جنگنده های انگلیسی بمب افکن روسی را وادار به عقب نشینی کردند

به گزارش مجله توسعه دهنده، جت های انگلیس یک بمب افکن روسی را که بر فراز شمال غرب اسکاتلند در پرواز بود وادار به تغییر جهت کردند.

جنگنده های انگلیسی بمب افکن روسی را وادار به عقب نشینی کردند

به گزارش خبرنگاران، وزارت دفاع انگلیس بامداد امروز، یکشنبه 18 اسفند، بیان کرد که جت های انگلیسی برای رهگیری یک هواپیمای روس در شمال غرب اسکاتلند به حرکت در آمدند.

به گزارش ایرنا، در جریان این عملیات، سه فروند جنگنده تایفون و دو فروند جت تورنادو از پایگاه هوایی لوسی ماوس واقع در شمال شرق اسکاتلند و دو فروند جت تورنادوی دیگر از پایگاه کونینگزبی به پرواز در آمدند.

بر اساس گزارش منتشر شده، جنگنده های انگلیسی نزدیک هواپیمای روس شده و آن را وادار کردند تا راستا خود را تغییر دهد.

وزارت دفاع انگلیس هواپیمای روس را مدل توپولف تی یو-95 شناسایی نموده که برای بمباران هوایی مورد استفاده قرار می گیرد.

یک سخنگوی وزارت دفاع انگلیس این عملیات را روال عادی واکنش به هواپیماهای روس در نزدیکی حریم هوایی این کشور توصیف کرد که با هماهنگی چند متحد ناتو صورت گرفت.

آوریل سال گذشته جنگنده های تایفون انگلیس در 2 نوبت برای رهگیری جنگنده های روسی در نزدیکی حریم هوایی این کشور به حرکت در آمدند. در جریان نخستین عملیات، جنگنده های تایفون انگلیس هواپیمای ترابری نظامی روسیه و در عملیات دوم نیز 2 جنگنده و یک هواپیمای ترابری نظامی روسیه را رهگیری کردند.

انگلیس به لحاظ سبقه تاریخی روابط درخشانی با روسیه ندارد. روابط دیپلماتیک میان دو کشور به ویژه پس از ماجرای مسمومیت جاسوس پیشین روس در انگلیس، تیره تر شده است.

دولت انگلیس، مسکو را به مسمومیت سرگئی اسکریپال با ماده شیمایی نوویچوک متهم و به موجب آن تعدادی از دیپلمات های این کشور را اخراج کرد. روسیه نیز که هرگونه دخالت در این حادثه را رد نموده، به همان میزان از دیپلمات های انگلیسی را از خاک این کشور اخراج کرد.

اسکریپال سال 2010 هنگام تبادل جاسوسان میان واشنگتن و مسکو به انگلیس پناهنده شد که در آن، روسیه چهار جاسوس خود را با 10 جاسوس آمریکا مبادله کرد.

وی پیش تر مأمور اطلاعاتی روسیه بود که به دلیل جاسوسی برای دولت انگلیس در سال 2006 (1385) به 13 سال حبس در مسکو محکوم شد. او متهم بود که هویت جاسوسان روس را در اروپا به سازمان جاسوسی ام. آی. 6 گزارش داده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 6 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 949

به "جنگنده های انگلیسی بمب افکن روسی را وادار به عقب نشینی کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جنگنده های انگلیسی بمب افکن روسی را وادار به عقب نشینی کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید