بازآفرینی شهری در تهران از مقیاس محلی آغاز شد

به گزارش مجله توسعه دهنده، شهر: بازآفرینی شهری که مأموریت تاب آور کردن فضاهای ناکارآمد شهر را بر عهده دارد از مهمترین اولویت های شهرداری تهران در چند سال اخیر بوده است.

بازآفرینی شهری در تهران از مقیاس محلی آغاز شد

به گزارش خبرنگار شهر، پیروز حناچی، شهردار تهران عصر سه شنبه -10 فروردین 1400- در نشست هیات مدیره متروپلیس که به صورت مجازی برگزار شد،

همه گیری ویروس کرونا را به عنوان یک بحران جدید و ناشناخته، عنوان کرد. او اضافه کرد: این ویروس ابعاد گوناگونی از تاب آوری در مقیاسهای گوناگون را به مدیران شهری یادآوری کرد.

او ادامه داد: بحرانی که با چالشهای دیگر مثل آلودگی هوا، تغییرات اقلیمی، رویدادهای جدی آب و هوایی، دوران رکود اقتصادی و غیره قابل مقایسه نیست. ما عملاً به فکر کردن در مورد نوعی از تاب آوری فراخوانده شده ایم که در آن به گونه ای همه جانبه باید مستحکم و سازگار باشیم و باید گفت که شهرهای امروز از این شرایط ایده آل فاصله زیادی دارند.

حناچی با بیان اینکه پیچیدگی و نبود قطعیتهای ناشی از درهم تنیدگی مسائل متنوع شهری با این بحرانها، مدیریت شهرها را دشوارتر کرده است، گفت: مدیریت شهری تاب آور به دنبال یافتن روشهای بومی، چندجانبه و عدالت محور در شهرها و نه لزوما تدوین ساختارها و قوانین ثابت برای تاب آوری است.

رییس کارگروه بازآفرینی شهری و معماری متروپلیس، با تاکید بر اینکه تهران پایتخت ایران شهری با 9 میلیون نفر جمعیت و بالغ بر 700 کیلومتر مربع مساحت، نیز از این قاعده مستثنی نیست، گفت: در این روزها که آغاز سال نوی ایرانی را با نام نوروز (به معنی روز نو یا نو شدن روزها) جشن میگیریم، بیش از هر زمان دیگری به نو شدن نگاهها، ایده ها و شیوه های مدیریتمان در شهر نیازمند شده ایم.

به گفته او؛ بازآفرینی شهری که مأموریت تاب آور کردن فضاهای ناکارآمد شهر را بر عهده دارد از مهمترین اولویت های شهرداری تهران در چند سال اخیر بوده است؛ بافتهای فرسوده و ناکارآمد شهری، در مقابل زلزله بسیار آسیب پذیر هستند و همزمان این فرسودگی ساکنان این محدوده ها را با چالشهای متنوع اجتماعی و فقر شهری روبرو کرده است. تمرکز بر نگاه تبعیض مثبت و تخصیص منابع به مناطق کم برخوردارتر شهر به منظور بهره برداری اجتماعی از انواع منابع در مقابل سود اقتصادی، از مهم ترین نقاط هدف شهرداری تهران بوده است.

نایب رییس متروپلیس، اضافه کرد: این فرآیند بازآفرینی، حفظ و احیای هویت طبیعی و تاریخی شهر در کنار ایجاد و تقویت شهری دنیای و همزمان با تمام دنیا جهت تبادل آگاهی ها و پتانسیلهای توسعه و پیشرفت را سیاست خود برای رسیدن به شهری تاب آور قرار داده است.

شهردار تهران بیان نمود: تلاش شده است بازآفرینی شهری، در تهران از کوچکترین مقیاس شهری قابل مشارکت، یعنی محله، آغاز و نقشهای محلی پروژه های بازآفرینی در کنار نقشهای شهری و فراشهریشان در هماهنگی با زمینه های محلی و بومی شکل بگیرد؛ امری که در نهایت ساکنان شهر را مالک و دنبال کننده فرایند توسعه شهر دانسته و پایداری آن را از این طریق تضمین می کند.

حناچی گفت: من به عنوان کو-پرزیدنت متروپلیس از این زمانی که به من اختصاص داده شده استفاده میکنم و تمام حضار گرامی، شهرداران، متفکران و صاحبنظران شهری و جوانان فعال در این حوزه را به لاین فعالیت جدیدی که در حوزه بازآفرینی شهری، ایجاد کرده ایم دعوت میکنم. به نظر می رسد تبادل دانش و تجارب از مهمترین منابع یادگیری در مدیریت شهرهاست و این فرصت بسیار ارزشمندی است که امروز پیش روی ماست.

خبرنگار: فریبا رحمانی

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 25 فروردین 1400 بروزرسانی: 25 فروردین 1400 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 1667

به "بازآفرینی شهری در تهران از مقیاس محلی آغاز شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازآفرینی شهری در تهران از مقیاس محلی آغاز شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید