زنگ عطار در مدارس نیشابور نواخته شد

به گزارش مجله توسعه دهنده، همزمان با 25 فروردین روز ملی حکیم عطار نیشابوری در مراسمی نمادین با حضور نماینده مجلس و جمعی از مسئولان در دبیرستان عطار شهر نیشابور زنگ عطار نواخته شد.

زنگ عطار در مدارس نیشابور نواخته شد

به گزارش مجله توسعه دهنده به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، نماینده مردم نیشابور و فیروزه در مجلس شورای اسلامی در این مراسم گفت: در وصف عطار همین بس که در سراسر جهان نیشابور را به اسم خیام و عطار می شناسند و در واقع این بزرگان الگو و نمونه های نیشابور هستند.

حمید گرمابی اضافه نمود: در کشورهای اروپایی بسیاری از اشعار عطار و خیام به عنوان مثل مورد استفاده است و امیدوارم که شما دانش آموزان بتوانید ادامه دهنده راه این مفاخر بزرگ باشید و خودتان به علم و دانش مسلح کنید و با وجود شما نام نیشابور در ایران و جهان بدرخشد.

مدیر آموزش و پرورش نیشابور نیز گفت: عطار به عنوان یک چهره برجسته جهانی شناخته می گردد و تنها متعلق به ایران نیست.

حسین مهرآبادی اضافه نمود: باید اهتمام بیشتری نسبت به شناساندن این مفاخر ادبی در جهان داشته باشیم که توجه به برگزاری مراسم مختلف در روز ملی عطار می تواند در این زمینه تاثیرات خوبی داشته باشد.

فریدالدین ابوحامد محمد عطار نیشابوری مشهور به شیخ عطار نیشابوری از عارفان و شاعران پرآوازه ادبیات فارسی است که سال 540 هجری برابر با 1146 میلادی در قریه کدکن نیشابور به جهان آمد.

از این عارف و شاعر بزرگ آثار و میراثی گرانقدر در دو بخش نظم و نثر از جمله منطق الطیر، مصیبت نامه، الهی نامه، مختارنامه٬ تذکره الاولیا و خسرونامه بر جای مانده است.

عطار در سال 618 هجری هنگام حمله مغولان به ایران توسط مهاجمان مغول در نیشابور به شهادت رسید.

مقبره شیخ عطار در نزدیکی شهر نیشابور قرار گرفته است و چون در عهد تیموریان خراب شد، به فرمان امیرعلیشیر نوایی وزیر سلطان حسین بایقرا مرمت و تعمیر شد و هم اینک پذیرای گردشگران فراوانی از سراسر جهان است.

منبع: میراث آریا
انتشار: 22 شهریور 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 388

به "زنگ عطار در مدارس نیشابور نواخته شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زنگ عطار در مدارس نیشابور نواخته شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید