چه نوع ورزش هایی برای مبتلایان ام اس بهتر است؟

به گزارش مجله توسعه دهنده، به گفته پژوهشگران این مطالعه نکته حائز اهمیت این است که افراد قبل از آغاز تمرینات ورزشی باید با پزشک خود مشورت نمایند و هر فرد با توجه به شدت بیماری، برنامه ورزشی اختصاصی دریافت کند.

چه نوع ورزش هایی برای مبتلایان ام اس بهتر است؟

پژوهشگران یک مطالعه مروری تاثیر ورزش را بر بهبود علائم بیماری ام اس آنالیز کردند. بیماری مالتیپل اسکلروزیس یا MS یک بیماری پیش رونده سیستم اعصاب مرکزی است که علایم و مسائل ناشی از آن بیماری باعث کاهش کیفیت زندگی می گردد.

در دهه های قبل، شرکت در فعالیت های ورزشی برای بیماران به علت افزایش دمای بدن توصیه نمی شد و محققان بر این باور بودند که اجتناب از ورزش می تواند موجب ذخیره انرژی در طول روز و کاهش خستگی گردد؛ اما در سال های اخیر فواید ورزش برای بیماران تایید شده است.

با توجه به همین مسئله پژوهشگران با انجام یک مطالعه مروری تاثیر تمرینات ورزشی در علایم بیماری MS را مورد آنالیز قرار دادند و اثرگذارترین نوع تمرین برای این بیماران را ارزیابی کردند.

پژوهشگران برای انجام این مطالعه مقالات علمی پایگاه های اطلاعاتی مختلف را با کلیدواژه های بیماری مالتیپل اسکلروزیس، تمرینات هوازی، تمرینات مقاومتی و تمرینات ترکیبی مورد آنالیز قرار دادند.

نتایج به دست آمده از این مطالعه مروری نشان داد که انواع تمرینات ورزشی منظم (هوازی، مقاومتی و ترکیبی) با شدت و مدت مناسب می تواند نقش بسزایی در بهبود علایم این بیماری به وسیله بهبود متابولیسم و افزایش قدرت عضله داشته باشد.

این آنالیز ها حاکی از این است که در نهایت تمرینات ورزشی می تواند باعث جلوگیری از پیشرفت بیماری و افزایش کیفیت زندگی می گردد و از این طریق می توان گام مثبتی در جهت مدیریت ناتوانی جسمانی بیماران مبتلا MS و ارتقای سبک زندگی پیش روی این بیماران قرار داد.

در این مقالات عنوان شده است که برای تجویز ورزش در بیماران مبتلا به MS باید ملاحظات خاص در نظر گرفته گردد و در برنامه ورزشی افراط نگردد. زیرا ورزش بیش از حد منجر به خستگی و وارد شدن استرس به بدن و ذهن می گردد.

بر اساس توصیه آموزشگاه طب ورزشی آمریکا، اولویت با تمرینات هوازی است و تمرینات دیگر (قدرتی، یوگا، تایچی، تعادلی، انعطاف پذیری و ورزش های آبی) می توانند به عنوان جایگزین در کنار این تمرینات گنجانده شوند و برنامه تمرینی باید حداقل سه جلسه در هفته به مدت 30 دقیقه در ابتدا و با پیشرفت 60 دقیقه در مراحل بالاتر باشد.

به گفته پژوهشگران این مطالعه نکته حائز اهمیت این است که افراد قبل از آغاز تمرینات ورزشی باید با پزشک خود مشورت نمایند و هر فرد با توجه به شدت بیماری، برنامه ورزشی اختصاصی دریافت کند.

پژوهشگران این تحقیق الهه بهمنی، رستگار حسینی و احسان امیری؛ پژوهشگران فیزیولوژی ورزشی دانشگاه رازی کرمانشاه، بودند و یافته های آن، بهمن ماه سال 1399 به صورت مقاله علمی با عنوان مطالعه مروری اثر تمرینات ورزشی بر بیماری مالتیپل اسکلروزیس، منتشر شده است.

منبع: فرادید
انتشار: 30 خرداد 1400 بروزرسانی: 30 خرداد 1400 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 1774

به "چه نوع ورزش هایی برای مبتلایان ام اس بهتر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه نوع ورزش هایی برای مبتلایان ام اس بهتر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید