نشست تخصصی لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت؛ چالشها و فرصتها برگزار گردید

به گزارش مجله توسعه دهنده، دبیرکل جمعیت حمایت از حقوق بشر زنان معتقد است که خشونت نسبت به زنان دو اثر شاخص چرخه ای و انتقالی دارد، خشونت نسبت به زن، بچه ها و سایر اعضای خانواده از دو راه شکل گیری تثبیت و اثرگذاری الگوهای رفتاری خشونتگری میان اعضای خانواده و دوم به وسیله ایجاد چرخه خشونت ورزی انتقال می یابد.

نشست تخصصی لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت؛ چالشها و فرصتها برگزار گردید

به گزارش مجله توسعه دهنده، شهیندخت مولاوردی در نشست تخصصی لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت؛ چالشها و فرصتها با بیان اینکه براساس اصل 21 قانون اساسی که در آن اشاره شده زمینه های مساعد برای رشد شخصیت زنان و احیای حقوق مادی و معنوی آنان باید فراهم گردد، گفت: همچنین یکی سیاست های کلی برنامه های چهارم، پنجم و ششم توسعه، استیفای حقوق شرعی و قانونی زنان در همه زمینه ها است. زمانی که آسیب شناسی کردیم و برنامه ششم را تدوین کردیم متوجه شدیم این سیاست محقق نشده است، لذا اصرار کردیم این سیاست تنفیذ گردد و جزو معدود سیاست هایی است که از زمان برنامه چهارم تنفیذ می گردد چرا که هنوز به طور کامل محقق نشده است.

مولاوردی بیان نمود: در ادامه لایحه در دولت دهم تمرکز ما بر پیشگیری از خشونت بود که هدف پیش بینی دادرسی ویژه برای رسیدگی به جرایم با موضوع خشونت و هماهنگ سازی عملکرد دستگاه های ذیربط قضایی و اجرایی جهت مقابله منسجم کارآمد و همسو بود، البته به این شکل نیست که در کشور هیچ اقدام و برنامه ای نداشته باشیم اما همه به صورت جزیره ای و پراکنده کاری بود. هدف این بود تا به صورت زنجیره فعالیت ها را انجام دهیم، به همین دلیل شورای هماهنگی پیش بینی شد تا تقسیم وظایف و تقسیم کار ملی بین دستگاهها صورت گیرد. ما با هدف حمایت جامع از قربانیان خشونت لایحه را بازنگری مجدد و روزآمد کردیم.

دبیرکل جمعیت حمایت از حقوق زنان در بخش دیگری اظهار کرد: عنوان این لایحه که تغییر یافته بعضی مطرح می نمایند که عنوان قبلی که تامین امنیت زنان در برابر خشونت بوده است القا نماینده تقابل بین زن و مرد است، لذا آن را به صیانت کرامت و تامین امنیت زنان تغییر داده ایم. درحالیکه بحث صیانت از کرامت زن یکی از اهداف ما بود که این موضوع در هدف دیده گردد نه در عنوان.

مولاوردی با اشاره به بحث خانواده نیز توضیح داد: با اینکه توجه ما این بود که قانون خاص برای پیشگیری از خشونت علیه زنان داشته باشیم، در کنار آن قانون حمایت از خانواده و لایحه حمایت از حقوق بچه ها و نوجوانان را داریم و اینها مکمل یکدیگر هستند، اما این لایحه این ایراد را به خود دید که بعضی معتقد بودند خشونت علیه مردان چه می گردد و چرا فقط به خشونت علیه زنان توجه شده است.

او معتقد است: هنوز شیوع و فراوانی این پدیده در کشور وجود ندارد که احتیاجمند تدوین یک قانون باشیم. هر زمانی که احتیاج احساس شد راه بسته نیست و می توان این تدبیر را به کار بست.

دبیرکل جمعیت حمایت از حقوق زنان ضمن بیان اینکه چه ضرورت هایی دولت را وادار می نماید تا ورود هدفمند به این پدیده داشته باشد؟ توضیح داد: اولین ضرورتی که در سند پشتیبان مطرح کردیم ضرورت حفظ امنیت و سلامت خانواده و ارتقای شاخص های مربوط به آن و پیشگیری از پدیده هایی است که ارتباط معناداری با خشونت های خانوادگی دارند. این پدیده ها بحث فرار دختران، اعتیاد زنان و بعضی اشکال بزهکاری زنان است که رابطه تنگاتنگی با میزان خشونت نسبت به زنان در خانواده دارد.

به گفته وی خشونت نسبت به زنان دو اثر شاخص چرخه ای و انتقالی دارد، خشونت نسبت به زن به بچه ها و سایر اعضای خانواده به دو شکل انتقال می یابد، نخست از راه شکل گیری تثبیت و اثرگذاری الگو های رفتاری خشونتگری میان اعضای خانواده و دوم به وسیله ایجاد چرخه خشونت ورزی.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 آبان 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 586

به "نشست تخصصی لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت؛ چالشها و فرصتها برگزار گردید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نشست تخصصی لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت؛ چالشها و فرصتها برگزار گردید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید