چقدر تا ختم غائله کرونا فاصله داریم؟

به گزارش مجله توسعه دهنده، خبرنگاران: کار جهان دارد تعطیل می گردد. اماکنی که زمانی پر از شور و زندگی بودند حالا به خاطر محدودیت هایی که به زندگی روزمره اعمال شده به شهر ارواح تبدیل شده اند؛ محدودیت هایی مثل منع آمدوشد، بسته شدن مدرسه ها و ممنوعیت سفر و تجمع پرشمار.

چقدر تا ختم غائله کرونا فاصله داریم؟

چنین واکنشی به یک بیماری در تاریخ سابقه نداشته، اما این وضع کی به خاتمه می رسد و ما کی می توانیم به زندگی عادی برگردیم؟ بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، معتقد است که این کشور می تواند ظرف 12 هفته آینده ورق را برگرداند و ویروس کرونا را پی کارش بفرستد.

اما حتی اگر تعداد مبتلایان نیز در سه ماه آینده کاهش پیدا کند، ما همچنان با خاتمه ماجرا فاصله زیادی خواهیم داشت. ختم این غائله مدت زیادی طول خواهد کشید، شاید حتی سال ها. معین است که استراتژی فعلی تعطیلی بخش های بزرگی از جامعه نمی تواند در درازمدت ادامه پیدا کند. آسیب اجتماعی و مالی چنین کاری مصیبت بار خواهد بود. کشور ها به استراتژی برون رفت احتیاج دارند، راهی برای برداشتن محدودیت ها و بازگشت به روال عادی. اما ویروس کرونا قرار نیست ناپدید گردد.

سرفه یکی از علائم بیماری کرونای 2019 است.

برداشتن محدودیت هایی که باعث کاهش شیوع این ویروس شده به معنی افزایش مجدد مبتلایان خواهد بود. مارک وولهاس، پروفسور همه گیرشناسی بیماری های مسری در دانشگاه ادینبرا، می گوید: مشخص این استراتژی برون رفت و یافتن راهکاری برای بیرون رفتن از وضع فعلی کار مسئله ای است. فقط هم مشکل بریتانیا نیست، هیچ کشوری استراتژی برون رفت ندارد. ما با یک چالش بزرگ علمی و اجتماعی سر و کار داریم.

برای خروج از این آشفته بازار سه راه بیشتر وجود ندارد:

  • واکسیناسیون
  • ابتلای مردم به تعداد کافی و ایجاد مصونیت گسترده
  • ایجاد تغیرات دائمی در رفتار و جامعه

هر سه راه به کاهش توانایی شیوع این ویروس ختم می گردد.

واکسن - حداقل 12 تا 18 ماه دیگر

واکسن قرار است ما را در برابر بیماری مصون کند تا مبتلا نشویم.

اگر حدود 60 درصد افراد جامعه را واکسینه کنید، امکان شیوع مجدد ویروس را کاهش می دهید. به این کار ایمنی گله ای (جمعی) می گویند. در هفته ای که گذشت، محققان اجازه پیدا کردند قوانین لزوم آزمایش حیوانی دارو در قدم اول را نادیده بگیرند و یکی از این واکسن های آزمایشی را در آمریکا به یک داوطلب تزریق نمایند.

فرایند کشف واکسن برای این ویروس با سرعتی بی سابقه پیش می رود، اما هیچ تضمینی برای موفقیت آن وجود ندارد و ایمن سازی باید در ابعاد جهانی صورت بگیرد. تخمین زده می گردد که حتی اگر همه چیز به خوبی پیش برود، هنوز 12 تا 18 ماه با نخستین واکسن فاصله داریم. تحمل محدودیت های بی سابقه اجتماعی در زمان صلح برای چنین زمان درازی کار سختی است.

پروفسور وولهاس به بی بی سی گفت: بهتر است منتظر نشستن برای واکسن را استراتژی حساب نکنیم. این کار استراتژی نیست.

مصونیت طبیعی - حداقل دو سال دیگر

استراتژی کوتاه مدت بریتانیا این است که تا حد امکان موارد ابتلا را کاهش دهد و مانع سرریز شدن ظرفیت بیمارستان ها گردد، اگر ظرفیت بخش های مراقبت ویژه تکمیل گردد، مرگ نیز افزایش پیدا می نماید.

وقتی فرایند ابتلا کاهش پیدا کرد، دولت ممکن است برخی از محدودیت ها را لغو کند، البته تا وقتی که ابتلا دوباره افزایش پیدا کند و چاره ای جز اعمال محدودیت مجدد وجود نداشته باشد. زمان این اتفاق معین نیست. دکتر پاتریک والانس، مشاور علمی ارشد دولت بریتانیا می گوید مشخص زمان قطعی برای این فرایند ممکن نیست.

چنین کاری ممکن است ناخواسته به ایمنی گله ای منجر گردد، چرا که مرتب بر تعداد افراد مبتلا افزوده خواهد شد. اما به گفته پروفسور نیل فرگوسن، استاد امپریال کالج لندن، چنین فرایندی ممکن است سال ها طول بکشد: ما داریم از مهار سرایت در ابعادی صحبت می کنیم که فقط اگر بخت با ما یاری کند، تعداد محدودی به این بیماری مبتلا خواهند شد. اگر این کار را دو سال ادامه دهیم، شاید نهایتا درصد کافی از جمعیت به این بیماری مبتلا شوند و میزانی از مصونیت در اجتماع شکل بگیرد. .

اما پرسشی که وجود دارد این است که آیا این مصونیت ادامه پیدا خواهد نمود؟ ویروس های کرونای دیگری که عوارضی، چون سرماخوردگی عادی دارند، واکنش ضعیفی در سیستم ایمنی بدن ایجاد می نمایند و مردم شاید بار ها در زندگی به آن ها مبتلا شوند.

آلترناتیو - نبود خاتمهی معین

پروفسور وودهاس می گوید: گزینه سوم ایجاد تغییرات رفتاری دائمی است تا بتوانیم فرایند انتقال را کند کنیم. در چنین شرایطی برخی از تمهیدات فعلی شاید باقی بمانند یا تمهیداتی برای آزمایش گسترده افراد و قرنطینه بیماران اندیشیده گردد. اما به گفته پروفسور وودهاس، ما بار اول نیز سعی کردیم موارد ابتلا را زود کشف کنیم و تماس های آن ها را ردگیری کنیم. اما جواب نداد. ساخت دارو هایی که با موفقیت بیماری کرونای 2019 را درمان نمایند می تواند به استراتژی های دیگر یاری کند.

تجویز سریع این دارو ها در پی بروز علائم می تواند مانع انتقال ویروس به دیگران گردد. راه دیگر درمان بیماران در بخش های عمومی بیمارستان ها است تا فشار از روی بخش های مراقبت ویژه برداشته گردد. این کار به کشور ها یاری می نماید ظرفیت درمانی خود را افزایش دهند و اعمال محدودیت های مجدد را به تعویق بیاندازند. از پروفسور کریس ویتی، مشاور پزشکی ارشد دولت بریتانیا، درباره استراتژی برون رفت پرسیدم. پاسخ داد:

معین است که در درازمدت واکسن یکی از راه های برون رفت از این وضع است و امید همه ما این است که در کوتاهترین زمان ممکن چیزی پیدا گردد. علم در نهایت پاسخی پیدا خواهد نمود.

منبع: bbc

منبع: برترین ها
انتشار: 3 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 1197

به "چقدر تا ختم غائله کرونا فاصله داریم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چقدر تا ختم غائله کرونا فاصله داریم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید