یادبود درگذشتگان با خیرات کتاب و ساخت کتابخانه در مناطق محروم

به گزارش مجله توسعه دهنده، به گزارش خبرنگار خبرنگاران در خراسان رضوی، حسین افشاری متولد 1356 حدود 26 سال است که در آموزش و پرورش شهرستان کاشمر در استان خراسان رضوی خدمت می کند. او از دوران نوجوانی شیفته خواندن کتاب های رمان بوده است. با قبولی در دانشگاه و رشته ریاضیات در کنار دروس دانشگاهی به مطالعه کتاب هایی با موضوع علوم اجتماعی و ادبیات رو می آورد. این علاقه مندی او باعث می شود تا سال ها بعد با ایجاد گروه خیریه خیرات کتاب کاشمر دست به اقدامی جدید در جهت ترویج فرهنگ کتابخوانی بزند و امسال در هفتمین جشنواره تقدیر از مروجان کتاب خوانی کشور مورد تقدیر قرار گیرد.

یادبود درگذشتگان با خیرات کتاب و ساخت کتابخانه در مناطق محروم

حسین افشاری در گفت وگویی با خبرنگار ایبنا در ارتباط با ایده و شکل گیری گروه خیریه کتاب کاشمر اظهار می کند: هفت سال پیش نزدیکی های ولادت حضرت علی (ع) با همسرم که کتابدار یکی از کتابخانه های عمومی کاشمر است، تصمیم گرفتیم تا با افرادی که می خواستند برای پدران درگذشته خود در این روز خیراتی بکنند، صحبت کرده و آنها را تشویق کنیم تا این مبلغ را صرف خرید کتاب برای دانش آموزان به ویژه در مناطق محروم شهرستان کنند.

وی ادامه می دهد: در همان سال اول استقبال بسیار خوبی صورت گرفت و حدود 2 هزار جلد کتاب برای اهدا به مدارس حاشیه شهر و نقاط محروم روستایی جمع آوری و خریداری شد، همین موضوع باعث دلگرمی من و همسرم و همچنین چند نفر از دوستان که علاقمند به کتاب بودند شده و تصمیم گرفتیم تا گروه خیریه کتاب را شکل دهیم.

این مروج کتابخوانی شهرستان کاشمر اضافه می کند: در حقیقت هدف ما از تشکیل این خیریه این بود که در کنار خیریه هایی که تامین اطعام، پوشاک و ... نیازمندان را در برنامه های خود جای داده اند، بتوانیم با اهدای کتاب و تجهیز کتابخانه های مدارس خوراک فرهنگی را در سبد خانوارها قرار دهیم.

افشاری با تاکید بر اینکه آینده سازان کشور دانش آموزان هستند و این موضوع نباید در یک شعار باقی بماند، عنوان می کند: با در نظر داشتن این موضوع تصمیم گرفتیم تا به سرانه هر دانش آموز یک کتاب را در شهرستان کاشمر و بخش کوه سرخ برسیم. بنابراین در ادامه فعالیت های خود با خانواده هایی که عزیزان خود را از دست داده بودند و می خواستند اقدامی نیک برای زنده نگه داشتن نام آنها انجام دهند، صحبت کردیم و حاصل این ارتباطات، تجهیز و ایجاد 10 کتابخانه در مدارس شهرستان شد.

وی با اشاره به اینکه یکی از این مدارس در روستایی نزدیک به شهرستان کاشمر بود، تصریح می کند: کتابخانه ها با اجازه آموزش و پرورش شهرستان به یاد مرحوم، نامگذاری می شد و هزینه های تجهیز و یا ایجاد این کتابخانه ها متفاوت و از 10 میلیون تومان شروع تا 20 میلیون تومان نیز می رسید. این هزینه ها ازسوی این خانواده ها تامین و کارهایی همچون خرید قفسه، میز و صندلی و ... از سوی گروه خیریه انجام می شد.

این مروج برتر کتابخوانی در کاشمر می گوید: 30 هزار دانش آموز شهرستان توانستند با تجهیز کتابخانه های مدارس دسترسی راحت تری به کتاب های جانبی داشته و از طرفی علاقه های خود را با گروه خیریه در میان گذاشته تا برای تامین کتاب های مورد نیاز اقدام شود.

افشاری از خرید و اهدای 50 هزار کتاب در مدت این هفت سال توسط خیریه کتاب کاشمر خبر می دهد و می افزاید: با توجه به جمعیت مدرسه و همچنین فضایی که در اختیار ما به عنوان کتابخانه قرار می گرفت، تعداد کتاب های اهدایی متفاوت بود اما آنچه که در تجهیز و ایجاد تمام این کتابخانه ها به چشم می خورد علاقه و گرایش دانش آموزان به کتابخوانی بود.

وی با بیان اینکه نیازی نیست برای ایجاد یک کتابخانه حتما مبلغ زیادی هزینه کرد، اظهار می کند: با مجموع مبلغ 100 میلیون تومان 10 کتابخانه جدید در شهرستان تاسیس شد که بیش از 3 هزار دانش آموز می توانند از آن ها بهره مند شوند.

این مروج کتابخوانی شهرستان کاشمر با اشاره به اینکه علاوه بر تجهیز و ایجاد کتابخانه اقدامات جانبی نیز برای ترویج فرهنگ کتابخوانی توسط گروه خیریه خیرات کتاب کاشمر اجرا شده است، عنوان می کند: چند مسابقه کتابخوانی به شکل های متفاوت در مدارس برگزار کردیم؛ به عنوان مثال در مسابقه ای که قبل از شیوع بیماری کرونا برگزار گشت، از هر کلاس دانش آموزانی به معرفی کتاب پرداخته و با امتیازدهی از کلاس خود، انتخاب و سپس رقابت با کلاس های دیگر انجام می شد و در این مسابقه انتخاب کتاب خوب، تسلط به کتاب و شیوه گفتار و ... مد نظر قرار می گرفت و در فینال یک نفر به عنوان برتر انتخاب می شد.

افشاری ادامه می دهد: همچنین بعد از شیوع بیماری کرونا مسابقه در فضای مجازی و با همراهی خانواده ها بود به این شکل که چند کتاب معرفی و دانش آموز بر حسب علاقه خود کتابی را انتخاب و با همراهی پدر و مادر و یا خواهر و برادر به جای شخصیت های داستان صحبت کرده و آن را در قالب یک فایل صوتی برای ما می فرستاد.

وی که سال ها تدریس ریاضی انجام می داده است و اکنون چند سالی است که به عنوان معلم انشا میان دانش آموزان محبوب شده است، می گوید: ما در کلاس های انشا به معرفی کتاب می پردازیم و قسمتی از آن را می خوانیم و سپس موضوعی مرتبط با همان کتاب به عنوان انشا به بچه ها گفته می شود.

افشاری در انتها یادآور می شود: جوایز مسابقه کتابخوانی توسط خیّران تامین می شود و این همه اقبال چه ازسوی خیّران و چه ازسوی دانش آموزان برای مطالعه و تهیه کتاب جای بسی خوشحالی برای تمام فعالان فرهنگی در شهرستان دارد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 5 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1400 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 1685

به "یادبود درگذشتگان با خیرات کتاب و ساخت کتابخانه در مناطق محروم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یادبود درگذشتگان با خیرات کتاب و ساخت کتابخانه در مناطق محروم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید