معرفی کیا استینگر و آنالیز مشخصات فنی و ظاهری آن

به گزارش مجله توسعه دهنده، کیا استینگر یکی از جدیدترین محصولات شرکت کیا است که به تازگی وارد بازار خودروی دنیا شده است. در این مطلب قصد داریم شما را با ویژگی های ظاهری، مشخصات فنی، نقاط ضعف و قدرت و در نهایت حدود قیمت آن در بازارهای دنیای آشنا نمائیم. با ما همراه باشید.

معرفی کیا استینگر و آنالیز مشخصات فنی و ظاهری آن

خبرنگاران | سرویس خودرو - خودروی کیا استینگر از جمله جدیدترین محصولات شرکت کیا موتورز به شمار می رود که از زمان ورود آن به بازارهای معتبر دنیای، مدت چندان زیادی نمی گذرد. کیا استینگر در مجموع یک خودروی سواری با قامت متوسط محسوب می گردد که از قدرت و کارایی بسیار بالایی برخوردار است. محصولی که می توان آن را یک خودروی سفری همه فن حریف لقب داد.

شرکت خودروسازی کره ای کیا موتورز با فراوری این خودرو به طور عمده بازارهای سطح اول دنیا و مناطق اروپای غربی و آمریکای شمالی را هدف قرار داده و به رقابت مستقیم با محصولاتی نظیر خودروی تی ال اکس آکورا، خودروی A5 از برند آئودی، محصولات سری 4 گرن کوپه از برند نام آشنای بی ام و، کلاس سی مرسدس بنز، مدل جولیتا از برند آلفا رومئو و همچنین خودروی کادیلاک ATS پرداخته است. رقابتی که به طور قطع خودروی کیا استینگر در آن حرف های فراوانی برای گفتن خواهد داشت.

با نگاهی دقیق به خودروی کیا استینگر می توان ادعا کرد که مهندسان شرکت کیا (در پی همکاری خود با طراحان آلمانی این خودروی جدید) نیم نگاهی هم به محصول شرکت رقیب یعنی خودروی جنسیس شرکت هیوندای داشته اند و در طراحی و فراوری کیا استینگر از خودروی یاد شده نیز الهاماتی گرفته اند. به هر حال این خودرو را می توان در ردیف محصولات چالاک و سرحالی قرار داد که به تازگی شاهد حضور آنها در بازارهای معتبر دنیای هستیم.

معینات فنی کیا استینگر

خودروی کیا استینگر به طور عمده در قالب دو مدل به بازار عرضه شده است که از لحاظ معینات موتوری تفاوت هایی با یکدیگر دارند. فارغ از معینات فنی این دو مدل که در ادامه متن به هر دوی آنها اشاره خواهیم نمود، باید به این نکته اشاره نمود که سیستم انتقال قدرت در تمام نسخه های موجود این مدل از کیا، بر مبنای دو چرخ عقب محرک طراحی شده است. البته این خودرو در مدل هر چهار چرخ محرک نیز قابل دسترس خواهد بود که این قابلیت در قالب آپشن اضافه قابل دست یابی است. در هر حال گشتاور فراوری شده توسط موتور این خودرو به یاری یک جعبه دنده اتوماتیک هشت سرعته، که به قابلیت تعویض دنده به شکل دستی مجهز است، به چرخ های خودرو منتقل می گردد. حال بد نیست به سراغ معینات موتور این خودرو برویم.

مدل 2 لیتری خودروی کیا استینگر

خودروی کیا استینگر در قالب مدل استاندارد خود از وجود یک موتور 4 سیلندر خطی DOHC با گنجایش 1998 سی سی بهره می برد که به قابلیت توربوشارژ مجهز است و در عین برخوردار بودن از 16 سوپاپ توان مضاغفی را در اختیار چرخ ها قرار می دهد. به طور کل موتور این خودرو قادر است حداکثر توانی معادل 251 اسب بخار (با احتساب 6200 دور در دقیقه) فراوری کند و حداکثر گشتاوری معادل 353 نیوتن متر را (با احتساب 1400 تا 4000 دور در دقیقه) از خود به نمایش بگذارد.

معینات فنی یاد شده موجب می گردد که کیا استینگر بتواند در مدت زمانی حدود 6.5 ثانیه شتاب صفر تا صد را پر کند و در مجموع به حداکثر سرعتی در حدود 209 کیلومتر در ساعت دست یابد. به این ترتیب علاقه مندان، شاهد دیدار با خودرویی قدرتمند، سریع و پرشتابی خواهند بود که در بحث طی نمودن مسافت های طولانی نیز استقامت قابل توجهی را از خود به نمایش می گذارد.

لازم به ذکر است که مدل 2 لیتری خودروی کیا استینگر به ازای پیمودن هر 100 کیلومتر مسافت حدود 11.2 لیتر بنزین را (در مسافت های شهری) به مصرف می رساند. رقمی که برای مسافت های غیر شهری و در حالت چرخه ترکیبی به ترتیب 7.8 لیتر و 9.8 لیتر به ازای پیمودن هر 100 کیلومتر مسافت برآورد می گردد.

مدل 3.3 لیتری خودروی کیا استینگر

اما در کنار وجود مدل 2 لیتری، شاهد فراوری مدل قدرتمندتری از این خودرو نیز هستیم که از گنجایش و قدرت بیشتری در بخش موتور خود برخوردار است. مدل مذکور از استینگر به یک موتور 6 سیلندر خورجینی DOHC مجهز بوده که از وجود 24 سوپاپ بهره می برد و همانند مدل 2 لیتری این خودرو از خاصیت توربو شارژ برخوردار است.

این موتور قادر است حداکثر توانی معادل 365 اسب بخار را با احتساب 6000 دور در دقیقه فراوری نموده و حداکثر گشتاوری معادل 510 نیوتن متر را با احتساب 1300 تا 3500 دور در دقیقه ایجاد نماید. وجود این معینات فنی موجب می گردد که مدل 3.3 لیتری خودروی کیا استینگر از لحاظ سرعت و شتاب عملکرد بسیار بهتری را نسبت به مدل 2 لیتری این محصول از خود به نمایش بگذارد. به گونه ای که شتاب صفر تا صد این خودرو حول و حوش رقم 5 ثانیه قرار گرفته است و در مجموع قادر است به حداکثر سرعتی در حدود 269 کیلومتر در ساعت دست یابد.

البته میزان مصرف سوخت نیز در مدل 3.3 لیتری خودروی کیا استینگر بیشتر از مصرف سوخت در مدل 2 لیتری این خودرو خواهد بود. به این ترتیب که این خودرو در مسافت های شهری، خارج از شهر و در حالت چرخه ترکیبی به ترتیب میزان مصرف سوختی معادل 13.8 لیتر، 9 لیتر و 11.7 لیتر را از خود به نمایش می گذارد. در مجموع می توان ادعا کرد که هر دو مدل 2 لیتری و 3.3 لیتری خودروی کیا استینگر از معینات فنی قابل اعتنایی بهره می برند و در حالت کلی محصولات قدرتمند، چالاک و پرشتابی قلمداد می شوند.

معینات فنی کیا استینگر
طول خودرو4830 میلی متر
عرض خودرو1870 میلی متر
ارتفاع خودرو1400 میلی متر
نوع و گنجایش موتورسیلندر 2 لیتری - 6 سیلندر 3.3 لیتری
تعداد سوپاپ مدل 2 لیتری16 سوپاپ
تعداد سوپاپ مدل 3.3 لیتری24 سوپاپ
حداکثر توان مدل 2 لیتری251 اسب بخار در دور موتور 6200
حداکثر توان مدل 3.3 لیتری365 اسب بخار در دور موتور 6000
حداکثر گشتاور مدل 2 لیتری353 نیوتن متر در دور موتور 1400 تا 4000
حداکثر گشتاور مدل 3.3 لیتری510 نیوتون متر در دور موتور 1300 تا 4500
حداکثر سرعت مدل 2 لیتری209 کیلومتر در ساعت
حداکثر سرعت مدل 3.3 لیتری269 کیلومتر در ساعت
شتاب صفر تا صد مدل 2 لیتری6.5 ثانیه
شتاب صفر تا صد مدل 3.3 لیتری5 ثانیه
نوع سیستم انتقال قدرتRWD (در صورت سفارش می توان مدل 4WD آن را در اختیار داشت)
نوع جعبه دندههشت سرعته اتوماتیک با قابلیت تعویض دنده به صورت دستی و استاندارد

امکانات و قابلیت های کیا استینگر

درست همانند بحث فنی که کیا استینگر در آن بسیار قدرتمند و درخشان ظاهر شده است، در بحث بهره مندی از امکانات و قابلیت های ایمنی، رفاهی و ارتباطی نیز شاهد عملکرد پیروز و رضایت بخش این خودرو هستیم.

به عنوان مثال در بحث تضمین ثبات خودرو و ایمنی سرنشینان حاضر در آن می توان به وجود ترمز ضد قفل ABS (طراحی شده برای هر چهار چرخ خودرو)، سیستم توزیع الکتریکی نیروی ترمز EBD و ترمز دستی الکتریکی EPB اشاره نمود. همچنین در این خودرو شاهد به کارگیری 8 عدد کیسه هوای ایمنی مختلف هستیم که شامل 2 عدد کیسه هوای ایمنی در بخش جلو، 2 عدد کیسه هوای ایمنی جانبی، 2 عدد کیسه هوای ایمنی پرده ای و 2 عدد کیسه هوای ایمنی زانویی می گردد. از دیگر امکانات و قابلیت های موجود در خودروی کیا استینگر که می توان آنها را به نوعی به بحث تضمین ایمنی و ثبات این خودرو ربط داد، می توان به موارد زیر نیز اشاره نمود.

 • وجود دوربین یاریی دنده عقب
 • بهره مندی از دوربین نمای اطراف خودرو یا AVM
 • مجهز به سیستم نمایش و هشدار نقاط کور خودرو
 • برخورداری از سیستم هشدار وجود ترافیک در بخش عقبی خودرو
 • وجود سیستم کنترل تطبیقی سرعت یا همان کروز کنترل انطباقی
 • بهره مندی از سنسورهای یاریی پارک در بخش های عقبی و جلویی خودرو

در مجموع می توان ادعا کرد که وجود سیستم های یاریی متعدد در این خودرو موجبات تضمین هر چه بیشتر امنیت سرنشینان آن را فراهم آورده است.

امکانات و قابلیت های رفاهی کیا استینگر

در بحث بهره مندی مناسب از قابلیت های جانبی و امکانات رفاهی نیز خودروی کیا استینگر تا حد فراوانی پیروز عمل نموده است و در رقابت با بسیاری از محصولات هم رده سربلند بیرون می آید. به گونه ای که در این خودرو شاهد وجود امکانات و قابلیت های زیر هستیم:

 • وجود سان روف عریض با قابلیت باز و بسته شدن به صورت الکتریکی
 • بهره مندی جایگاه های بخش جلوی خودرو از قابلیت سرد کن و گرم کن
 • مجهز به رینگ های اسپورت آلیاژی 19 اینچی در مدل استاندارد این خودرو و رینگ های اسپورت آلیاژی 20 اینچی در مدل سفارشی این محصول
 • وجود سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک سه گانه بهینه شده
 • بهره مندی از خروجی جداگانه و عملکرد مجزای سیستم تهویه مطبوع برای جایگاه های ردیف دوم
 • وجود صفحه نمایش 7 اینچی رنگی
 • برخورداری از سیستم صوتی مجهز به 15 بلندگوی مجزا که محصول شرکت شناخته شده Harman Kardon است
 • برخورداری سیستم سرگرمی خودرو از ورودی AUX و USB
 • مجهز به خروجی 12 ولتی برق
 • وجود قابلیت باز و بسته شدن الکتریکی در صندوق عقب
 • بهره مندی از قابلیت نمایش اطلاعات موجود در صفحه کیلومتر شمار بر شیشه مقابل راننده یا همان قابلیت هد آپ دیسپلی
 • امکان شارژ گوشی های همراه و ابزارهای هوشمند به شکل بی سیم
 • وجود اهرم های تعویض دنده در پشت فرمان خودرو با جای گذاری مناسب
 • وجود قابلیت تنظیم الکتریکی جایگاه های راننده و سرنشین جلو و قابلیت ذخیره سازی تنظیمات جایگاه راننده

معینات ظاهری کیا استینگر

در حالت کلی می توان ادعا کرد که شکل ظاهری کیا استینگر در هماهنگی کامل با معینات فنی این محصول قرار می گیرد و به نوعی بازتاب دهنده سرعت و قدرت ذاتی این خودرو است. ارتفاع نه چندان بلند این خودرو نسبت به بعضی از محصولات هم رده در کنار شکل خاص سپر آن بر ویژگی های اسپورت این محصول افزوده است و در مجموع نوع طراحی کلی نمای جلوی این خودرو نیز بر قضیه یاد شده دامن می زند.

در طراحی بخش جلو و قسمت جلو پنجره این خودرو سبک اختصاصی شرکت کیا در طراحی محصولات خود کم و بیش مشهود به نظر می رسد و رد پای سایر خودروهای این شرکت را هم می توان در بحث مذکور به طرز محسوسی مشاهده کرد. چراغ های جلو تا حد امکان عظیم و کشیده طراحی شده اند و در ترکیب با خطوط حجم دهنده بالا سرشان (که به نوعی نقش ابرو را برای این خودرو ایفا می نماید) حالتی قاطع به چهره آن بخشیده اند.

نقش موثر خطوط حجم دهنده در هر چه تاثیرگذارتر جلوه دادن پیکر این خودرو را می توان در نمای کنار این خودرو نیز به وضوح مشاهده کرد. نقش و وظیفه ای که در نمای عقب این خودرو نیز کم و بیش احساس می گردد.

البته نوع طراحی چراغ های عقب این خودرو و حالت پیوسته ای که از وجود آن بهره می برند هم در هر چه تاثیرگذارتر جلوه دادن نمای عقب کیا استینگر موثر بوده است. هر چند که باید اعتراف کرد نمای عقب این خودرو می توانست اندکی بهتر و تاثیرگذارتر از حالت فعلی طراحی گردد و کلاس بالاتری را به تصویر بکشد. اما در مجموع شکل ظاهری کیا استینگر بسیار گیرا و تاثیرگذار جلوه می نماید و توانایی جذب بسیاری از خودرو دوستان را به شکل موثری دارا خواهد بود.

برخلاف طراحی بخش بیرونی، در طراحی بخش داخلی خودروی کیا استینگر جلوه و گیرایی کمتری را شاهد هستیم. امری که بیش از هر چیز خود را در نوع طراحی داشبورد، کنسول اصلی و به طور کل قسمت جلوی این خودرو نشان می دهد.

در طراحی بخش جلو اگر نمایشگر لمسی این خودرو را کنار بگذاریم، به این نتیجه می رسیم که اجزای اصلی داشبورد و بخش جلوی کابین از طراحی قدیمی و کلاسیکی برخوردارند و به طور کل حس مدرن بودن را به سرنشینان منتقل نمی نمایند. موضوعی که در جزئیاتی نظیر صفحه کیلومتر شمار گرد و خروجی های دایره مانند و سه گانه تهویه هوا نیز قابل مشاهده است. به این ترتیب می توان ادعا کرد که طراحی نمای داخل کیا استینگر از طراحی چندان جوان پسندی بهره نمی برد و از حالتی ساده و تا حدی کلاسیک برخوردار است.

قیمت کیا استینگر

در حال حاضر هیچ اخبار دقیق و موثقی مبنی بر حضور قطعی کیا استینگر در ایران وجود ندارد و بر همین اساس هنوز معین نیست که در صورت وارد شدن این خودرو به کشور، باید چه قیمتی را انتظار داشته باشیم. هر چند که تجربه نشان می دهد که در صورت حضور محصولات این چنینی در بازار داخل، خودرو دوستان ناگزیر از پرداخت مبالغ بسیار گزافی خواهند بود که حتی در قیاس با قیمت این محصولات در بازارهای دنیای هم بسیار شگفت آور جلوه می نماید.

با این حال خودروی کیا استینگر در بازارهای معتبر دنیای از قیمت مناسبی برخوردار است و با توجه به ویژگی های قابل توجهی که از وجودشان بهره می برد، چندان هم گران قیمت جلوه نمی نماید. به گونه ای که مدل فول آپشن و 3.3 لیتری این خودرو که از وجود تمام امکانات و قابلیت های طراحی شده برای آن بهره می برد، از قیمتی در حدود 50 هزار دلار برخوردار است.

البته با توجه به قوانین مربوط به واردات خودرو در ایران بعید به نظر می رسد که شاهد ورود مدل 3.3 لیتری این خودرو به کشور باشیم و در صورت تایید شدن قطعی فرآیند ورود این خودرو به بازار داخل احتمالا شاهد دیدار با مدل 2 لیتری آن خواهیم بود.

در سرانجام شما را به مشاهده ویدیویی از قابلیت های خودروی چالاک و قدرتمند کیا استینگر دعوت می کنیم.

منبع: setare.com
انتشار: 6 اسفند 1399 بروزرسانی: 6 اسفند 1399 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 1566

به "معرفی کیا استینگر و آنالیز مشخصات فنی و ظاهری آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی کیا استینگر و آنالیز مشخصات فنی و ظاهری آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید