سودان، توافق خارطوم با گروه های دارفوری درباره تقسیم ثروت

به گزارش مجله توسعه دهنده، دولت خارطوم و گروه های مسلح دارفور توافق کردند 40 درصد از درآمدهای استان دارفوربه مدت 10 سال به این استان اختصاص یابد.

سودان، توافق خارطوم با گروه های دارفوری درباره تقسیم ثروت

به گزارش گروه بین الملل مجله توسعه دهنده ، شیوع ویروس کرونا در سودان سبب شد تا نشست گفت وگوهای صلح دولت خارطوم با گروه های مسلح دارفور در ساختمان نمایندگی اتحادیه اروپا در خارطوم و جوبا به وسیله ویدئو کنفرانس انجام گردد. گروه های مسلح دارفور تحت عنوان جبهه انقلابی سودان با دولت خارطوم وارد مذاکرات صلح شده اند.

معاون رئیس هیئت میانجیگر سودان جنوبی در گفت وگوهای صلح دولت خارطوم با نمایندگان جبهه انقلابی سودان گفت: در نشست اخیر مذاکرات صلح دو طرف توافق کردند 40 درصد از در آمدهای ناشی از فراوری نفت و سایر ذخایر زیر زمینی دارفور به مدت 10 سال به این استان اختصاص یابد.

دیو ماتوک اضافه نمود: دولت خارطوم سه پیشنهاد درخصوص تقسیم ثروت در دارفور ارائه داده بود. اول 30 درصد از درآمدهای ناشی از استخراج معادن دارفور به مدت 10 سال به این استان اختصاص پیدا کند و 70 درصد متعلق به دولت مرکزی باشد. پیشنهاد دوم 40 درصد به مدت 5 سال و پیشنهاد سوم 50 درصد به مدت 6 سال بود اما دو طرف پس از انجام مشورت های لازم با اختصاص 40 درصد از در آمدهای دارفور به این استان به مدت 10 سال موافقت کردند.

به نوشته روزنامه سودان تریبون، با وجود اینکه مدت تعیین شده برای گفت وگوهای صلح دولت انتقالی خارطوم با گروه های مسلح سودانی جبهه انقلابی در 20 اردیبهشت به پایان می رسد، هنوز دو طرف به توافقی در مورد تقسیم قدرت دست پیدا ننموده اند.

گروه های مسلح دارفور پیشنهاد داده اند که در ساختار دولت انتقالی خارطوم بازنگری گردد و 30 درصد وزارتخانه ها به جبهه انقلابی اختصاص پیدا کند. همچنین آنها خواهان 30 درصد از کرسی های مجلس قانونگذاری سودان شده اند.

ماتوک در پایان توضیح داد: مذاکرات در مورد تقسیم قدرت بین هیئت نمایندگی دولت خارطوم و جبهه انقلابی سودان همچنان ادامه دارد و دوطرف به پیشرفت هایی در این زمینه دست پیدا نموده اند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 3 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 1078

به "سودان، توافق خارطوم با گروه های دارفوری درباره تقسیم ثروت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سودان، توافق خارطوم با گروه های دارفوری درباره تقسیم ثروت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید