افراد نابینا ضربان قلب خود را بهتر احساس می نمایند

به گزارش مجله توسعه دهنده، محققان سوئدی و لهستانی این موضوع را در مطالعه ای روی 36 فرد نابینا و همین تعداد افراد بینا آزمایش کردند.

افراد نابینا ضربان قلب خود را بهتر احساس می نمایند

از هر کدام خواسته شد تا بدون آنالیز نبض یا لمس بدن، ضربان قلب خود را بشمارند.

محققان با استفاده از یک پالس اکسیمتر، به طور همزمان ضربان قلب واقعی شرکت کنندگان را ثبت کردند. سپس اعداد گزارش شده را با اعدادی که واقعاً ثبت شده بود مقایسه کردند.

در میان شرکت کنندگانی که نابینا بودند، میانگین دقت 0.78 بود، در حالی که گروه بینا، میانگین دقت شأن 0.63 بود. 1.0 نشان دهنده نمره کامل بود.

دومینیکا رادزیون، محقق ارشد از مؤسسه کارولینسکا در سوئد، گفت: شرکت کنندگان نابینا در شمارش ضربان های قلب خود بسیار بهتر از شرکت کنندگان بینا در مطالعه ما و در چندین مطالعه قبلی عمل کردند.

رادزیون شرح داد: این یافته، اطلاعات مهمی در خصوص انعطاف پذیری مغز و اینکه چگونه از دست دادن یک حس می تواند حس های دیگر را تقویت کند، به ما می دهد.

به گفته نویسندگان این مطالعه، این توانایی در حس کردن ضربان قلب ممکن است مزیتی برای پردازش عاطفی ایجاد کند. مطالعات قبلی توانایی افراد در درک شرایط درونی بدن را با مقدار درک آن ها از احساسات در خود و دیگران مرتبط نموده است.

رادزیون می گوید: ما می دانیم که سیگنال های قلب و احساسات ارتباط نزدیکی با یکدیگر دارند؛ به عنوان مثال، ضربان قلب ما زمانی که ترس را تجربه می کنیم، تندتر می گردد. این امکان وجود دارد که حساسیت افزایش یافته افراد نابینا به سیگنال های قلب نیز بر تجربیات عاطفی آن ها تأثیر بگذارد.

این گروه تحقیقاتی میخواهد به مطالعه چگونگی درک افراد نابینا از بدن خود ادامه دهد و آنالیز کند که آیا تغییرات ساختاری در قشر بینایی، ناحیه مغز که به طور معمول مسئول بینایی است، ممکن است افزایش توانایی در حس سیگنال ها از داخل بدن را شرح دهد.

منبع: فرارو
انتشار: 15 فروردین 1402 بروزرسانی: 15 فروردین 1402 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 2341

به "افراد نابینا ضربان قلب خود را بهتر احساس می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افراد نابینا ضربان قلب خود را بهتر احساس می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید