طرح متری مسکن در بورس کالا با جدیت دنبال گردد

به گزارش مجله توسعه دهنده، حسن محتشم عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان مسکن تهران بر دنبال کردن طرح متری مسکن در بورس کالا تاکید نمود.

طرح متری مسکن در بورس کالا با جدیت دنبال گردد

جهت دریافت خدمات قیمت ساخت آلاچیق با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای آلاچیق های مختلف را به ما بسپارید.

به گزارش گروه اقتصادی مجله توسعه دهنده، هرچه قیمت مسکن افزایش می یابد فاصله قدرت خرید مردم و پس انداز آن ها با یک خانه برای زندگی نیز بیشتر می گردد. در همین چارچوب در بسیاری از کشورها سیاستگذاران و برنامه ریزان برای افزایش قدرت خرید مردم طرح های مختلفی ارایه می دهند. در این میان، طرح پیش فروش متری مسکن در قالب انتشار اوراق سلف موازی استاندارد در بورس کالای ایران روی میز مسئولان قرار گرفته و کوشش بر این است تا با این ابزار اقتصادی، امکان افزایش پس انداز هدفمند مردم افزایش و احتمال خرید خانه از سوی آنان بیشتر گردد.

به گفته کارشناسان از جمله مزایای طرح پیش فروش متری مسکن آن است افرادی که سرمایه کافی برای خرید یک واحد آپارتمان را ندارند با شروع معاملات متری مسکن می توانند متناسب با سرمایه خود، متراژی از یک ملک را خریداری نمایند تا سرمایه حتی اندک آنان همپای قیمت مسکن، افزایش یابد و ارزش سرمایه آنان به دلیل سیر صعودی قیمت مسکن در بلند مدت، آسیب نبیند و توان خرید خانه برای آنان ایجاد و تقویت گردد.

در همین زمینه عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان مسکن و ساختمان استان تهران با یادآوری اینکه طی سال های 78 - 1377 هم موضوع فروش متری مسکن مطرح و بحث تضمین حداقل سود برای این طرح به میان آمد به کالاخبر گفت: هر فردی تمایل به خرید هر چند متر در بازار مسکن را داشت، می توانست در این بخش سرمایه گذاری کند و در صورت انصراف از بازار بورس مسکن، حداقل سود مشخص یعنی در حدود 18 درصد نسبت به سرمایه اشخاص به آنان تعلق می گرفت.

حسن محتشم ادامه داد: دراین دوره، بعضی شرکت های ساختمانی وارد این عرصه شدند و تعدادی هم، سهام خود را واگذار و افرادی هم خریداری کردند. اما این طرح خیلی پیروز نبود و سود سهام تثبیت شده ای که مشخص شده بود به افرادی که این سهام را خریداری نموده بودند واگذار شد.

وی با بیان اینکه امروز شرایط متفاوت از سال های قبل است، توضیح داد: در حال حاضر با حمایت دولت، بازار سرمایه رونق قابل توجهی پیدا نموده و بخش عمده ای از سرمایه های کشور به سمت این بازار راهنمایی شده است، بنابراین بستر مناسبی برای ورود دوباره مسکن به بورس فراهم شده و بورس کالا هم با شناخت کامل از شرایط موجود در بازار سرمایه، پیشنهاد عرضه متری مسکن را ارایه داده است.

محتشم تاکید نمود: با ادامه رونق بازار سهام و با توجه به آنکه شرکت های ساختمانی نیز از گذشته در بازار سرمایه فعالند و سهام آنها در بازار عرضه می گردد و این شرکت ها نیز براساس عملکردشان از رونق بورس اثر می پذیرد، اما طرح عرضه متری مسکن هدف دیگری را دنبال می نماید که آن خانه دار کردن تدریجی مردم به نسبت سرمایه هر شخص است تا رویای آنان برای خرید خانه به واقعیت تبدیل گردد .

عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان مسکن و ساختمان استان تهران اضافه نمود: برای اجرای این طرح مهمترین اصل، نظارت دقیق است. دراین صورت سرمایه هایی که از محل اجرای این طرح جمع آوری می گردد به سمت فراوری مسکن سوق پیدا نموده و باعث افزایش عرضه خواهد شد که در این صورت عملکرد طرح بسیار مثبت و کارآمد خواهد بود و نتایج پرباری به همراه خواهد داشت.

وی با بیان اینکه با اجرای این طرح شرکت های بسیاری در بخش ساختمان قادر خواهند بود از مزایای این طرح استفاده نمایند. گفت: در سال های گذشته برای اجرای پروژه های ساختمانی و حمایت از سازندگان و سرمایه گذاران صندوقی ایجاد شده بود که متاسفانه به سرانجام نرسید اما امیدواریم که این طرح در بورس کالا که توامان به تامین اقتصادی پروژه ها و خانه دار شدن مردم یاری می نماید، با جدیت دنبال گردد.

محتشم در سرانجام تاکید نمود: با اجرای این طرح و در سایه نظارت دقیق، زمینه ورود شرکت های فعال در بخش ساخت و ساز به بازار سرمایه و بهره مندی از بازارهای متنوع این بازار فراهم می گردد. این طرح منجر به افزایش سرمایه گذاری و فراوری مسکن شده و درنهایت به کاهش قیمت تمام شده مسکن خواهید انجامید.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 7 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 1086

به "طرح متری مسکن در بورس کالا با جدیت دنبال گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح متری مسکن در بورس کالا با جدیت دنبال گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید