور انتخابات ریاست جمهوری در بلاروس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید