کارآفرینی از زمین چمن

به گزارش مجله توسعه دهنده، اغلب فوتبالیست ها به دلیل عدم امنیت شغلی خود و بازنشستگی زودهنگام ترجیح می دهند علاوه بر بازی در تیم های فوتبال، کسب وکار مستقل خود را راه اندازی نمایند.

کارآفرینی از زمین چمن

فوتبال، محبوب ترین ورزش در دنیا ست؛ چرا که نیمی از مردم دنیا این ورزش را دوست دارند. از سوی دیگر، بالا بودن دستمزد بازیکنان در فوتبال، سرمایه قابل توجهی را نصیب آنها می نماید. اغلب فوتبالیست ها به دلیل عدم امنیت شغلی خود و بازنشستگی زودهنگام ترجیح می دهند علاوه بر بازی در تیم های فوتبال، کسب وکار مستقل خود را راه اندازی نمایند.

فوتبالیست هایی که کسب وکار خود را ندارند، پس از بازنشستگی با مشکل روبرو می شوند. از طرفی فوتبالیست های حرفه ای تقریبا 15 سال کار می نمایند. اغلب آنها پس از 15 سال بازی در باشگاه ها به مربیگری می پردازند یا به رسانه ها می پیوندند.

اما همه فوتبالیست ها شانس مربی شدن یا حضور در رسانه ها را ندارند. به همین خاطر هم برای گسترش کسب وکار خود به مشاغل متفاوتی روی آوردند. برخی فوتبالیست ها در سطوح متفاوت کار خود سرمایه گذاری در شرکت های استارتاپی را شروع می نمایند. برخی از بازیکنان فوتبال نیز به فراوری اپلیکیشن های موبایلی مشغول می شوند. معاملات ملکی، بلاکچین و توسعه سبک زندگی تنها بخشی از فعالیت های جداگانه بازیکنان فوتبال در سراسر دنیا ست.

در این گزارش 4 فوتبالیستی که تجارت مخصوص خود را راه اندازی نموده اند، آنالیز می کنیم

متیو فلامینی( Mathieu Flamini)، فوتبالیست 35 ساله فرانسوی است که در مورد کارآفرینی محیط زیست فعالیت می نماید. متیو فلامینی 7مارس 1984 متولد شد. او فوتبال خود را از تیم شهرش المپیک مارسی شروع کرد. سپس مورد توجه آرسنال نهاده شد و به آن تیم پیوست.

فلامینی در آرسنال زیر نظر آرسن ونگر به بازی مشغول شد و در آن تیم درخشید. او پس از 4سال حضور در انگلستان، به تیم میلان ایتالیا منتقل شد؛ فلامینی ابتدا در ایتالیا با شماره 84 به میدان می رفت اما در دومین سال حضورش، روسونری ها شماره 16 را به او دادند.

پس از 5 سال حضور در ایتالیا خاتمه فلامینی در سال 2013 دوباره به آرسنال بازگشت و با شماره 20 در این تیم بازی کرد. این بازیکن سابق تیم های آرسنال و آث میلان در راستای مسئولیت اجتماعی همچنین توسعه کسب وکارش در شرکت جی اف بیوکمیکالز(GF Biochemicals) سرمایه گذاری کرد.

در واقع جی اف بیوکمیکالز یک شرکت بیوشیمیایی است که سال 2008 توسط فلامینی و پاسکاله گراناتا(Pasquale Granata) تأسیس شد. فلامینی هم بنیانگذار استارتاپی شد که برای اولین بار در دنیا دست به فراوری انبوه لوولینیک اسید زد و اولین فراورینماینده این محصول در مقیاس صنعتی در دنیا ست.

شرکت جی اف بیوکمیکالز به مدت 7سال در مورد فراوری این محصول( لوولینیک اسید) با دانشگاه پیزا همکاری داشت. سال 2016 ، شرکت متیو فلامینی توانست شرکت آمریکایی سگتیس (Segetis) را تحت مالکیت خود درآورد.

جی اف بیوکمیکالز کارخانه ای در شهر کسرتا در ایتالیا دارد که حدود 80 نفر در آن مشغول به کارند. در سال 2015 جایزه جان سیم (John Sime Award) برای نوآورانه ترین فناوری نوین به این شرکت اهدا شد. شرکت جی اف بیوکمیکالز دفاتری در میلان و هلند دارد.

پس از گذشت 10سال از تاسیس جی اف بیوکمیکالز، شرکت فلامینی سرمایه زیادی را به وسیله شرکت های سرمایه گذاری همچون سابیک، دی اس ام و خوسلا ونچرز جذب کرد. پس از جذب سرمایه، جی اف بیوکمیکالز بیان کرد با شرکت آمریکایی نوامونت(Novamont ) که در زمینه بیوتکنولوژی کار می نماید، همکاری خواهد داشت.

شرکت نوامونت فراورینماینده بیوپلاستیک است و شعبه هایی در دانشگاه های نپال، تورینو، میلان و بولوگنا دارد. علاقه متیو فلامینی به بیوتکنولوژ باعث شد اولین مجله الکترونیکی دنیا در زمینه نوآوری های فناوری بیوتکنولوژی را راه اندازی کند. فلامینی هم بنیانگذار مجله بیوژورنال (The BioJournal) است.

بیوژورنال به آنالیز معضلات زیست محیطی و تکنولوژی های کاهش آلاینده ها می پردازد

شاید بتوان دیوید بکام (David Beckham)، بازیکن بازنشسته فوتبال انگلستان را یکی از شناخته شده ترین کارآفرینان ورزشکار دانست. دیوید بکام متولد 2 می 1975 در لندن است. او فوتبال حرفه ای را از 17 سالگی در باشگاه منچستر یونایتد شروع کرد.

دیوید بکام تا انتها دوران حضورش در منچستر یونایتد 6 بار قهرمانی لیگ جزیره، 2 بار قهرمانی جام حذفی انگلستان و نیز لیگ قهرمانان اروپا 1999 را به دست آورد. بکام سپس به رئال مادرید پیوست و در سال 2006 توانست قهرمان لالیگا گردد.

دیوید بکام پس از 4فصل حضور در رئال مادرید، به باشگاه لس آنجلس گلکسی رفت. بعد از بازی در لیگ برتر آمریکا، دیوید بکام 2فصل را در آث میلان گذراند. بکام اولین بازیکن انگلیسی است که توانسته در لیگ 4کشور مختلف یعنی انگلستان، اسپانیا، آمریکا و فرانسه بازی کند و به قهرمانی برسد.

برخی فوتبالیست ها در سطوح متفاوت کار خود سرمایه گذاری در شرکت های استارتاپی را شروع می نمایند. برخی از بازیکنان فوتبال نیز به فراوری اپلیکیشن های موبایلی مشغول می شوند. معاملات ملکی، بلاکچین و توسعه سبک زندگی تنها بخشی از فعالیت های جداگانه بازیکنان فوتبال در سراسر دنیا ست

بکام همچنین از سال 1996 درحالی که 21 ساله بود، به تیم ملی انگلستان دعوت شد و مجموعا در 115 بازی ملی به میدان رفت. دیوید بکام 6سال کاپیتان انگلیس بود و تجربه حضور در 3 جام دنیای و 2جام ملت های اروپا را دارد.

بکام در فوتبال با پاس ها، ضربه های آزاد و شوت های فنی و دقیق خود به موفقیت رسید که به عنوان یکی از بهترین هافبک های نسل خود و تاریخ فوتبال برشمرده می گردد. او 2بار از سوی فیفا به عنوان دومین بازیکن سال فوتبال دنیا برگزیده شد و یک بار هم نامزد دریافت توپ طلای اروپا شد.

در سال 2004 پله، نام او را به عنوان یکی از بهترین بازیکنان ادوار فوتبال در لیست فیفا 100 قرار داد. او در می 2013 با 19 قهرمانی، پس از گذشت 20سال از دوران حرفه ای خود اعلام بازنشستگی کرد. حتی بعد از 20 سال بازی در فوتبال، باز هم گل های طلایی بکام در خاطر عاشقان فوتبال باقی مانده است.

با این حال، مردم دیوید بکام را تنها به واسطه بازی های درخشانش نمی شناسند. دیوید بکام انگلیسی در صنعت مد شناخته شده است؛ چراکه با برندهای مختلفی همکاری داشته است. بکام پس از بازنشستگی از فوتبال حرفه ای کمپانی مستقل مدیریت خودش را ایجاد کرد.

این هولدینگ دی بی ونچرز(DB Ventures )یادیوید بکام ونچرز نام دارد. دیوید بکام برند خود و همسرش را در زیر مجموعه این هولدینگ توسعه می دهد. نه تنها دیوید بکام در جستجوی ساخت تجارت های شخصی خود است، بلکه همسرش ویکتوریا نیز در صنعت مد توانسته به شهرت برسد. بازیکن سابق تیم منچستریونایتد به همراه همسرش برند دیوید و ویکتوریا بکام را راه اندازی نموده است.

اولین نسخه از ادکلن برند دیوید و ویکتوریا بکام در سال2005 عرضه شد. فعالیت این برند همچنان ادامه دارد و به محبوبیت و شهرت خوبی در میان طرفدارانش رسیده است. با وجود ذهن اقتصادی دیوید بکام و همسرش، شرکت ویکتوریا همیشه با ناملایماتی روبرو بوده است.

ویکتوریا بکام از زمان تاسیس برند مُد، زیان اقتصادی زیادی دید. ضررهای اقتصادی شرکت همسر دیوید بکام به42 میلیون پوند رسیده بود و این فوتبالیست در 4 سال گذشته به منظور جبران زیان های شرکت همسرش که زیر مجموعه ای از هولدینگ دی بی ونچرز است، مبلغ 38 میلیون پوند به این شرکت داد.

با این حال، به نظر می رسد با دریافت سرمایه باز هم شرکت ویکتوریا بکام با مسائل اقتصادی دست و پنجه نرم می نماید. گرچه همسر دیوید بکام در تجارت با ناملایماتی روبرو شده است، این فوتبالیست مشهور در رسانه ها، کسب وکارش را گسترش می دهد.

بکام سال 2019 از تاسیس استودیوی سینمایی خود اطلاع داد

دیوید بکام با راه اندازی استودیو99 درصدد فراوری فیلم های مستند، برنامه های تلویزیونی و دیگر محصولات مالتی مدیا ست. یکی دیگر از اهداف دیوید بکام برای راه اندازی استودیو، ساخت فیلم های تجاری و تبلیغاتی برای شرکایش بوده است. پیش از دیوید بکام، چهره های ورزشی مشهور دیگری دست به فراوری کمپانی های فراوری فیلم زده بودند.

ورزشکارانی چون لبرون جیمز، استیون کوری، راسل ویلسون استودیوهای فیلمسازی شان را قبل از بکام تاسیس نموده بودند. بکام استودیو 99 را با همکاری دیوید گاردنر راه اندازی نموده است. این بازیکن سابق فوتبال دلیل نامگذاری را یادآوری سال 1999 می داند. سال 1999 برای دیوید بکام سال بخصوصی بوده است؛ چرا که او در آن سال با ویکتوریا بکام ازدواج کرد.

همچنین اولین فرزندشان بروکلین در سال 1999 متولد شد. دیوید بکام در آن سال همراه با تیم منچستریونایتد موفقیت های زیادی به دست آورد. سال 1999 زمانی بود که منچستریونایتد توانست قهرمان لیگ اروپا، سوپر جام اروپا و لیگ انگلستان گردد.

دیون دابلین (Dion Dublin) یکی دیگر از فوتبالیست هایی است که کسب وکار خود را راه اندازی نموده است

دابلین متولد 22 آوریل 1969 در لنکستر انگلستان است. دابلین در بسیاری از تیم های باشگاهی انگلستان فوتبال بازی نموده و سابقه حضور در تیم ملی فوتبال انگلستان را در کارنامه کاری خود دارد. دابلین 50 ساله را این روزها به واسطه اجرای برنامه های تلویزیونی می شناسند.

برخلاف دیگر فوتبالیست ها، دابلین علاقه ای به تجارت نداشت و معتقد بود بهتر است در حرفه تخصصی اش فوتبال کار کند. با این وجود دابلین نیز با طراحی یک ابزار موسیقی تبدیل به کارآفرین شد. دیون دابلین در کنار برنامه های تلویزیونی به عنوان یک کارشناس فوتبال، مهمان برنامه های مربوط به حراج ملک بی بی سی نیز بود.

ساز کوبه ای فراوریی دابلین، به عنوان یک ابزار مکعبی شیک با چهار ضلع توصیف می گردد که هر کدام صدای منحصر به فردی را فراوری می نمایند. فوتبالیست سابق تیم ملی انگلستان اسم ساز خود را داب(Dube) گذاشته است.

آهنگسازان می توانند داب را در طرح ها و اندازه های مختلف انتخاب نمایند. استیو واندر (Stevie Wonder) یکی از درامرهای انگلیسی است که از این ساز حمایت نموده و در گروه خود از آن استفاده می نماید. دیون دابلین درباره جعبه موسیقی خود می گوید: یک روز تصمیم گرفتم به ابزارفروشی بروم. 6 قطعه چوب، یک چکش و میخ برداشتم و یک جعبه ساختم. کارم در آن موقع بی فایده به نظر می رسید، اما آن ابزار مرا به جایی که امروز هستم، راهنمایی کردند.

کریستین کارمبئو (Christian Karembeu ) در سوم دسامبر 1970 متولد شده و بازیکن سابق فوتبال فرانسه است. کارمبئو از سال 1992 تا 2002 یکی از اعضای تیم ملی فوتبال فرانسه بوده است. کارمبئو در 53 بازی ملی حضور داشته و توانسته یک گل ملی به ثمر برساند.

از آنجا که حمایت از ورزش بازار پر سودی است، کریستین کارمبئو می خواهد بخشی از آن باشد. هافبک سابق تیم فرانسه و برنده جام دنیای 1998، در ژوئن 2019 به عنوان مشاور و سرمایه گذار در شرکت اسپانسر دات آنلاین ( Sponsor.Online) معرفی گردید.

اسپانسر دات آنلاین پلتفرمی برای توسعه روابط برندها و تیم های حرفه ای فوتبال است

کریستین کارمبئو ادعا می نماید با استفاده از اسپانسر دات آنلاین تیم های فوتبال و مارک های تجاری آسان تر و سریع تر ارتباط برقرار می نمایند و معاملاتشان انجام می گیرد. تا به امروز بیش از 150 تیم فوتبال در سراسر اروپا توانستند قراردادهای همکاری با 50 برند را امضا نمایند.

ستاره سابق رئال مادرید و مدیر استراتژی تیم فوتبال المپیاکوس پس از پیوستن به این کسب وکار تبدیل به یک سرمایه گذار فعال در شرکت های فناوری ورزشی شد. فعالیت کارمبئو تنها محدود به فوتبال نمی گردد و در ورزش های مختلفی سرمایه گذاری نموده است.

کریستین کارمبئو درباره اسپانسر دات آنلاین گفت: این پلتفرم به صنعت ورزش یاری خواهد نمود تا جریان اقتصادی را به یک سطح کاملا جدید برسانند. پلتفرم اسپانسر دات آنلاین بازار فعلی را کارآمدتر می نماید، هزینه های معامله را کاهش می دهد و حتی به ایجاد فرصت های جدید در بازار یاری می نماید .

منبع: مجله شنبه
انتشار: 27 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 886

به "کارآفرینی از زمین چمن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کارآفرینی از زمین چمن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید