سفارت آلمان و اخذ ویزای این کشور

به گزارش مجله توسعه دهنده، چگونه وقت سفارت آلمان بگیریم؟ برای دریافت ویزای آلمان چه مدارکی ضروری است؟ آدرس سفارت آلمان کجاست؟

سفارت آلمان و اخذ ویزای این کشور

آلمان با جمعیتی بیش از 82 میلیون نفر، پرجمعیت ترین کشور قاره سبز و و هفتمین کشور وسیع در اروپا است. این کشور با وجود شهرهای مدرن و تاریخی کهن، جزو مقاصد سفر پر هوادار ایرانیان است. سفر به آلمان احتیاجمند دریافت ویزای این کشور است. برای دریافت ویزای آلمان ضروری است مدارک خود را آماده نموده و بعد از دریافت وقت سفارت آلمان به صورت آنلاین، به سفارت این کشور مراجعه نموده و مدارک خود را تحویل دهید. در ادامه همراه ما باشید تا به سوالاتی که برای دریافت ویزای توریستی آلمان احتیاج دارید، پاسخ دهیم.

سفارت آلمان کجاست؟

سفارت آلمان در ایران در شهر تهران، خیابان فردوسی، شماره 324-320 قرار گرفته است.

اطلاعات تماس با سفارت آلمان

 • کدپستی: 11365
 • صندوق پستی: 179-11365
 • تلفن: 39990000
 • اطلاعات در خصوص ویزا: 39991213 و 39991499
 • شماره فاکس بخش ویزا: 39991860
 • آدرس سایت سفارت آلمان: سایت رسمی سفارت آلمان در تهران

بخش حقوقی و کنسولی سفارت آلمان

مهم ترین پل ارتباطی آلمانی های ساکن کشورهایی به غیر از آلمان با آلمان در بسیاری از موضوعات حقوقی نمایندگی های کشور آلمان در خارج هستند که در آن ها خدمات کنسولی سفارت و درخواست های گوناگون آنالیز و ارائه می گردد.

ساعات کاری سفارت آلمان

روز ساعت کاری
یکشنبه، چهارشنبه و پنج شنبه 07:00 الی 15:30
دوشنبه و سه شنبه 07:00 الی 16:00
ماه های جولای و آگوست (یکشنبه تا پنج شنبه) 07:30 تا 14:30
بخش تایید مدارک (یکشنبه تا پنج شنبه) 07:30 تا 10:30 (با مشخص وقت قبلی)
 • پیش از مراجعه به بخش کنسولی و حقوقی، اطلاعات لازم در خصوص روند انجام امور و مدارک مورد احتیاج را به وسیله وب سایت سفارت کسب کنید. در صورت نقص مدارک، باجه ها درخواست شما را نخواهند پذیرفت.
 • تمامی هزینه های خدمات کنسولی به صورت نقد و به ریال دریافت می گردد. در بخش حقوقی و کنسولی چک پول هم پذیرفته می گردد.
 • جهت درخواست تایید مدارک، کپی برابر با اصل، تایید امضا، گواهی های کنسولی و مشاوره در امور حق ارث، تابعیت و خانواده، مشخص وقت قبلی ضروری است که می توانید به وسیله لینکی که برای مشخص وقت سفارت ارائه شد اقدام کنید.

ساعات کاری دفتر تایید مدارک

دفتر تایید مدارک سفارت آلمان روزهای یکشنبه تا پنج شنبه، از ساعت 7:30 تا 10:30 (با مشخص وقت قبلی) آماده ارائه خدمات به مراجعین است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص جزئیات تایید مدارک، هزینه ها و سایر سوالات در این مورد می توانید به سایت سفارت و راهنمای تایید مدارک سفارت آلمان مراجعه کنید.

دریافت وقت سفارت آلمان

سفارت آلمان کوشش می نماید ورود به بخش باجه ها را خصوصا در ماه های تابستان، سریع تر و در کوتاه ترین زمان ممکن انجام دهد. ورود به بخش باجه ها در آینده تنها رأس ساعت اعلام شده انجام می گردد. حضور زود هنگام باعث انتظار در جلوی درب سفارت و حضور دیر هنگام باعث ابطال وقت گرفته شده می گردد.

طبق اطلاعیه ای که در سایت سفارت آلمان درج شده است، این سفارت از تاریخ 11 شهریور 1397، برای تسهیل روند درخواست ویزای کوتاه مدت (تا حداکثر 90 روز) در آلمان (ویزای شینگن) با شرکت خدماتی ویزامتریک همکاری خواهد نمود. طبق اطلاعات موجود در این اطلاعیه، ویزامتریک، درخواست های ویزا شینگن را در مرکز درخواست ویزا خود که زیر نظر سفارت فعالیت می نماید، می پذیرد.

 • آدرس ویزامتریک (مرکز درخواست ویزا شینگن برای سفر به آلمان: تهران، خیابان خالد اسلامبولی، نبش خیابان بیست و یکم، پلاک 137، ساختمان شیرازی، طبقه اول، کدپستی: 1513933134

سفارت آلمان در تهران، طبق روال پیشین، درخواست های متقاضیان برای دریافت ویزا را آنالیز و در خصوص آن تصمیم گیری می نماید. ویزامتریک تنها عودت گذرنامه را به عهده خواهد داشت و نقشی در تصمیم گیری در خصوص صدور ویزای متقاضیان یا اطلاعی از دلایل صدور یا رد ویزا نخواهد داشت.

گفتنی است که مشخص وقت و ارائه درخواست برای ویزای بلندمدت (بیش از 90 روز در آلمان)، به عنوان مثال درخواست ویزای تحصیلی، ویزای کار یا پیوست به خانواده همچنان طبق روند قبلی صورت می گیرد و تغییری در روند این نوع ویزاها اتفاق نیفتاده است. به این ترتیب ثبت نام برای مشخص وقت این دسته از ویزاها و ارائه درخواست، کماکان و منحصرا نزد سفارت انجام می گردد.

در صورتی که از سفارت وقت ارائه درخواست ویزا شینگن دریافت نموده اید، چکار باید انجام دهید؟

در صورتی که از طرف سفارت تاریخ دقیق و وقت ارائه درخواست ویزا شینگن خود را دریافت نموده اید، باید درخواست خود را در تاریخ و ساعت اعلام شده نزد بخش ویزا سفارت آلمان ارائه دهید.

در صورتی که به وسیله سایت اینترنتی سفارت نسبت به دریافت وقت برای ارائه درخواست ویزا شینگن اقدام نموده اید؛ اما هنوز وقتی به شما اعلام نشده است، چکار باید بکنید؟

در این صورت از طرف سفارت مطلع خواهید شد که درخواست مشخص وقت شما به ویزامتریک محول شده است. ویزامتریک شما را از وقت مشخص شده خود جهت مراجعه به مرکز درخواست ویزا ویزامتریک مطلع خواهد نمود. ویزامتریک وقت های مربوطه را به ترتیب ثبت درخواست وقت ارائه خواهد نمود.

از تاریخ 22 مرداد 1397، ثبت نام برای مشخص وقت درخواست ویزا شینگن به وسیله سایت اینترنتی سفارت آلمان در تهران متوقف شده است. در صورتی که هنوز نسبت به دریافت وقت اقدام ننموده اید، چکار باید انجام دهید؟

از تاریخ 23 مرداد 1397 به بعد، برای دریافت وقت جهت ارائه درخواست ویزا شینگن باید به ویزامتریک مراجعه کنید.

سیستم مشخص وقت جهت ارائه درخواست ویزای توریستی آلمان

برای مشاهده اطلاعیه سفارت آلمان در خصوص تغییر روند دریافت وقت برای ارائه درخواست ویزای توریستی آلمان به این لینک، برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص سیستم مشخص وقت سفارت آلمان به این لینک مراجعه کنید. همچنین از این لینک می توانید سوالات مربوط به ویزای آلمان را بخوانید. در این لینک نیز به سوالات متداول در خصوص مشخص وقت سفارت آلمان پاسخ داده شده است.

نکاتی در خصوص دریافت وقت سفارت آلمان

**نکات زیر به طور کلی در خصوص دریافت وقت سفارت آلمان به وسیله وب سایت سفارت (برای ارائه درخواست ویزاهای بلندمدت) کاربرد دارد.

 • بعد از مراجعه به لینک دریافت وقت سفارت آلمان می توانید مراحل گرفت وقت سفارت را پیگیری کنید. بعد از اینکه طبق هدایت ها ثبت نام کردید، 2 ایمیل دریافت خواهید کرد. ایمیل اول ظرف 30 دقیقه بعد از ثبت نام برای شما ارسال خواهد شد و شامل تاییدیه و کد پیگیری است. ایمیل دوم چند هفته بعد ارسال خواهد شد که ایمیل وقت سفارت است و تاریخ و زمان دقیق مصاحبه در آن اطلاع رسانی می گردد.
 • در روند جدید دریافت وقت سفارت آلمان، نزدیک ترین وقت سفارت به متقاضیان داده خواهد شد و فرآیند دریافت وقت تسهیل شده است. ثبت نام در این سامانه تنها چند دقیقه زمان خواهد برد.
 • بعد از اینکه ثبت نام شما تمام شد و ایمیل شماره پیگیری را دریافت کردید، امکان پاسخگویی به سوالات مربوط به وضعیت درخواست و زمان اعلام وقت سفارت را نخواهید داشت.
 • سفارت در اولین فرصت، وقت قطعی شما برای مصاحبه ویزا را به وسیله ایمیل اعلام می نماید. این ایمیل شامل یک لینک برای تایید وقت و لینک دیگری برای باطل کردن وقت است. اگر ظرف مدت 7 روز بعد از دریافت ایمیل وقت آن را تایید نکنید، به صورت اتوماتیک وقت شما حذف خواهد شد.
 • اگر در زمانی که سفارت برای شما مشخص نموده است، امکان حضور در سفارت را ندارید و انصراف خود را اعلام می کنید، برای دریافت وقت جدید باید مجدد ثبت نام کنید.

سایر اطلاعات برای دریافت ویزای آلمان

مدارکی که در موارد استثنایی پس از ارائه درخواست ویزا از طرف بخش ویزا مطالبه می گردد (نقصی مدارک) را می توانید فقط در روزهای کاری سفارت از ساعت 10:00 الی 11:30 به بخش ویزا تحویل دهید.

به دلیل تعداد زیاد مراجعه نمایندگان و محدودیت های بخش ویزای سفارت، به ویژه در تابستان (ماه می تا اکتبر) و همچنین ایام نوروز، امکان دارد که مشخص وقت چند هفته طول بکشد. آنالیز تقاضا برای دریافت ویزای شینگن هم حدود 14 روز زمان می برد. بنابراین در برنامه ریزی سفر خود به آلمان به این زمان بندی ها توجه کنید.

هنگام ارائه درخواست ویزا باید تمام مدارک به طور کامل تکمیل شده و تمام گواهی ها ارائه گردد. نقص مدارک باعث رد درخواست می گردد. برای درخواست نمایندگان زیر 16 سال الزامی است که هر دو نفر از والدین یا قیمین فرم درخواست را امضا نمایند.

برگه های راهنمای سفارت را به دقت مطالعه کنید. در این برگه ها جزئیات امر و مدارک لازم ذکر شده اند. ممکن است قوانین اعلام شده تغییر نمایند. بنابراین پیش از آن که در تاریخ مشخص شده مراجعه کنید یک بار دیگر برگه ها را مطالعه کنید تا از تغییرات احتاقتصادی مطلع شوید.

پیش از روز مشخص شده هیچ مدرکی (به طور مثال دعوت نامه) برای سفارت ارسال نکنید. همه مدارک را باید شخص متقاضی هنگام ارائه درخواست به طور کامل به همراه داشته باشد.

مقابل ساختمان سفارت و در کوچه های اطراف آن افرادی هستند که به شما پیشنهاد انجام کارهای ویزا را می دهند. سفارت آلمان متذکر می گردد که این افراد که گاهی ادعا می نمایند با سفارت همکاری دارند، هیچ ارتباطی با سفارت ندارند.

فرم های درخواست ویزا رایگان بوده و می توانید آن ها را از وب سایت سفارت دانلود کنید.

اگر مدارک جعلی یا دستکاری شده ارائه دهید، برای شما ویزا صادر نشده و مدت طولانی هم هیچ ویزای شینگنی برای شما صادر نخواهد شد.

بنا به گفته بسیاری از متقاضیان، شرکت های بیمه مدعی دریافت وقت در قبال دریافت وجه هستند در صورتی که رسید مشخص وقت ارسال شده برای آنان جعلی است.

امکان باطل کردن وقت های گرفته شده نیست. به همین دلیل دقت کنید زمانی برای دریافت وقت به سایت سفارت مراجعه نمایید که مطمئن هستید می توانید در وقت مشخص شده به سفارت مراجعه کنید و مدارک شما تا آن موقع کامل هستند. همچنین وقتی که برای ارائه مدارک دریافت ویزا می گیرید، باید حداکثر سه ماه پیش از تاریخ سفر شما باشد.

هزینه ویزای آلمان

 • سفارت آلمان هزینه درخواست ویزا را فقط به صورت نقدی به یورو دریافت می نماید.
 • سفارت آلمان به طور محدود اسکناس خرد در اختیار دارد، بنابراین بهتر است مبلغ را دقیقا برابر میزان هزینه ویزا شمرده و پرداخت نمایید.
 • سفارت از پذیرفتن یورو به صورت پول خرد (سکه) معذور است و تنها اسکناس های پنج، ده، بیست، پنجاه و صد یورویی می پذیرد. پرداخت با کارت امکان پذیر نیست.
بالاتر از 12 سال بین 6 تا 12 سال پایین تر از 6 سال نوع ویزا
60 یورو 35 یورو رایگان ترانزیت نوع (A)
60 یورو 35 یورو رایگان ویزای شینگن نوع (c)
بالاتر از 18 سال پایین تر از 18 سال نوع ویزا
60 یورو 30 یورو ویزای طولانی مدت (بلند)

مدارک لازم برای دریافت ویزای توریستی آلمان

برای دریافت ویزای توریستی آلمان، ضروری است هنگام مراجعه به سفارت، به غیر از فرم درخواست ویزا مدارک زیر را همراه داشته باشید:

قبل از نام بردن از مدارک بهتر است به این مورد توجه داشته باشید که باید از تمامی مدارک یک نسخه کپی تهیه نمایید. بعد از تطابق اصل مدارک با کپی آن ها مدارک اصلی به شما بازگردانده می گردد. مدارک فارسی تان نیز باید به صورت رسمی به انگلیسی ترجمه شده باشند.

1. شناسنامه ایرانی

2. گذرنامه: گذرنامه شما باید حتما اعتباری بیشتر از 6 ماه از تاریخ پایانی اعتبار ویزای درخواستی باشد. برای تهیه کپی از صفحاتی که مهر ویزا در آن خورده است و صفحات اول تا پنجم تهیه نمایید.

3. سه قطعه عکس رنگی

4. دعوت نامه: دعوت نامه باید به وسیله فردی که شما را می شناسد و مقیم آلمان باشد برای شما ارسال گردد. در صورت نداشتن دعوت نامه برگه ای که تاکید می نماید شما برای تمام مدت اقامت در آلمان هتل رزرو نموده اید یا سند مالکیت، قبض اقتصادیات ملکی یا قبض عوارض سکونت که نشان از این باشد که شما در آلمان صاحب مسکن هستید.

5. اجازه کتبی و رسمی والدین یا قیم قانونی مختص بچه هایی که تنها یا به همراه شخص ثالثی سفر می نمایند.

6. اسناد رسمی شغلی و منابع اقتصادی

7. گواهی اشتغال به تحصیل مختص دانش آموزان دبستانی، دبیرستانی و دانشجویان.

8. بیمه مسافرت فردی یا جمعی برای متقاضیان ویزا الزامی است. این بیمه موارد زیر را تحت پوشش خود قرار می دهد:

9. بلیط هواپیما یا رزرواسیون قطعی رفت و برگشت به مقصد آلمان

10. فاکتور پرداخت شده هتل برای کل مدت اقامت در صورت لزوم

توصیه های کلی سفارت آلمان به متقاضیان ویزا

1. توجه داشته باشید که پیش از مراجعه به بخش کنسولی باید اطلاعات لازم در خصوص روند انجام امور و مدارک مورد احتیاج را به وسیله وب سایت سفارت آلمان کسب کنید. در صورت نقص مدارک، باجه از پذیرفتن درخواست معذور است.

2. تمامی هزینه های خدمات کنسولی به صورت نقد و به ریال دریافت می گردد. در بخش حقوقی/ کنسولی چک پول هم پذیرفته می گردد.

3. جهت درخواست گذرنامه جدید و کارت شناسایی آلمانی باید وقت قبلی مشخص گردد.

4. ایمیل های خود را به زبان انگلیسی یا آلمانی ارسال کنید. سفارت آلمان به ایمیل هایی که به زبان فارسی نوشته شده اند، پاسخ نخواهد داد.

5. سفارت از پاسخ دادن به سؤالات زیر معذور است:

منبع: کجارو
انتشار: 19 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 383

به "سفارت آلمان و اخذ ویزای این کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفارت آلمان و اخذ ویزای این کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید