4 سیاره فراخورشیدی با همکاری دانش آموزان دبیرستانی کشف شدند

به گزارش مجله توسعه دهنده، یافته های یک تحقیق با همکاری دانش آموزان دبیرستانی که طی برنامه مشاوره پژوهشی مرکز اخترفیزیک هاروارد و اسمیتسونیان منتشر شده حکایت از کشف 4 سیاره فراخورشیدی جدید دارد.

4 سیاره فراخورشیدی با همکاری دانش آموزان دبیرستانی کشف شدند

کارتیک پینگله 16 ساله و یاسمین رایت 18 ساله برای آنالیز و نوشتن مقاله ای در نشریه Astronomical Journal همکاری نموده اند که به توضیح کشف چهار سیاره فراخورشیدی جدید با فاصله حدود 200 سال نوری از زمین می پردازد.

این دانش آموزان دبیرستانی به وسیله برنامه مشاوره پژوهش دانش آموزی (SRMP) در مرکز اخترفیزیک هاروارد و اسمیتسونیان با محقق اصلی این مطالعه همکاری کردند. SRMP به سرپرستی ستاره شناس، کلارا سوزا-سیلوا دانش آموزان دبیرستانی علاقه مند به تحقیق را با دانشمندان در هاروارد و MIT مرتبط می نماید تا در یک پروژه تحقیقاتی یک ساله با پژوهشگران همکاری داشته باشند.

سوزا-سیلوا در این زمین اعلام کرد: این برنامه یک فرآیند یادگیری پرشتاب است، اما ارزشش را دارد و در انتها برنامه، دانش آموزان یک تحقیق کاربردی و پیشرفته را در اخترفیزیک انجام داده اند.

اما دستاورد پینگله (Kartik Pinglé) و رایت (Jasmine Wright) بسیار نادر است. سوزا-سیلوا گفت: اگرچه این یکی از اهداف برنامه SRMP است، اما کمتر پیش می آید که دانش آموزان دبیرستانی در نوشتن مقالات ژورنال همکاری داشته باشند.

این دانش آموزان با هدایت مربی خود تانسو دیلان (Tansu Daylan) داده های ماهواره نقشه بردار فراخورشیدی گذران (TESS) را آنالیز و تجزیه وتحلیل کردند. تس یک تلسکوپ فضایی است که به دور زمین می چرخد و ستاره های درخشان نزدکی را در جست وجوی کشف سیاره های فراخورشیدی آنالیز می نماید.

این تیم دانش آموزی بر روی جرم تس (TESS Object of Interest) شماره 1233 یا TOI 1233 تمرکز کردند که یک ستاره نزدیک و درخشان مانند خورشید است. این تلسکوپ فضایی برای شناسایی سیاره های فراخورشیدی از روش گذر استفاده می نماید.

  • سیارات فراخورشیدی چگونه کشف می شوند؟

در کمال تعجب آن ها نه یک سیاره، بلکه چهار سیاره را کشف کردند که به دور TOI-1233 در حال چرخش هستند. سه سیاره به عنوان سیاره های زیر نپتون (Sub-Neptune) در نظر گرفته می شوند؛ سیاره هایی گازی که شبیه به نپتون در منظومه شمسی اما کوچکتر از آن هستند. چرخش هر یک از آن ها پیرامون TOI-1233 بین 6 تا 19 و نیم روز طول می کشد. سیاره چهارم با توجه به اندازه عظیم و ساختار سنگی به عنوان ابرزمین (Super-Earth) طبقه بندی می گردد که فقط در کمتر از چهار روز به دور ستاره می چرخد.

دیلان امیدوار است که امکان آنالیز دقیق تر این سیاره ها باشد. به گفته او: بشر مدت هاست که به سیاره هایی فراتر از منظومه شمسی و با سیستم های چند سیاره ای فکر می نماید. این سیاره ها از یک دیسک مشترک از مواد اطراف ستاره شکل گرفته اند اما در نهایت به سیاره های مختلفی با جو و آب وهوای متفاوت در مدارهای گوناگون تقسیم شده اند. بنابراین، می خواهیم با استفاده از این سیستم سیاره ای، فرآیندهای اساسی شکل گیری و تکامل سیاره ها را درک کنیم.

او همکاری با دانش آموزان در این مطالعه را یک همکاری برد-برد توصیف کرد و گفت: به عنوان یک محقق، واقعا از همکاری با ذهن های جوانی که برای آزمایش و یادگیری باز هستند، لذت می برم. چنین کاری برای دانش آموزان دبیرستانی هم بسیار سودمند است، زیرا در جریان تحقیقات پیشرفته قرار می گیرند و به سرعت برای فعالت به عنوان یک پژوهشگر آماده می شوند.

برنامه SRMP در سال 2016 در مرکز هاروارد و اسمیتسونیان تأسیس شد. این برنامه سالانه با حدود 12 دانش آموز همکاری می نماید و به یاری شهر کمبریج، دانشجویان چهار ساعت در هفته برای تکمیل تحقیقات حقوق دریافت می نمایند. به گفته سوزا-سیلوا این کار آنان را تشویق می نماید تا بدانند که فعالیت به عنوان یک پژوهشگر آکادمیک، لذت بخش و همراه با پاداش است.

  • دانش آموزان مدرسه ای دخترانه در هند یک سیارک کشف کردند

عکس کاور: طرحی گرافیکی از منظومه TOI-1233 با چهار سیاره فراخورشیدی که با همکاری دانش آموزان دبیرستانی کشف شدند.

Credit: NASA/JPL-Caltech

منبع: SciTechDaily

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 14 اسفند 1399 بروزرسانی: 14 اسفند 1399 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 1581

به "4 سیاره فراخورشیدی با همکاری دانش آموزان دبیرستانی کشف شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "4 سیاره فراخورشیدی با همکاری دانش آموزان دبیرستانی کشف شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید