امیدوارم با تشکیل دوباره شورایعالی کار دستمزد به دومیلیون 800 هزار تومان ارتقا یابد، کارگران ساختمانی و فصلی به مرز گرسنگی رسیده اند

به گزارش مجله توسعه دهنده، دبیرکل خانه کارگر در نشست معرفی برنامه های هفته کارگر گفت: مراسم هفته کارگر به دلیل شرایط امروز کشور به صورت مجازی برگزار می گردد.

امیدوارم با تشکیل دوباره شورایعالی کار دستمزد به دومیلیون 800 هزار تومان ارتقا یابد، کارگران ساختمانی و فصلی به مرز گرسنگی رسیده اند

جهت دریافت خدمات قیمت درب ضد سرقت فلزی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان ارائه دهنده بهترین درب ضد سرقت ایرانی و خارجی میباشد.

به گزارش خبرنگار اجتماع مجله توسعه دهنده، علیرضا محجوب (دبیرکل خانه کارگر و نماینده مجلس شورای اسلامی) در نشست خبری ویدئوکنفرانس خانه کارگر که به منظور معرفی برنامه های آنلاین هفته کارگر برگزار گردید، درباره سابقه تاریخی اول ماه مه گفت: هفته و روز کارگر یادآور جنبش کارگران معدن شیکاگو است که در اعتراض به ساعات طولانی کار که آن موقع از 14 تا 16 ساعت در روز بود، دست به اعتصابات زدند. این اعتراضات با مداخلات پلیس و کشته شدن تعدادی از کارگران ظاهرا تمام شد، اما از آن پس اجرای هشت ساعت کار در روز به عنوان خواسته مهم کارگران معدن شیکاگو، تبدیل به قانون شد و در مقاوله نامه اول سازمان بین المللی کار نیز پذیرفته شد. سازمان بین المللی کار اول ماه مه را به عنوان روز کارگر به رسمیت شناخت و از آن پس همه ساله کارگران این روز را جشن می گیرند.

دبیرکل خانه کارگر با اشاره به اینکه سال جاری به علت شیوع کرونا در کشور، عرصه برای برگزاری مراسم هفته کارگر تنگ شده و مجبور هستیم که این برنامه ها را به صورت مجازی برگزار کنیم، گفت: انتظار داریم همه تعقیب نمایندگان موضوعات کارگری، این جلسات را دنبال نمایند.

وی در پاسخ به این پرسش که مهمترین دغدغه کارگران در اول ماه مه چیست، گفت: مهم ترین دغدغه کارگران موضوع دستمزد، اخراج و بیکار شدنشان در ایام شیوع کرونا و مخاطرات بهداشت محیط کار و نیز بحث درمان آنهاست که در روز کارگر باید به آن ها پرداخت.

نماینده مردم تهران اضافه نمود: متاسفانه هنوز خطر توسعه ویروس در کارگاه ها مشاهده می گردد. چند سالی ست که اداره کل بهداشت کار در وزات بهداشت و درمان ادغام شده و کارشناسان هرچه کوشیدند که این اتفاق رخ ندهد، اما تاثیری نداشت. امروز باید از وزارت بهداشت انتقاد کنم، چراکه تعطیلی این اداره و عدم توجهی که شده، در این شرایط که می توانست به داد محیط های کار برسد، بسیار غم انگیز است.

محجوب اظهار داشت: قانون کار اجازه داده که در هر کارگاهی یک کمیته مخصوص بهداشت محیط کار وجود داشته باشد. در این حالت می توانست اگر کارگری در کارگاه در خطر بود یا کارگاهی به درستی لوازم بهداشتی را در اختیار کارگران قرار نمی داد، بلافاصله دستور به تعطیلی کارگاه بدهد.

او ادامه داد: وقتی اداره کل بهداشت کار تعطیل است و کمیته ها نیز تشکیل نشده و بدون اینکه کسی از آن ها کار مشخصی بخواهد بعضی از کمیته ها فعال هستند، چطور می توان حقوق کارگران را در این زمینه پیگیری کرد؟ تا امروز شورایعالی حفاظت فنی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی جور این مسئله را کشیده است.

دبیرکل خانه کارگر گفت: باتوجه به آغاز کار در کارگاه که شاهد ورود غالب کارگاه ها به چرخه کار بودیم، وزارت بهداشت و درمان باید دستور قاطع برای احیای اداره کل بهداشت محیط کار و ایجاد کمیته هایی که قا نون کار مشخص نموده است را می داد تا شاهد رسیدگی به شرایط فعلی کارگران باشیم.

این نماینده مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این پرسش که آیا مجلس طرحی برای تغییر ترکیب شورایعالی کار دارد، گفت: در حال حاضر خیلی از مباحث کارگری برای مجلس فعلی به لحاظ زمانی قابلیت رسیدگی و ارجاع از کمیسیون به صحن را ندارد. امیدواریم که در مجلس بعدی فراکسیون کارگری تشکیل گردد و به مباحث کارگران توجه کافی صورت بگیرد.

دبیرکل خانه کارگر توضیح داد: متاسفانه در باب دستمزد کم لطفی محضی شد. پیش از عید قرار و توافقاتی انجام شده بود که مبلغ حداقل دستمزد شامل حق بیمه برای کارگران به 2800 هزار تومان برسد، اما مصوبه شورایعالی کار عملاً نقض این توافق بود. من نمایندگان کارگر را به خاطر وظیفه شناسی در امضا نکردن تحسین می کنم. ما درخواست می کنیم پرداخت حداقل 2 میلیون و 800 هزار تومان به کارگران را در شورایعالی کار مجدداً آنالیز نمایند.

وی با اشاره به اینکه از سوی نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز درخواستی مطرح شده است، گفت: امروز نیز تقریباً همه ناطقین در مجلس در خواست رسیدگی به بحث حداقل دستمزد کارگران بر اساس تورم 41 درصدی یا سبد معیشت را داشتند. انتظار ما از دولت این است که زمینه را برای وزیر محترم جهت رسیدگی به مهم ترین دغدغه جامعه کارگری فراهم نمایند تا هیچ مستمری بگیری کمتر از 2800 هزار تومان دریافت نکند.

محجوب در خصوص واگذاری شستا به بورس نیز گفت: ما الزاماتی برای عرضه در بورس داریم که به هیچ وجه این الزامات را منکر نیستیم، اما معتقدیم در یک مجموعه عظیم، عرضه دو درصد سهام و هشت درصد آن بعدا عقلایی تر بود یا دادن سهم بازنشستگان که اولین عرضه برای آن ها پیش بینی شده بود، بهتر بود. تا سهام به ارزش واقعی آن برسد. ممکن است رقمی که فروخته شده، کم باشد و این امر باعث گردد که صاحبان سهم یعنی صندوق تامین اجتماعی و به طبع بیمه شدگان درصد قابل توجهی از مبلغ را در یک ماه آینده زیان نمایند و سود نبرند. چرا این سود را نباید بازنشستگان می بردند؟ معلوم بود که واگذاری به مردم واقعی یعنی صاحبان سهم بهتر است.

وی اضافه نمود: من معتقدم که اصل واگذاری ابهاماتی دارد، اما نحوه اجرا و توجه به ذینفعان دارای اشکال است. ما از دستگاه های ذیربط دلسوزی نسبت به صاحبان سهم را انتظار داریم. انتظار نداریم که مثل یک مغازه دار یا تاجر به موضوع نگاه نمایند. قیمتی که الان در تابلو وجود دارد با قیمت عرضه فاصله دارد. شتابی که در عرضه وجود داشت باعث شد تا مشکل ایجاد گردد. به هر حال ما و کارفرمایان در خصوص واگذاری نظر مساعدی نداریم. بناست که در خصوص واگذاری شستا اقداماتی صورت بگیرد.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا مجلس در خصوص مصوبه شورایعالی کار می تواند ورود کند، گفت: مجلس در همه قوانین مصوبه دارد. مواردی که مورد اختلاف است در مجمع تشخیص مصلحت نظام مصوب شده است. اما قاعده اصلی مصوب بودن همه قوانین توسط مجلس است؛ بنابراین وقتی اعلام شده که 2800 هزار تومان مبنای پرداخت ها به بازنشستگان همه صندوق ها باشد، باید این قاعده رعایت گردد و این مصوبه شورایعالی کار این مسئله را نقض نموده است. سوال اینجا است کخ تامین اجتماعی از کدام محل باید این مبلغ را تامین کند؟

او ادامه داد: امیدواریم شورایعالی کار مجددا تشکیل جلسه دهد و کف پرداختی حق بیمه را به دو هشتصد ارتقا دهد تا قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی دچار مشکل نگردد.

محجوب با اشاره به اینکه متاسفانه در بحران کرونا بیش از همه کارگران فصلی صدمه دیده اند، گفت: در خصوص مسائل کارگران فصلی تا به امروز از سوی دولت اقدامات جدی به غیر از حمایت های اعتباری شاهد نبوده ایم. ما از سه هزار نفر از کارگران ساختمانی سوال کردیم و حدود دو هزار و سیصد نفر پاسخ دادند که قبل از عید درآمدی نداشته اند؛ بنابراین صدمات جبران ناپذیری تا مرز گرسنگی به کارگران فصلی و ساختمانی وارد شده است.

دبیرکل خانه کارگر با اشاره به اینکه ما در خانه کارگر بودجه نامحدود نداریم، گفت: تا به امروز بین این کارگران یاری هایی توزیع نموده ایم، اما با یک گل بهار نمی گردد. ما از وزارت کار درخواست داریم که یاری هایی بین کارگران توزیع نمایند و اگر نسبت به توزیع آن مشکل دارند، خانه کارگر می تواند یاری حال باشد.

او ادامه داد: از سازمان ها و موسسات خیریه می خواهیم که کارگران فصلی را فراموش ننمایند. ما اعتقاد داریم که کارگران فصلی نیز در شرایط فعلی می توانند از بیمه بیکاری برخوردار باشند.

وی با اشاره به اینکه تا به امروز 75 هزار نفر در بیمه بیکاری ثبت نام نموده اند، گفت: پیش بینی ما این است که این رقم به بیش از یک میلیون نفر برسد بنابراین انضمام کارگران ساختمانی برای بیمه بیکاری بد نیست.

نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به اینکه در هفته گذشته کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، جلسه ای داشت و به مسائل کرونایی کارگران پرداخت و ما سعی داریم که این مسائل را پیگیری کنیم.

دبیرکل خانه کارگر اظهار داشت: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پاسخ به ما مدام از کمبود بودجه صحبت می نماید که امیدواریم دولت به این مسائل رسیدگی کند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 9 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 957

به "امیدوارم با تشکیل دوباره شورایعالی کار دستمزد به دومیلیون 800 هزار تومان ارتقا یابد، کارگران ساختمانی و فصلی به مرز گرسنگی رسیده اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امیدوارم با تشکیل دوباره شورایعالی کار دستمزد به دومیلیون 800 هزار تومان ارتقا یابد، کارگران ساختمانی و فصلی به مرز گرسنگی رسیده اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید