چرا بیش از اندازه عذرخواهی می کنیم؟

به گزارش مجله توسعه دهنده، در این مطلب به دلایلی که شما بیش از اندازه از دیگران عذرخواهی می کنید و فکر می کنید مجبورید مدام بابت کارهای تان به دیگران شرح بدهید می پردازیم.

چرا بیش از اندازه عذرخواهی می کنیم؟

به گزارش ، همه ما گاهی در زندگی در شرایطی قرار می گیریم که باید عذرخواهی کنیم و از همان سنین کودکی یادمان داده اند که وقتی کار اشتباهی می کنیم باید عذرخواهی کنیم.

بعضی وقت ها به راحتی بابت چیز هایی که احتیاجی به عذرخواهی کردن یا شرح دادن ندارند عذرخواهی می کنیم و بیشتر وقت ها نیز عذرخواهی کردن را بدون اینکه حتی بدانیم، ناخودمطلع انجام می دهیم، اما در واقع نباید این طور باشد.

وقتی تازه کسب و کارم را آغاز نموده بودم بعد از مدتی متوجه شدم مدام در حال عذرخواهی کردن هستم و آنقدر این کار را انجام می دادم که احساس می کردم باید تی شرتی بپوشم که روی آن معذرت می خواهم! نوشته شده باشد. من برای شرح بیشتر، انتخاب هایی که می کردم، تصمیم هایی که می گرفتم و حتی فقط برای اینکه وجود داشته باشم عذرخواهی می کردم. می دانم که تنها نیستم و می توانم تصور کنم الان که دارید این مطلب را می خوانید سرتان را برای تائید حرف من تکان می دهید.

در ادامه به این می پردازیم که به چه دلایلی شما بیش از اندازه از دیگران عذرخواهی می کنید و فکر می کنید مجبورید مدام بابت کارهای تان به دیگران شرح بدهید.

تا به حال شده احساس کنید مجبورید به کسی یا افرادی شرح بدهید که مثلا چرا آرایش ننموده اید؟ یا پیش آمده که از مربی فیتنس تان بابت اینکه حرکتی را درست انجام نداده اید عذرخواهی کنید؟ عذرخواهی کردن و شرح دادن هر دو به احساس عدم اطمینان و نگرانی درون تان برمی گردند و نشان می دهند نسبت به محیط و شرایطی که در آن قرار گرفته اید احساس راحتی نمی کنید. خیلی سخت است احساس راحتی و آرامش کنید در حالی که به خودتان اطمینان ندارید.

حتما بار ها شنیده اید که می گویند شما نمی توانید همه را راضی و شاد نگه دارید و این واقع گرایانه نیست که فکر کنید باید با همه جور باشید. اما عده ای از افراد همواره به دنبال راضی کردن همه اطرافیان خود هستند، از رئیس و همسایه گرفته تا دوست و همکار. انگار چیزی در زمینه ذهن این افراد حک شده که می گوید مسئولیت رضایت دیگران با آنهاست و هیچکس مقصر نیست جز آنها! این احساس و طرزفکر ریشه در ترس از ناامیدی و طرد شدن دارد.

وقتی زیاد عذرخواهی می کنید سیگنال هایی می فرستید که نشان می دهد احساس ارزشمند بودن نمی کنید و فکر می کنید در یک ملاقات یا تبادل نظر به اندازه کافی خوب نیستید. امروزه متاسفانه کیفیت زندگی خیلی از افراد با قضاوت های دیگران و معیار های نادرست القاء شده گره خورده است و هر روز در حال مقایسه کردن خود با دیگران هستند. این افراد تصور می نمایند اگر شبیه دیگران نیستند باید از آن ها عذرخواهی نمایند و شرحاتی به آن ها بدهکارند.

هر چند سندرم عذرخواهی مسئله ای فراگیر است که هر کسی می تواند تجربه اش کند، اما بعضی از ویژگی ها در میان افرادی که مرتبا عذرخواهی می نمایند مشترک اند:

* همدلی زیاد: افرادی که بیش از حد به احساسات و خواسته های دیگران اهمیت می دهند اغلب مدام در حال پوزش خواستن از دیگران هستند در حالی که واقعا خطایی مرتکب نشده اند.

* مطیع بودن در روابط: آن هایی که در روابط خود زیاد از دیگران عذرخواهی می نمایند اغلب به طرف مقابل خود این پیغام را می دهند که بابت ِ داشتن خط قرمز های شخصی یا احتیاج های فردی خود احساس گناه می نمایند، بنابراین حاضرند هر چه طرف مقابل بگوید بی چون و چرا قبول نمایند.

* مدارای زیاد: اگر خیلی نگران حفظ صلح و آرامش و پیشگیری از اختلاف و تنش باشید، پس احتمالا خیلی بیش از حد لازم عذرخواهی می کنید. به هر حال شما ترجیح می دهید بی جهت عذرخواهی کنید تا اینکه وارد بحث و مناظره شوید.

* پرورش در محیطی بسیار منضبط: شما چه در یک محیط آموزشی بسیار سخت و محدود تعلیم دیده باشید و چه در خانواده ای با والدینی بسیار قانونمند و بادیسیپلین پرورش یافته باشید پس دوران کودکی و نوجوانی خود را در ترسی مبهم گذرانده اید که باعث شده با عذرخواهی کردن های مکرر به حسی از رضایت درون دست پیدا کنید.

* مضطرب بودن: زندگی کردن با حسی بیقرار در درون که مدام به دنبال جلب رضایت و تائید دیگران است باعث می گردد در موقعیت ها و روابط اجتماعی بیش از اندازه مضطرب باشید و از عذرخواهی کردن های مکرر و بی دلیل به عنوان ابزاری برای آرام کردن خودتان بهره ببرید.

خوشبختانه شما می توانید طرزفکرتان را تغییر دهید تا با اعتماد بنفس بیشتری زندگی کنید. هر چند این کار ساده نیست، اما یاری دریافت از یک درمانگر و مشاور می تواند راهی برای پیدا کردن ضعف ها و برطرف آن ها باشد. وقتی تمام توجه شما معطوف راضی نگه داشتن دیگران است و از تنهایی و طرد شدن می ترسید، زندگی شما آنجوری که دوست دارید نیست و به خواسته های خودتان اهمیتی نمی دهید.

در نتیجه سلامت روان تان از بسیاری از جهات تحت تاثیر قرار می گیرد. وقتی همواره در موضع ترس هستید در معرض اضطراب نیز قرار می گیرید و احساس ناکافی بودن می کنید. مدام کوشش کردن برای راضی نگه داشتن دیگران حس خوبی ندارد و نهایتا به ناامیدی و سرخوردگی خودتان منجر خواهد شد.

همه ما الویت های خاص خودمان را داریم و نباید بابت اهمیت دادن به این الویت ها احساس بدی پیدا کنیم. زندگی شما متعلق به خودتان است و یک قالب معین برای همه افراد ندارد. اگر احساس خوبی نسبت به انتخاب های خودتان دارید پس باید همان کاری را بکنید که شادتان می نماید. گاهی آدم ها درک تان نمی نمایند و این ایرادی ندارد. اجازه ندهید رسانه های اجتماعی و تکنولوژی وادارتان کند بابت انتخاب های قلبی تان به دیگران شرح بدهید، چون با این کار خودتان را در معرض قضاوت های دیگران قرار می دهید و نتیجه ای که می گیرید افت اعتماد بنفس و احساس ناامنی و اضطراب خواهد بود. حالا چگونه می توانید این سیکل معیوب را متوقف کنید؟

قبل از اینکه زبان به عذرخواهی باز کنید، یک نفس عمیق بکشید و مکث کنید. آیا واقعا ضروری است عذرخواهی کنید؟ آیا اشتباه شما باعث رنجش کسی شده؟ آیا کاری نموده اید که به کسی احساس بدی بدهید؟ یا اینکه فقط برای پیشگیری از یک حس بد می خواهید عذرخواهی کنید؟ قدمی به عقب برداشتن و مکث کردن قبل از عذرخواهی کردن باعث می گردد پیش خودتان معین کنید آیا واقعا احتیاجی به شرح و عذرخواهی هست یا نه.

همه ما نقاط ضعف یا حساسیت هایی داریم که باعث می شوند واکنش نشان بدهیم. بعضی از ما نیز با سکوت و عذرخواهی کردن واکنش نشان می دهیم. اگر بدانید چه چیز هایی اعصاب تان را تحریک می نمایند، می توانید یاد بگیرید خودمطلعانه به واکنش های متفاوتی که ممکن است نشان دهید فکر کنید.

ممکن است جزو افرادی باشید که وقتی سوالی از شما می پرسند یا برای شفاف سازی بیشتر، خود را ملزم به عذرخواهی کردن یا ارائه شرحات زیاد بدانید. به جای عذرخواهی کردن سعی کنید سوال بپرسید. شما اولین کسی نیستید که سوال می پرسید، حتی اگر در خصوص چیزی کاملا بدیهی باشد. هیچ ایرادی ندارد که خواستار جزئیات بیشتر شوید یا سوال بپرسید که مطمئن شوید منظور طرف مقابل را درست متوجه شده اید.

متاسفانه برای خیلی از ما عذرخواهی کردن تبدیل به یک عادت شده و ترک آن کار سختی است؛ بنابراین احتیاج به تمرین داریم تا عادت نادرست را ترک کنیم. اگر فکر می کنید نوشتن درمورد احساسات و محرک ها یاریی به شما می نماید و می توانید افکارتان را بهتر مرور کنید تا از عذرخواهی کردن های غیرضروری پیشگیری کنید بسیار خب دست به کار شوید و این یادداشت را همه جا همراه خود داشته باشید. فکر نکنید یک شبه می توانید به این هدف برسید، اما مطلع شدن نسبت به علت ها یاری زیادی به شما خواهند کرد. هر چه بیشتر نسبت به رفتار های خودتان مطلع شوید، بهتر می توانید کنترل شان کنید.

منبع: برترین ها

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 26 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 490

به "چرا بیش از اندازه عذرخواهی می کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا بیش از اندازه عذرخواهی می کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید