افت 2458 واحدی شاخص بورس در انتها معاملات امروز

به گزارش مجله توسعه دهنده، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران امروز با وجود عرضه اولیه سهام شرکت مدیریت ارزش وابسته به صندوق بازنشستگی با کاهش 2458 واحد روبرو شد.

افت 2458 واحدی شاخص بورس در انتها معاملات امروز

با ما همراه باشید و درباره جاذبه های چارگون بیشتر بدانید.

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران امروز در یک فرایند رو به کاهش در پایان معاملات با کاهش 2458 واحد به رقم یک میلیون و 147 هزار و 669 واحد رسید.

همچنین شاخص کل با معیار هموزن با کاهش 2786 واحد به رقم 370 هزار و 585 واحد رسید. ارزش بازار به بیش از 4 میلیون و 581 هزار واحد رسید.

امروز معامله گران در بورس بیش از 5.7 میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق مالی در قالب 500 هزار فقره معامله و به ارزش 3415 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

اگر ارزش معاملات فرابورس که امروز به بیش از 9337 میلیارد تومان رسید را در نظر بگیریم، معامله گران امروز در دو بازار بورس و فرابورس بیش از 12 هزار و 752 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز همه شاخص های بورس قرمز بودند، البته میزان کاهش شاخص زیر یک درصد بوده است به گونه ای که شاخص کل و شاخص قیمت در معیار وزنی ـ ارزشی 21 صدم درصد کاهش یافتند و این دو شاخص در معیار هم وزن 75 صدم درصد افت کردند.

شاخص آزاد شناور 34 صدم شناور کاهش یافت، شاخص بازار اول بورس 9 صدم درصد عقب نشست و شاخص بازار دوم بورس 36 صدم درصد کاهش یافت.

امروز نماد های پتروشیمی نوری، گل گهر، شپنا و توسعه نفت و گاز پارسیان بیشترین اثر تقویتی بر شاخص بورس را داشتند و نماد های ملی مس، پتروشیمی خلیج فارس و شستا بیشترین اثر کاهشی بر شاخص بورس را داشتند.

امروز در فرابورس ایران هم شاخص کل کاهشی بود و با ریزش 67 واحد به رقم 17 هزار و 294 واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و 149 هزار میلیارد تومان رسید.

معامله گران امروز در فرابورس بیش از 1.2 میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق مالی در قالب 369 هزار نوبت معامله و به ارزش 9337 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نماد بیمه تجارت نو بیشترین اثر تقویتی بر شاخص فرابورس را داشته و نماد های صنعتی مینو، ذوب آهن، گهر زمین، هلدینگ سرمایه گذاری میراث فرهنگی و فرابورس ایران و مادیران بیشترین اثر کاهشی بر شاخص فرابورس را داشتند.

قیمت هر واحد پالایش یکم امروز بعد از 9 ماه با 28 درصد زیان به 7201 واحد رسیده است، بار ها مقامات دولتی قول دادند که زیان خریداران پالایش یکم را جبران خواهند کرد که البته هنوز این وعده محقق نشده است.

امروز گرچه عرضه اولیه 15 درصد از سهام شرکت مدیریت ارزش صندوق بازنشستگی کشوری در نماد ومدیر عرضه شد، اما این هم نتوانست جلوی ریزش شاخص بورس را بگیرد و همچنین دیروز با وجود آنکه رئیس قوه قضائیه از بورس بازدید کرده و قول داده بود که مصوبات شورای هماهنگی سران قوا را به زودی اجرا کند؛ از جمله اینکه 200 میلیون دلار از صندوق توسعه ملی به صندوق توسعه بازار برای حمایت از بورس اختصاص یابد، اما این وعده هم نتوانست بازار را مثبت کند به هر حال سرمایه گذاران در بورس باید فعلا تحمل کنند تا زیان آن ها در درازمدت جبران شود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 23 تیر 1400 بروزرسانی: 23 تیر 1400 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 1817

به "افت 2458 واحدی شاخص بورس در انتها معاملات امروز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افت 2458 واحدی شاخص بورس در انتها معاملات امروز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید