تصویر روز ناسا: سحابی باشکوه شیر

به گزارش مجله توسعه دهنده، آیا سحابی شیر (با نام علمی Sh2-132) حاکم واقعی صورت فلکی قیفاووس است؟ این سحابی باشکوه که ظاهر سلطان جنگل را به فکر متبادر می نماید، با تابش دو ستاره پرجرم روشن شده است که جرم هرکدام 20 برابر بیشتر از خورشید ماست.

تصویر روز ناسا: سحابی باشکوه شیر

ماده پرانرژی سحابی که از پوسته های منبسط شونده گاز یونیزه شده تشکیل شده، هم به لطف برانگیختگی حاصل از تابش ستارگان نورافشانی می نماید و هم به مقدار کافی فشرده هست که تحت تأثیر جاذبه گرانشی خود، منقبض گردد و ستارگان تازه ای را به وجود بیاورد.

بزرگی ظاهری سحابی شیر (Sh2-132) اندکی بیشتر از قرص کامل ماه (نیم درجه) است. این سحابی نشری (نورافشان) با فاصله 10هزار سال نوری در صورت فلکی قیفاووس واقع شده است.

قیفاووس (سفئوس) در اساطیر یونانی، پادشاه سرزمینی افسانه ای به نام اتیوپیا در شرق مدیترانه بود که صدالبته ارتباطی به کشور امروزی اتیوپی در شرق آفریقا ندارد. کاسیوپیا (ذات الکرسی)، آندرومدا (امرأة المسلسله)، پرسئوس (برساوش) و پگاسوس (فرس اعظم) از دیگر صورت های فلکی مرتبط با افسانه قیفاووس در اساطیر یونان، همگی در همسایگی صورت فلکی قیفاووس در آسمان جای گرفته اند.

اعتبار تصویر و حق چاپ: عمران بدر. برای مشاهده عکس در ابعاد بزرگ، اینجا را کلیک کنید.

منبع: تصویر روز ناسا

5454

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 22 خرداد 1403 بروزرسانی: 22 خرداد 1403 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 2424

به "تصویر روز ناسا: سحابی باشکوه شیر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصویر روز ناسا: سحابی باشکوه شیر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید