آیا می توان میزان درد را اندازه زد؟

به گزارش مجله توسعه دهنده، به عقیده آن ها می توان میزان درد بخش های مختلف بدن افراد را با روش طیف نگاری کارکردی فروسرخ نزدیک (Functional Near Infrared Spectroscopy) اندازه گیری کرد.

آیا می توان میزان درد را اندازه زد؟

دانستن میزان درد بیمار می تواند به پزشکان کمک کند تا یک بیماری را زودتر تشخیص دهند و روند بیماری را درک کنند و درمان دقیق و صحیحی را در پیش گیرند. اکنون پژوهشگران موسسه ام. آی. تی و هاروارد اظهار کرده اند که با یک روش این کار ممکن است.

به عقیده آن ها می توان میزان درد بخش های مختلف بدن افراد را با روش طیف نگاری کارکردی فروسرخ نزدیک (Functional Near Infrared Spectroscopy) اندازه گیری کرد.

این نوع طیف نگاری یکی از روش های نقشه برداری از مغز است که در آن از امواج فروسرخ نزدیک به داخل سر تابش می شود و پس از تضعیف، مقداری از این نور ها خارج می شود. آن ها با کمک این فناوری توانستند میزان هموگلوبین اکسیژنه (oxygenated hemoglobin) را اندازه گیری کنندکه نشاندهنده فعالیت اساسی عصبی است.

با کمک حسگر ها فعالیت ها را ثبت کرده و مورد تجزیه و تحلیل قرار دهند، زیرا درد در الگو های فعالیت مغز تغییر ایجاد می کند. در نهایت پژوهشگران توانستند با استفاده از این روش با دقت 87 درصد محل دقیق درد در هر شخص را اندازه گیری کنند.

منبع: اسپوتنیک

منبع: فرادید
انتشار: 5 آبان 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 521

به "آیا می توان میزان درد را اندازه زد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا می توان میزان درد را اندازه زد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید