احیای فرش دستباف تویسرکان چه شد؟

به گزارش مجله توسعه دهنده، وحید الوندی- روزنامه نگار:در بازه زمانی 3 تا 4 سال اخیر، احیای فراوری فرش دستباف در کنار توجه ویژه به ارتقای کمی و کیفی و بهره وری حداکثری از فراوریات گردو و صنایع مبل و منبت با هدف پویایی بیشتر مالی شهرستان، فرصت های جدید شغلی و رونق فضای کسب وکار از شعارها و برنامه های مسئولان شهرستان و به ویژه فرماندار سابق تویسرکان بوده است.

احیای فرش دستباف تویسرکان چه شد؟

خوشبختانه در حوزه بهره وری از محصول چندمنظوره گردو در تویسرکان به عنوان پایتخت گردوی ایران، طرح ایجاد نهالستان و باغ مادری گردو و طرح اصلاح باغ های گردوی تویسرکان با کوشش نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، فرماندار سابق و دیگر مسئولان اجرایی مرتبط در شهرستان تویسرکان به ثمر نشست.

در حوزه صنایع مبل و منبت نیز شاهد برگزاری جشنواره های اثربخش به ویژه در روستای اشترمل و دریافت نشان جغرافیایی بودیم و تسهیلات ارزان قیمت قابل توجهی از محل تسهیلات ارزان قیمت اشتغالزایدولتی به فعالان این بخش پرداخت شد، البته با وجود استقبال و حمایت مسئولان هنوز شاهد راه اندازی فروشگاه ها و نمایشگاه های بزرگ و دائمی صنایع مبل و منبت در شهرستان نیستیم و کارگاه های فراوری زنجیره ای ملزومات صنایع مبل و منبت از صفر تا صد در شهرستان به چشم نمی آید. همچنین گردش مالی در این حوزه به میزان مطلوب و دلخواه نرسیده است.

آنچه این روزها کمتر از آن سخن به میان می آید طرح احیای فرش اصیل و دستباف تویسرکان است که 2 سال پیش همراه با گردو و صنایع مبل و منبت در صدر عناوین جشنواره ملی تویسرکان جای داشت، اما رفته رفته حتی سخنان انگیزشی و رسانه ای نیز در این زمینه کم شد. اکنون نه تنها شاهد احیای فرش دستباف تویسرکان نیستیم بلکه مسئولان شهرستان گاهی به ارائه آمار کلی مانند وجود بیش از 4500 بافنده فرش در شهرستان تویسرکان بسنده می نمایند اما نمی گویند این ظرفیت ارزشمند و اثرگذار چه آورده و منافع مالی و مالی در جهت بهبود فضای کسب وکار در شهرستان تویسرکان دارد و اصولاً در چند سال اخیر فرش دستباف چه زخمی از مسائل حوزه اقتصاد و اشتغال شهرستان را التیام بخشیده است؟ به راستی آیا ظرفیت احیای فرش دستباف از تویسرکان از میان رفته است یا در اجرایی کردن شعارها و برنامه های خود در این زمینه نتوانسته ایم پیروز و اثرگذار عمل کنیم؟

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 4 مرداد 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 331

به "احیای فرش دستباف تویسرکان چه شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احیای فرش دستباف تویسرکان چه شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید