از سیاستگذاری های غلط تا تحریم های داخلی

به گزارش مجله توسعه دهنده، در سال 99 کشور با کسری بودجه و تورم و نقدینگی بالا و پایین بودن قدرت خرید مردم روبرو بود. می توان گفت فقر بیشتر و برنامه های توسعه متوقف بوده است. کرونا هم در نهایت به آن اضافه شد. این ها چشم اندازی کلی از اتفاقات سال 1399 است. سیاست های نادرستی که از نظر مالی و در حوزه برنامه ریزی در پیش گرفتیم باعث یک سلسله مسائل می گردد که مانند یک زنجیره به هم وصل هستند.

از سیاستگذاری های غلط تا تحریم های داخلی

وقتی که کسری بودجه وجود داشته باشد نقدینگی بالا می رود و هنگامی که نقدینگی بالا می رود تورم ایجاد می گردد که تورم به تبع بر گرانی اجناس اثر می گذارد و درآمد افراد جامعه نسبت به تورم کاهش پیدا می نماید. یکی دیگر از این سیاست های غلط که اثر منفی داشت، ارز 4200 تومانی بود که متأسفانه باعث رانت و فساد بسیار شد. در نهایت هدف از این تصمیم این بود که اقشار کم درآمد جامعه بتوانند مواد اساسی و اصلی زندگی شان را تأمین نمایند که متأسفانه این اتفاق نیفتاد و درآمد ارزی ما از دست رفت و تورم ایجاد شد.

ما کشور ثروتمندی هستیم اما طبق آنچه گفته شده است 60 میلیون نفر زیر خط فقر هستند که البته من 60 میلیون نفر را قبول ندارم اما طبقه متوسط کم کم به سمت طبقه کم درآمد می فرایند.

برای مهار قیمت ها اقدام به قیمت گذاری دستوری شده است که این ها هیچ تأثیری نداشته و دردی را دوا نکرده است اما هنوز به این سیاست ها ادامه می دهیم. به دلیل رکود مالی تمام کارآفرینان از کار بیکار شدند و تمام کارخانه ها فراوریشان کم می گردد و هنگامی که فراوری کم شد باعث بیکاری می گردد.

تحریم های خارجی هم مشکل اساسی دیگری بود. البته الان تحریم های داخلی فشار بیشتری می آورد تا تحریم های خارجی. صحبت هایی نظیر نپیوستن به اف ای تی اف باعث می گردد روابط ما با سیستم بانکی جهان حذف گردد و کل این ها هزینه را بالا می برد. در بورس هم مردم به سرمایه گذاری تشویق شدند و جمعیت زیادی سرمایه گذاری کردند که نتیجه آن گونه شد که دیدیم. کرونا هم که آمد مزید بر علت شد. الان تمام جهان واکسن دارند اما تکلیف ما هنوز تعیین نیست و باید از یک سال پیش روی این موضوع کار می کردیم.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 17 فروردین 1400 بروزرسانی: 17 فروردین 1400 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 1650

به "از سیاستگذاری های غلط تا تحریم های داخلی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از سیاستگذاری های غلط تا تحریم های داخلی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید