92 حفار غیرمجاز در سال 98 در خوزستان دستگیر شدند

به گزارش مجله توسعه دهنده، سرهنگ رامین مکناوی، فرمانده یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خوزستان با اعلام خبر دستگیری 92 حفار غیرمجاز در سال 98، عنوان نمود: یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی استان خوزستان در سال 1398 در انجام وظایف ذاتی خود در حوزه مبارزه با جرائم علیه میراث فرهنگی رویکردی دانش محور داشته و در حوزه پیشگیری اجتماعی و همچنین جلب مشارکت های اجتماعی و ... فعالیت های چشمگیری داشته است.

92 حفار غیرمجاز در سال 98 در خوزستان دستگیر شدند

او در ادامه با اشاره به عملکرد این یگان اعلام کرد: در سال 98، تعداد 24 باند حفار غیرمجاز در سطح کشور منهدم شد که از این تعداد انهدام، 92 حفار غیرمجاز نیز دستگیر شده اند.

فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی خوزستان گفت: همچنین تعداد 11هزار و 925 شیء نیز در سال 1398 توسط یگان حفاظت میراث فرهنگی خوزستان کشف شد و 98 پرونده قضائی نیز تشکیل شد.

او اضافه نمود: این تعداد شیء کشف شده از شهرستان های آبادان، ایذه، اندیمشک، باغملک، بهبهان، خرمشهر، دزفول، رامشیر، رامهرمز، شوش، شوشتر و مسجدسلیمان و شامل اشیائی نظیر ظروف سفالی، سکه تاریخی، سکه تقلبی، ظروف فلزی مفرغی،تابوت، سنگ آسیاب، النگو، مجسمه، جمجمه، کاسه، بشقاب و ... بودند.

سرهنگ مکناوی توضیح داد: در سال 98، 46هزار و 279 مورد سرکشی از آثار تاریخی انجام و در 145 مورد نیز از تخریب آثار تاریخی جلوگیری به عمل آمد.

او اضافه نمود: 13هزار و 168 مورد تعامل با معتمدان محلی، چهارهزار و 453 مورد تعامل با نیروی انتظامی، 92 مورد تأمین امنیت جشنواره ها و نمایشگاه ها، 645 مورد تعامل با انجمن دوستداران میراث فرهنگی، 328 مورد جلسه با رؤسای ادارات، 22 مورد حفاظت از محل های کاوش، 22 مورد اسکورت اشیاء تاریخی نیز در این مدت توسط یگان حفاظت میراث فرهنگی استان انجام شد.

فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی خوزستان اضافه نمود: همچنین 225 مورد ماموریت در سال 98 از سوی یگان حفاظت استان انجام شد و 311 مورد اخطار مؤثر و 102 مورد اخطار غیرمؤثر نیز توسط این یگان صادر شد.

او در خاتمه ضمن تقدیر از پرسنل یگان حفاظت میراث فرهنگی و نیروی انتظامی استان اظهار کرد: حراست و صیانت از میراث فرهنگی و آثار تاریخی مستلزم مشارکت و همراهی و همکاری مستمر مردم است و به همین دلیل کوشش می گردد با آگاهی بخشی، از ظرفیت های اجتماعی برای صیانت از آثار تاریخی استفاده گردد.

ایلنا

منبع: گردشبان
انتشار: 17 خرداد 1399 بروزرسانی: 17 خرداد 1399 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 1044

به "92 حفار غیرمجاز در سال 98 در خوزستان دستگیر شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "92 حفار غیرمجاز در سال 98 در خوزستان دستگیر شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید