از پارکت تا شوفاژ؛ وسایلی که هوای داخل خانه را آلوده می نمایند

به گزارش مجله توسعه دهنده، یک کارشناس آلودگی هوا ضمن اشاره به اینکه وسایلی که در منازل استفاده می شوند می توانند هوای خانه را آلوده نمایند، گفت: پارکت های لمینت، فن کوئل ها و مبلمان ها از جمله این وسایل هستند.

از پارکت تا شوفاژ؛ وسایلی که هوای داخل خانه را آلوده می نمایند

رامین عزتی در گفت و گو با مجله توسعه دهنده درباره منابعی که سبب آلودگی هوا در خانه ها می شوند، شرح داد: یکی از مواردی که آلودگی هوا در خانه ها را به دنبال دارد پارکت های لمینت است. برای فراوری این پارکت ها از موادی استفاده می گردد که یک نوع آلاینده شیمیایی به نام PAH از خود متصاعد می نمایند همچنین این آلاینده برای انسان سرطان زاست و سبب ابتلاء به بیماری های ریوی می گردد.

وی با اشاره به اینکه در معماری های جدید، آشپزخانه ها جدا از بقیه فضای خانه نیست، توضیح داد: غذایی که در آشپزخانه ها پخته می گردد تمام اکسیژن اتاق را جذب می نماید. اجاق گاز نیز منبع فراوری مونوکسیدکربن است و این آلاینده به دلیل متصل بودن آشپزخانه ها به سایر فضای خانه وارد اتاق ها می گردد بنابراین بهتر است هنگام پخت و پز پنجره آشپزخانه کمی باز باشد.

این کارشناس آلودگی هوا با بیان اینکه خانه های هوشمند آلودگی هوای زیادی درون خود دارند، گفت: در این نوع از خانه ها اشعه های الکترومغناطیسی ساطع می گردد که به طور مستقیم روی سیستم عصبی انسان تأثیر منفی می گذارد. برای مثال در خانه های هوشمند چراغ ها، گازها، فن ها و حتی آب با یک دکمه و به روش الکترو مغناطیسی خاموش و روشن یا باز و بسته می شوند.

عزتی با اشاره به اینکه مبلمان، میزتحریر و کتابخانه نیز به دلیل استفاده از رنگ های شیمیایی هوای داخل خانه را نامساعد می نمایند، اظهارکرد: مدت زمان طولانی باید بگذرد تا الکل روی چوب ها از آن ها دور گردد و طی این فاصله افراد داخل خانه هوای آن را استنشاق می نمایند.

این عضو هیأت علمی دانشکده علوم زیستی دانشگاه خوارزمی ادامه داد: اگر تجهیزات گرمایشی داخل خانه ها به صورت سنتی باشد و به روش صحیحی بسوزد آلودگی حداقلی دارد ولی امروزه داخل منازل از شوفاژهای روغنی برقی استفاده می گردد که خطرناک هستند چرا که یون های موجود در اتمسفر اتاق را تفکیک و تخریب می نمایند. هر چه یون های منفی در اتمسفر بیشتر باشد هوا بهتر است اما شوفاژهای روغنی برقی، یون های منفی را تخریب می نمایند.

به گفته عزتی فن کوئل ها بزرگترین منبع فراوری باکتری در خانه ها هستند و بهتر است که برای روشن کردن آن ها ابتدا برای چند دقیقه پنجره های خانه را باز بگذاریم.

این کارشناس آلودگی هوا در سرانجام با اشاره به اینکه برای کاهش فراوری آلودگی هوا در خانه ها ضمن رعایت این نکته ها می توان از دستگاه های تصفیه هوا استفاده کرد، گفت: فیلترهای کاغذی پس از مدتی به دلیل پر شدن، خود به یک منبع فراوری آلودگی تبدیل می شوند بنابراین باید از فیلترهای آبی که آلودگی ثانویه ندارند، استفاده کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 26 تیر 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 314

به "از پارکت تا شوفاژ؛ وسایلی که هوای داخل خانه را آلوده می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از پارکت تا شوفاژ؛ وسایلی که هوای داخل خانه را آلوده می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید