گیاهی که می آموزد و به یاد می آورد!

به گزارش مجله توسعه دهنده، وبسایت تابناک باتو: گیاه میموسا (Mimosa) حافظه بلند مدت و قدرت یادگیری دارد. این چیزی است که زیست شناسان می گویند.

گیاهی که می آموزد و به یاد می آورد!

زیست شناسان استرالیایی و ایتالیایی با استفاده از همان چهارچوب تجربی که معمولاً برای تشخیص واکنش حیوانات استفاده می نمایند، دریافته اند که گیاه میموسا پودیکا Mimosa Pudica مانند حیوانات قدرت یادگیری و به یادآوری دارد. تحقیقات آن ها نشان می دهد تجربه به گیاهان می آموزد برای بقا و زنده ماندن باید جزییات را به یاد نگه دارند.

گیاه میموسا پودیکا با نام های گیاه حساس یا گیاه به من دست نزن (touch-me-not) شناخته می گردد و در آمریکای جنوبی و آمریکای میانه بسیار به چشم می خورد.

خانم دکتر گاگلیانو از دانشگاه غرب استرالیا و همکارانش به آزمایشی تجربی شبیه به آنچه برای حیوانات انجام می دهند، پرداختند و گیاه میموسا را در دو محیط کم نور و پر نور قرار دادند تا حافظه کوتاه مدت و بلند مدت آن را در معرض آزمایش های خود قرار دهند. در طول آزمایش با دستگاه مخصوصی روی آن قطرات آب می پاشیدند.

دانشمندان دریافتند این گیاه وقتی یادگرفت که قطرات آب به او آسیبی نمی رساند، بستن برگ هایش را متوقف کرد. گیاه میموسا در طول حیاتش یاد می گیرد که قطرات آب برایش خطرناک نیست و تا چند هفته این نکته را در خاطر نگه می دارد.

گیاهان نیز مانند حیوانات در طول چند ثانیه می توانند رفتار هایی را کسب نمایند، و اگر در محیط مناسب خود قرار گیرند قدرت یادگیری سریع تری هم نسبت به حیوانات خواهند داشت. این گیاهان به شکل قابل ملاحظه ای می توانند آنچه در چند هفته آموخته اند را به یاد بیاورند حتی پس از تغییر شرایط محیطی شان.

گیاهان حساس، مغز یا بافت عصبی ندارند، بلکه سلول های آن ها دارای شبکه پیچیده ای از کلسیم ـ شبیه آنچه در حیوانات وجود دارد ـ هستند. این آزمایش می تواند مرز ها و فاصله بین گیاهان و حیوانات را دچار تحول کند.

منبع: برترین ها
انتشار: 10 مرداد 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 342

به "گیاهی که می آموزد و به یاد می آورد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گیاهی که می آموزد و به یاد می آورد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید