کتابی مفید در تبیین مفصل مداخلات رفتاری مورد استفاده در CBT

به گزارش مجله توسعه دهنده، به گزارش خبرنگاران ، مداخلات رفتاری در رفتاردرمانی شناختی سال 2016 به وسیله انجمن روان شناسی آمریکا منتشرشده و یکی از معدود کتاب هایی است که مداخلات رفتاری مورد استفاده در CBT را به طور مفصل شرح می دهد. بعلاوه در این کتاب چگونگی انجام ارزیابی رفتاری و فرمول بندی موردی رفتاری به طور مفصل شرح داده شده است.

کتابی مفید در تبیین مفصل مداخلات رفتاری مورد استفاده در CBT

در تمام فصول به همراه شرحات مربوط به هر مداخله و مبانی نظری مربوط به آن، یک نمونه موردی نیز در انتهای فصل آورده شده و نحوه کاربرد آن مداخله در عمل را نشان داده است.

در فصول یک تا سه کلیات، ساختار جلسات سنجش اولیه و فرمول بندی موردی رفتاری و طرح ریزی درمان شرح داده شده است. از فصول 4 تا 10 نیز مداخلات رفتاری مهم از جمله تغییر رفتار از طریق تغییر محیط، مداخله در جنبه های کارکردی تفکر ناسازگارانه، تغییر رفتار با ایجاد مهارت ها، ارتقای کارآیی بین فردی، فعال سازی رفتاری، مداخلات مبتنی بر مواجهه، ارتقای تنظیم هیجان ذکر شده و در نهایت در دو فصل آخر نیز نحوه مدیریت چالش های درمانی و انتها دادن به درمان و مراقبت های بعدی شرح داده شده است.

رفتار درمانی شناختی (CBT) یک رویکرد درمانی پرکاربرد و موثر برای بسیاری از مسائل روان شناختی نظیر افسردگی، اختلالات اضطرابی، اختلالات شخصیت، اختلالات سوء مصرف مواد، اختلالات خوردن و آشفتگی های زناشویی است. با این حال رفتاردرمانی شناختی مفهوم وسیع و ناهمگنی است که نشان دهنده رویکردهای درمانی متنوعی است که به درجات متفاوتی بر عوامل شناختی، رفتاری، هیجانی، فیزیولوژیک و محیطی در ارتباط با اختلالات روان شناختی تاکید دارند.

دیدگاه های شناختی که منجر به پیشرفت هایی در رفتاردرمانی شناختی شده اند از نظر درجه نگاه به محیط به عنوان یک عامل معین نماینده تفکر، هیجان و عمل با هم تفاوت دارند و بعضی نظریه های شناختی بر یک محیط ساختاریافته شناختی بیشتر از محیط فیزیکی به عنوان معین نماینده اولیه هیجان و رفتار تاکید می نمایند.

در این کتاب کلیاتی درباره دیدگاه های رفتاری نابهنجاری و اختلالات روان شناختی ارایه شده و فرضیه های زیربنایی اصلی مرتبط با رفتاردرمانی مورد آنالیز قرار گرفته است.

مداخلات رفتاری در رفتاردرمانی شناختی تالیف ریچارد فارمر و الکساندر چاپمن و ترجمه سجاد بشرپور، نسترن عطارد و فریما عنبری سال 98 در 444 صفحه منتشر و مهر سال جاری در دومین جایزه کتاب سال جوانان برگزیده حوزه روان شناسی شناخته شد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 8 بهمن 1400 بروزرسانی: 8 بهمن 1400 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 2052

به "کتابی مفید در تبیین مفصل مداخلات رفتاری مورد استفاده در CBT" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کتابی مفید در تبیین مفصل مداخلات رفتاری مورد استفاده در CBT"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید