محل اقامت سلبریتی ها ؛ بومگردی یا هتل های لاکچری؟

به گزارش مجله توسعه دهنده، مدیرکل دفتر توسعه گردشگری داخلی گفت: سیستان و بلوچستان، بوشهر و ایلام بیشترین رشد اقامت و تردد را نسبت به سال گذشته داشته اند و گرایش سفر به سمت جاذبه های کمتر شناخته شده است.

محل اقامت سلبریتی ها ؛ بومگردی یا هتل های لاکچری؟

خبرنگاران: به گزارش ایلنا، سید مصطفی فاطمی (مدیرکل دفتر توسعه گردشگری داخلی) با اشاره به آمار گردشگری و سفر داخلی طی 8 ماه نخست سال 1402 گفت: بیشترین تعداد مسافرت ها طی این مدت به استان های خراسان رضوی، مازندران، تهران و استان فارس بوده و اگر بخواهیم مقایسه ای نسبت به 8 ماه نخست سال 1401 داشته باشیم، بیشترین رشد سفر را استان سیستان و بلوچستان با 29 درصد رشد داشته است. رتبه دوم با 22 درصد رشد به استان بوشهر تعلق دارد و استان ایلام نیز با 17 درصد رشد سفر همراه بوده است. درواقع می توان گفت بیشترین رشد اقامت و تردد را این 3 استان داشتند.

او درخصوص دلایل رشد سفر در استان هایی مانند سیستان و بلوچستان، بوشهر و حتا تهران، گفت: استان هایی که از گذشته سابقه بیشتری برای سفر داشتند مانند استان فارس، مازندران و اصفهان، در رشد سفر به ظرفیتی درخور رسیده اند اما رویکرد نوی که در حوزه سفرهای داخلی شاهد هستیم آن است که استان های دیگری که ظرفیت های نهفته و ناشناخته بیشتری برای سفر و معرفی جاذبه ها داشتند، مورد توجه قرار گرفته اند. سفر به منطقه ها غربی کشور نیز بیشتر شده است. البته رشد سفر به شهرهای جنوبی کشور نسبت به شهرهای شمالی کشور بیشتر بوده.

فاطمی درخصوص اقشاری که تمایل به سفر داشتند نیز گفت: قشری که به سفر رفتند بسیار متنوع است. می توان گفت بیشتر عموم جامعه به سفر می روند شاید تا حدودی تغییر شکل داده باشد اما سفر در ذات ایرانی هاست. البته که عمده سفرها با خودروهای شخصی بوده و به دلایل مشکلاتی که در حوزه حمل و نقل داریم و کمبودهایی که در این حوزه وجود دارد، کمتر از حمل و نقل عمومی برای سفر استفاده شده است.

او با اشاره به آنکه در سال 1402 پیک های سفر کم بود از این رو حجم سفر در این زمان ها بیشتر بوده، گفت: در سال هایی که تعداد پیک های سفر در طول سال افزایش پیدا می نماید با کاهش حجم سفر روبه رو هستیم این درحالی است که سال جاری به علت کم بودن تعداد پیک های سفر، عموما در هر پیک سف را حجم زیادی از مسافرت ها روبه رو شدیم. چنانکه در نوروز، تعطیلات عید فطر و… رکورد سفر شکسته می شد. حتا در بعضی از نقاط با مازاد ظرفیت تحمل روبه رو شدیم. از این رو برآن شدیم تا در سال آینده و تعطیلات پیش رو، کنترل ظرفیت تحمل در شهرها را مد نظر قرار دهیم.

مدیرکل دفتر توسعه گردشگری داخلی یادآورشد: کنترل ظرفیت تحمل حضور گردشگران بخصوص برای مقاصدی که مباحث زیست محیطی درباره آن ها وجود دارد از اهمیت بالایی برخوردار است. برای مثال جزیره هرمز از جمله مقاصدی است که باید مقدار ورود گردشگران به آن کنترل گردد. از این رو قصد بر آن است تا استان هرمزگان در نوروز 1403 جزایر نو معرفی و سعی کند تا مقدار سفر را تا حدودی کنترل کند. حتا ممکن است در بعضی از مجموعه ها به وسیله شهرداری ها محدودیت هایی برای سفر اعمال گردد.

فاطمی یادآور شد: با توجه به افزایش تعطیلات در سال آینده، پیک های سفر نیز افزایش خواهند یافت و امیدواریم در سال آینده با حجم کمتری از سفر در ایام پیک روبرو شویم و توزیع سفر را داشته باشیم. اگر مصوبه دو روزه شدن تعطیلات آخر هفته نیز تحقق یابد و تصویب گردد، می تواند به مدیریت سفر یاری کند مخصوصا مقاصد گردشگری که در اطراف و نزدیک شهرهای بزرگ هستند، می توانند رونق بیشتری پیدا نمایند و سفرهای درون استانی افزایش خواهد یافت. این طرف طی هفته جاری برای تصویب به صحن مجلس خواهد رفت تا برای سال آینده اجرایی گردد.

او در پاسخ به این سئوال که آیا سنجشی درخصوص تنوع سفر در میان اقشار مختلف جامعه اجرا شده که هر کدام از دهک های مختلف جامعه به چه نوع سفرهایی می روند و در کدام مراکز اقامتی، اقامت می نمایند، گفت: همانطور که در گزارش های گذشته نقل شده، قشر مرفه جامعه عموما به سفر می روند و در هتل های 4 و 5 ستاره اقامت دارند. اما اگر بخواهیم درخصوص قشر میانه و پایین جامعه صحبت کنیم باید بگویم که طی چند سال اخیر تعداد چادرزنی ها در مقاصد سفر کمتر شده چراکه تدارک در مراکزی که می توان در آن چادر زد مانند سالن های ورزشی، مدارس و… خوب دیده شده و مردم از ظرفیت هایی که بیشتر مورد توجه قشر میانه است، استفاده می نمایند. از آنجمله می توان به خانه مسافرها اشاره داشت.

مدیرکل دفتر توسعه گردشگری داخلی اعلام کرد: البته در ایام پیک سفر این مسئله فرق دارد و حتا ممکن است قشر مرفه نیز نتوانند مرکز اقامتی پیدا نمایند و از سایر ظرفیت ها استفاده نمایند. با این وجود سعی کردیم تمام ظرفیت ها را پای کار بیاوریم. البته که مجموعه های اقامتی با درجه های پایین نیز به راحتی پر نمی شوند چراکه خانه مسافرها، خانه های مبله و… نظایر آن، در مقابل هتل های یک تا 3 ستاره به نوعی عمل نموده اند که هتل ها نمی توانند با آن ها رقابت نمایند. برای مثال اگر مسافر بخواهد بین گزینه خانه مسافر و مهانپذیر که قیمت برابری دارند یکی را انتخاب کند، انتخابشان خانه مسافر است. از این رو با وجود آنکه خیلی موافق توسعه خانه مسافرها نیستیم اما هتل ها درجه پایین و مراکز اقامتی مانند مهمانپذیرها کمتر مورد استقبال قرار می گیرند.

او درخصوص فعالیت بومگردی ها و قرار گرفتن در میان مراکز اقامتی گفت: بومگردی مدلی از اقامت بومی ایرانی است و اگر به درستی برنامه ریزی کنیم می توان الگوی آنرا به سایر کشورها نیز منتقل کرد. تجربه زندگی بومی با خانواده ایرانی را در واحدهای بومگردی تعریف کردیم اما در اجرا به مشکلاتی برخورد کردیم چراکه ساختار آن ها را تاسیسات گردشگری دیدیم که نیازمند دریافت مجوز از بخش های مختلف شدند. با این وجود اقشار مختلف مردم از بومگردی ها استقبال نموده اند حتا افراد متمول نیز از این واحدها استقبال نموده اند. درواقع افرادی که بنیه فرهنگی قوی تری دارند به سمت اقامت در بومگردی ها می روند.

فاطمی تاکیدکرد: افرادی که در حوزه فرهنگی فعال هستند از اساتید دانشگاه گرفته تا خبرنگاران، بازیگران، هنرمندان، نویسندگان و… بیشتر از بومگردی ها استفاده می نمایند تا هتل های لاکچری. درواقع می توان گفت قشر فرهنگی به سمت اقامت تجربه محور از بومگردی ها گرفته تا هتل بوتیک ها… رفته است.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 3 دی 1402 بروزرسانی: 3 دی 1402 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 2416

به "محل اقامت سلبریتی ها ؛ بومگردی یا هتل های لاکچری؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محل اقامت سلبریتی ها ؛ بومگردی یا هتل های لاکچری؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید