تفاوت حس چشایی در افراد لاغر و چاق در چیست

به گزارش مجله توسعه دهنده، تهران (پانا) - در حس چشایی افراد چاق و لاغر تفاوت هایی وجود دارد و افراد چاق نسبت به افراد لاغر حس چشایی ضعیف تری دارند و اغلب مزه شیرینی را کمتر حس می نمایند.

تفاوت حس چشایی در افراد لاغر و چاق در چیست

به گزارش نمناک، قبلا نشان داده شد چاقی می تواند موجب تغییراتی در مغز گردد و باعث می گردد بعضی افراد چربی اشباع شده و شکر تصفیه شده بیش از حد بخورند، بعلاوه ضعف حافظه را درپی دارد. مطالعه تازهی که به وسیله محققان دانشگاه بوفالو منتشر شد، یک ویژگی فیزیولوژیکی تازه را پیدا کرد که می تواند به عنوان نتیجه چاقی تغییر یابد.

یافته های آن ها نشان می دهد که موش های چاق، نسبت به نوع لاغر، حس چشایی ضعیف تری دارند و نسبت به شیرینی واکنش کمتری نشان می دهند افراد چاق ممکن است احتیاج به شیرینی بیشتری در شرایط عادی برای رسیدن به یک انفجار حسی داشته باشند.

آیا حس چشایی در افراد چاق و لاغر فرق دارد؟

تفاوت حس چشایی در افراد چاق و لاغر

چشایی در واقع حس بسیار پیچیده ای است، زیرا محققان کم تر در خصوص این مساله نسبت به حس بینایی یا شنیداری تحقیق انجام داده اند .مثلا همانطور که در ادامه این بخش از سلامت نمناک خواهیم گفت ممکن است به این علت باشد که حس چشایی به شدت با احساسات مرتبط است، به عنوان محرک های مختلف مثل واکنش های تلخ، شیرین یا ترش، واکنش های احساسی مختلف را به همراه دارند:لذت یا نارضایتی در درجات مختلف.

این باعث می گردد که از دیدگاه تکاملی مثل مزه، اولین مانع بین ما و غذا باشد که ممکن است برای خوردن غیر ایمن باشد. هم چنین به عنوان یک محرک عمل می نماید - تا به حال به این فکر نموده اید که چرا مزه گوشت و یا شیرینی خوب است؟

تغییر حس چشایی در افراد چاق

به این علت است که این غذاهای سرشار از انرژی برای زنده ماندن از خیلی وقت پیش حیاتی بوده و باعث ایجاد لذت یا پاداش در پاسخ به خوردن غذاهای چرب و شکر بالا می گردد. البته، حالا که ما در زمان فراوانی زندگی می کنیم، احتیاجی نیست که همه چیزها را پشت سر هم بخورید، با این وجود، بسیاری از افراد در دام پرخوری گرفتار می شوند.

مزه غذا به وسیله پرزهای چشایی انتخاب می گردد که بیشتر آن ها روی زبان قرار دارند. یک بزرگ سال معمولی بین 2،000 تا 4،000 پرزچشایی دارد در حالی که هر پرز بین 10 تا 50 سلول حسی دارد. این سلول ها یک کپسول تشکیل می دهند که به شکل غنچه گل یا یک پرتقال شکل می گیرد.

در نوک این کپسول، حفره ای وجود دارد که به شکل یک قیف پر از سیال عمل می نماید. این قیف دربرگیرنده سلولی ظریف و انگشت مانند حسی است که موهای مزه نامیده می شوند. پروتیین ها در سطح ، مواد شیمیایی را به سلول برای چشیدن مزه می نمایند. حس چشایی نیز به سیستم عصبی به وسیله چندین عصب جمجمه منتقل می گردد.

نقش پرز های چشایی زبان در حس چشایی

محققان 25 موش چاق را با غذاهای چرب و 25 موش با وزن نرمال مقایسه کردند. برای میزان گیری این که چگونه هر حیوان به محرک های سلیقه مختلف واکنش نشان می دهد، محققان به فرآیند علامت دهی کلسیم نگاه کردند که در سلول های چشایی رخ می دهد.

برای هر نوع طعم، یک سطح کلسیم خاص در ارتباط با آن وجود دارد که می تواند میزان گیری گردد. محققان دریافتند که در موش های چاق، سلول های چشایی کمتری وجود داشته که به محرکهای شیرین واکنش نشان می دادند، و انگار این کافی نبود، بعلاوه معین شدواکنش کمتری نسبت به معمول داشتند.

فرق حس چشایی در افرا چاق و لاغر

کاترین محقق گفت: چاقی می تواند به تغییراتی در مغز منجر گردد، بعلاوه اعصابی که سیستم چشایی محیطی را کنترل می نمایند، اما هیچ کس تا به حال به سلول های زبانی که با غذا ارتباط برقرار می نماید نگاه ننموده است.

فرض بر این بود که قبل از این که افراد چاق حس چشایی ضعیف تری نسبت به افراد لاغر داشته باشند، اما این اولین مطالعه ای است که شواهدی برای پشتیبانی از این ایده وجود دارد، اگرچه تحقیقات در خصوص موش ها است. و همکاران مظنون هستند فقدان حساسیت ممکن است مردم را به خوردن بیش از حد صرف غذا اضافه وزن بیشتر به یک چرخه معیوب ، تشویق کند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 3 خرداد 1401 بروزرسانی: 3 خرداد 1401 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 2157

به "تفاوت حس چشایی در افراد لاغر و چاق در چیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تفاوت حس چشایی در افراد لاغر و چاق در چیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید