شروع اوج بارش شهابیبرساووشی از فردا ، امکان رصد تا یک هفته

به گزارش مجله توسعه دهنده، احسان مهرجو کارشناس نجوم در مصاحبه با خبرنگاران اظهار کرد: یکی از مهم ترین و جذاب ترین رویدادها در مردادماه هر سال بارش شهابی برساووشی است که موقعیت رصدی بسیار خوبی دارد.

شروع اوج بارش شهابیبرساووشی از فردا ، امکان رصد تا یک هفته

از وبسایت وزارت بهداشت درمان آموزش پزشکی دیدن نمایید.

وی با بیان اینکه این بارش شهابی ناشی عبور سیاره زمین از میان توده ذرات به جامانده از دنباله دار سوئیفت تاتل (که هر 133 سال یک بار کنار خورشید عبور می کند) است، گفت: این بارش از اواخر تیر تا اواخر مرداد روی می دهد اما بهترین بازه رصد آن 17 تا 23 مرداد ماه است و اوج بارش نیز 22 مرداد خواهد بود.

به گفته وی، این بازه زمانی بهترین زمان برای رصد بارش شهابی برساووشی است که لازمه رصد خوب این بارشها آسمان تاریک و بدون آلودگی نوری است؛ در واقع روستاها و اطراف شهرها بهترین مکان برای رویت بارش شهابی است.

این کارشناس نجوم خاطر نشان کرد: شدت هر بارش شهابی در زمان اوج آن را اصطلاحا نرخ ساعتیِ سرسویی یا ZHR می گویند؛ ZHR این بارش حدود 100 است یعنی در اوج بارش، رصدگر در یک ساعت تعداد 100 شهاب را می تواند با چشم غیر مسلح رصد کند.

مهرجو با بیان اینکه هر شهاب ردی رنگی و روشن از خود به جای می گذارد که به اندازه 0.5 الی 2 ثانیه در آسمان قابل رویت است، اضافه نمود: هر یک از این شهاب ها از ناحیه ای از آسمان عبور می کنند که با رصد گروهی و تقسیم آسمان به چند ناحیه، بعد از اتمام بارش می توان اطلاعات جالب و جامعی از آن بارش شهابی را استخراج و برای کشف جزییات بیشتر به انجمن های بین المللی مربوطه ارسال کرد.

وی با بیان اینکه کانون این بارش در صورت فلکی برساووش قرار گرفته است و بخاطر اثر پرسپکتیو به نظر می رسد تمام شهاب ها از این صورت فلکی به سمت ما می آیند، گفت: این صورت فلکی در کنار صورت فلکی ذات الکرسی است که می توان با پیدا کردن این صورت های فلکی به راحتی بارش شهابی برساووسی را رویت و رصد کرد.

به گفته مهرجو، بر خلاف خورشیدگرفتگی یا ماه گرفتگی که تنها برای بخشی از ساکنان زمین قابل مشاهده است، مردم در سراسر دنیا می توانند این بارش شهابی را رصد کنند اما تنها در شب قابل رویت است.

کارشناس نجوم عنوان کرد: طالقان، میانه های جاده تهران قم و سمت دشت های دماوند بهترین مکان ها برای رصد بارش شهابی برساووشی است که علاقمندان در استان تهران می توانند در این مکان ها بارش شهابی برساووشی 99 را رصد کنند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 5 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 1264

به "شروع اوج بارش شهابیبرساووشی از فردا ، امکان رصد تا یک هفته" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع اوج بارش شهابیبرساووشی از فردا ، امکان رصد تا یک هفته"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید