افزایش شتاب کاهش قیمت اوراق تسه

به گزارش مجله توسعه دهنده، خبرنگاران : روز یکشنبه 2 آذر ماه قیمت اوراق تسه نزدیک به هزار تومان کاهش یافت و این کاهش سبب شد تا نرخ سود وام مسکن نیز اندکی افت پیدا کند. مهمترین نکته معاملات در روز یکشنبه آن بود که شتاب کاهش قیمت اوراق افزایشی شده است.

افزایش شتاب کاهش قیمت اوراق تسه

به گزارش خبرنگاران، قیمت اوراق تسهیلات مسکن در دومین روز از ماه آذر قدمی بلند تر در راستا ارزانی خود گذاشت و نسبت به روز گذشته خود 900 تومان دیگر ارزانتر شد. این هزینه در روز شنبه یکم آذر ماه تقریبا 80 هزار و 160 تومان ثبت شده بود. باوجود آنکه تغییر قیمت اوراق حد کمی داشته اما وام مسکن نسبت به روزهای دیگر کاهشی جدی تر پیدا نموده است. این افت قیمتی اوراق در محاسبه هزینه وام مسکن چند اثر مهم میگذارد که به بیان هر کدام از آنها می پردازیم.

اوراق حق تقدم تسهیلات بانک مسکن (به صورت خلاصه تسه) اوراقی هستند که مالک آن ها می تواند با مراجعه به بانک در ازای هر برگه از آن، از امتیاز استفاده از 500 هزار تومان تسهیلات خرید یا ساخت مسکن استفاده کند. در حال حاضر از اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن می توان برای دریافت دو وام به صورت هم زمان استفاده کرد. یک وام در قالب خرید مسکن است و وام دیگر که برای بازسازی و تعمیر استفاده می گردد در قالب تسهیلات جعاله پرداخت می گردد. حداکثر تسهیلات پرداختی از این محل در تهران برای متاهلین 240 میلیون تومان است. مجردها نیز 140 میلیون تومان در این قالب وام بگیرند.

هزینه خریداوراق مسکن

هر ورق از اوراق تسه در روز یکشنبه 2 آذر قیمتی معادل با 79 هزار و 200 تومان داشت. این درحالیست که اعتبار هر ورق در بازار مسکن 500 هزار تومان است و به اعتبار هر ورق می توان 500 هزار تومان وام مسکن دریافت کرد.

از آنجا که بانک مسکن مبلغ وام برای مجردین 140 میلیون تومان و برای متاهلین را 240 میلیون تومان اعلام نموده است، مجردها نیازمند خرید 280 ورق و متاهلین 480 ورق خواهند بود.

بنابراین مجردها برای اخذ وام مسکن در امروز باید 22 میلیون و 177 هزار تومان و متاهلین 38 میلیون و 18 هزار تومان اوراق تهیه می کردند.

نرخ سود موثر وام مسکن

نرخ بازده داخلی یکی از روش های استاندارد برای ارزیابی طرح های مالی است. در این روش کوشش می گردد تا جریان نقدینگی با نرخ بازگشت نامعلومی به نرخ کنونی تنزیل داده شوند

اساس این نرخ بر این مبنا است که مثلا یک مبلغ معین در زمان آینده با توجه به نرخ بازدهی کشف شده در زمان حال چه ارزشی را دارد.

بنابر توضحیات یاد شده با کسر هزینه تهیه اوراق برای مجردین و متاهلین از مبلغ وام مسکن اشخاص نرخ سود موثر برای مجرد ها در روز گذشته از 17.5 درصد به 22.18 درصد و برای متاهلین به 22.08 درصد کاهش یافت.

درصورتی که بازهم کاهشی معادل با آنچه در روز یکشنبه دوم آذرماه تجربه شد در بازار اوراق رخ دهد می توان انتظار داشت که نرخ سود وام مسکن به کمتر از 22 درصد تنزل پیدا کند.

هزینه کل وام مسکن در طول 12 سال

نرخ سود موثر به این معناست که افراد در طول 12 سال معادل این سود مبلغی بیشتر از وامی که در ابتدا اخذ نموده اند را بایستی به بانک برگردانند. در همین خصوص نهایتا خالص هزینه های مجردینی که در روز دوم آذر برای اخذ وام مسکن به وسیله خرید اوراق تسه اقدام نموده و باید آن را در طول 12 سال به بانک باز پرداخت نمایند برابر با 182 میلیون و 286 هزار تومان خواهد بود. این رقم برای متاهلین 337 میلیون و 940 هزار تومان برآورد شد.

ملاحظه می گردد که با توجه به کاهش قیمت اوراق تسه بانک مسکن در روز یک شنبه دوم آذر ماه هزینه وام مجردین نسبت به روز قبل خود 270 هزار تومان کاهش یافته است. در ادامه هزینه وام متاهلین نیز نسبت به روز قبل 460 هزار تومان افت را تجربه کرد.

این تغییرات برای مجردین در روز شنبه یکم آذر ماه نسبت به دادوستدقبلی در بازار اوراق 138 هزار تومان و برای متاهلین 238 هزار تومان محاسبه شده بود. بنابراین مشاهده می گردد که این کاهش قیمت در آذر ماه سیر صعودی رادر پیش گرفته و شتاب کاهش قیمت افزایشی بوده است.

چنانچه شتاب کاهش قیمت اوراق فرایند افزایشی خود را حفظ کند می توان در ادامه شاهد افت های بیشتر هزینه وام مسکن نیز بود.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 6 دی 1399 بروزرسانی: 6 دی 1399 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 1456

به "افزایش شتاب کاهش قیمت اوراق تسه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش شتاب کاهش قیمت اوراق تسه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید