اتیوپی در آستانه شعله ور شدن جنگ داخلی

به گزارش مجله توسعه دهنده، به دنبال دستور نخست وزیر اتیوپی برای انجام عملیات نظامی در ایالت تیگرای این کشور جنگنده های اتیوپی طی چند نوبت این ایالت را بمباران کردند.

اتیوپی در آستانه شعله ور شدن جنگ داخلی

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، ساختار سیاسی در اتیوپی به صورت فدرالی است و هر ایالت برای خودش دارای مجلس و قدرت اجرایی است که تحت نظارت دولت مرکزی قرار گرفته است. قرار بود انتخابات مجلسی و محلی در ایالت های اتیوپی در مرداد ماه گذشته برگزار گردد اما به دلیل شیوع ویروس کرونا دولت آدیس آبابا این انتخابات را به تعویق انداخت. جبهه آزادیبخش تیگرای که بیش از 30 سال است که برایالت تیگرای حاکم است، در اعتراض به نظر دولت مرکزی اقدام به برگزاری انتخابات کرد اما دولت آدیس آبابا نتایج این انتخابات را نپذیرد و آن غیر قانونی خواند لذا تنش میان دو طرف افزایش یافت و دو طرف یکدیگر را به کوشش برای به کارگیری نیروی نظامی متهم کردند و اختلافات به حدی افزایش یافت که مقامات ایالت تیگرای خواهان استقلال این منطقه شدند. نخست وزیر اتیوپی نیز در واکنش به این موضوع، اعلام شرایط فوق العاده در این ایالت کرد.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال اینستاگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال تلگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

نخست وزیر اتیوپی به ارتش این کشور دستور داد که به ایالت تیگرای حمله کند و جنگنده های ارتش عملیاتی تحت عنوان نجات قانون انجام دادند و مواضع شبه نظامیان وابسته به جبهه آزادی بخش تیگرای را بمباران کردند.

به گزارش رویتر، با انجام این عملیات جنگنده های ارتش اتیوپی احتمال شعله ور شدن جنگ داخلی در این کشور افزایش یافت.

اتیوپی با دارای بودن 100 میلیون نفر شهروند دومین کشور در شاخ آفریقا از لحاظ جمعیتی محسوب می گردد.

نخست وزیر اتیوپی چهارشنبه هفته گذشته با متهم کردن جبهه آزادیبخش تیگرای به حمله به یکی از پایگاه های ارتش در این ایالت و به دستبرد تجهیزات آن، دستور حمله نظامی به ایالت تیگرای را صادر کرد.

رهبر جبهه آزادی بخش تیگرای در واکنش به این اقدام نخست وزیر اتیوپی گفت: با تمام قدرت از ایالت تیگرای دفاع خواهیم کرد. با وجود این ، آماده گفت وگو با دولت فدرال برای دست یابی به یک توافق هستیم.

جدایی طلبان اتیوپی در ایالت تیگرای حضور دارند و حبهه آزادی بخش تیگرای بر این ایالت 6 میلیون نفری حکمرانی می نماید.

درحالی که منابع خبری از ادامه یافتن درگیری های نظامی بین ارتش اتیوپی و شبه نظامیان جبهه آزادی بخش تیگرای خبر می دهند، مجلس اتیوپی به نتایج انتخابات مجلسی تیگرای و احیای قدرت اجرایی در این ایالت رای مثبت داد.

مقامات ایالت تیگرای نخست وزیر اتیوپی را متهم نموده اند که به تدریج اقلیت تتگرای را به حاشیه رانده و این ایالت را در دولت فدرال جدا نموده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 21 آذر 1399 بروزرسانی: 21 آذر 1399 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 1423

به "اتیوپی در آستانه شعله ور شدن جنگ داخلی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اتیوپی در آستانه شعله ور شدن جنگ داخلی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید