آیا دادن آب قند به نوزاد صحیح است؟

به گزارش مجله توسعه دهنده، دادن آب قند به نوزاد بدون نظارت پزشک صحیح نیست. علاوه بر آن به نوزاد تازه متولد شده خود آب هم نباید بدهید. در صورت دادن آب یا آب قند به نوزاد، تنظیمات الکترولیتی بدن او بهم می خورد و ممکن است نوزاد به کما برود.

آیا دادن آب قند به نوزاد صحیح است؟

خبرنگاران | سرویس مادر و کودک - آیا آب قند یک درمان بی خطر و موثر برای یاری به تسکین درد کودک شما است؟ مطالعات اخیر نشان داده است دادن آب قند به نوزاد موجب کاهش درد نوزادان می گردد؛ اما دادن آب قند به نوزاد خطراتی مانند تشنج و رفتن به کما را نیز به دنبال دارد.

چرا آب قند به نوزاد داده می گردد؟

در بعضی بیمارستان ها از آب قند برای کاهش درد نوزادان در هنگام ختنه کردن و یا جراحی های دیگر استفاده می نمایند. در مطب پزشک بچه ها نیز آب قند می تواند به کاهش درد نوزاد هنگامی که آسیب دیده و یا خون گیری می گردد، یاری کند.

دکتر شانا گاد فرد کاتو، پزشک متخصص بچه ها در آستین می گوید: آب قند برای یاری به کاهش درد نوزاد در طی یک فرآیند دردناک در کلینیک و بیمارستان ها استفاده می گردد، اما برای استفاده روزانه در خانه شما توصیه نمی گردد.

آب قند به نوزاد چگونه داده می گردد؟

آب قند باید توسط پزشک متخصص بچه ها تجویز گردد. ممکن است آن را بوسیله سرنگ داخل دهان نوزاد بریزند و یا با قرار دادن آن بر روی پستانک آن را به نوزاد بدهند.

دکتر گاد فرد کاتو می گوید: هیچ دستور استانداردی برای تهیه آب قند مورد مطالعه قرار نگرفته است و من توصیه نمی کنم آن را به تنهایی انجام دهید.

محلول آب قند معمولا توسط پزشک در مطب یا بیمارستان تهیه می گردد یا ممکن است بصورت آماده از داروخانه تهیه گردد.

دکتر دنیلی فیشر، پزشک اطفال در مرکز بهداشت پراویدنس سنت جان در سانتا مونیکا، کالیفرنیا می گوید: محلول آب قند داده شده به نوزاد در حدود 1 میلی لیتر و شامل 24 درصد قند است.

آیا دادن آب قند به نوزاد موثر است؟

یک پژوهش که در مجله بیماری های بچه ها منتشر شده است، نشان می دهد که اگر پیش از واکسن به نوزادان کمتر از 1 سال، محلول آب قند داده گردد، کمتر گریه نموده و درد کمتری احساس می نمایند. اعتقاد بر این است که طعم شیرین آب قند اثر آرامش بخشی دارد.

دکتر فیشر می گوید: دادن آب قند به نوزاد موجب منحرف کردن ذهن او از درد می گردد و در مقایسه با نوزادی که آب قند دریافت ننموده است، گریه و ناراحتی کمتری را تجربه می نماید.

دو مطالعه منتشر شده در مجله آموزشگاه بچه ها آمریکا در ماه مارس، نشان داده است که دادن آب قند به نوزاد یک روش موثر برای کاهش درد نوزادان نارس هنگام خون گیری از پاشنه پا توسط دستگاه است. اگرچه این مطالعه به طور خاص بر روی نوزادان نارس متولد شده بین هفته های 32 تا 37 بارداری صورت گرفته است، اما به نظر می رسد که همان اثر را بر روی نوزادان کامل (رسیده) نیز داشته باشد.

بیشتر بخوانید: مسائل جسمی کوتاه مدت و بلند مدت یک نوزاد نارس چیست؟

پژوهش دیگری نیز نشان داده است که دادن ساکارز خوراکی به نوزادان نارس، تاثیر پیش گیری از درد را دارد. نتایج این پژوهش بر پایه عدد درد در نوزادان گزارش شده است. عدد درد تابعی از اندازه گیری تغییر حالت صورت، میزان اکسیژن خون و ضربان قلب نوزاد است.

دکتر گاد فرد کاتو می گوید: بعضی مطالعات نشان داده است که اگر مادر در طی فرآیند پزشکی قادر به شیردهی باشد، شیردهی برای کاهش درد، موثرتر از دادن آب قند به نوزاد است.

البته بایستی پژوهش های بیشتری انجام گردد تا مشخص نمایند چگونه آب قند دادن به نوزاد موجب کاهش درد او می گردد و دوز مناسب برای تاثیر آن چه مقدار است.

خطرات ناشی از دادن آب قند به نوزاد چیست؟

آب قند اگر به درستی به نوزاد داده نگردد، می تواند عوارض جانبی خطرناکی داشته باشد. به همین دلیل، توصیه می گردد که از دادن آب قند به نوزاد بدون نظارت پزشک متخصص بچه ها خودداری کنید.

دکتر فیشر می گوید:اگر ترکیب محلول مناسب نباشد و به کودک آب خالص بیش از حد داده گردد، موجب بروز اختلالات الکترولیتی در بدن نوزاد می گردد که ممکن است در موارد شدید به تشنج منجر گردد.

هنگامی که بدن آب زیادی دریافت کند، سدیم در خون رقیق می گردد و الکترولیت ها را از بین می برد. این فرآیند باعث ایجاد تورم در بافت های بدن و تشنج می گردد، در موارد شدید ممکن است نوزاد به کما برود.

سایر عوارض جانبی دادن آب قند به نوزاد عبارتند از:

  • زخم معده
  • تف کردن
  • کاهش اشتها برای شیر مادر یا شیر خشک

دکتر فیشر می گوید: دادن آب قند به نوزاد به مقدار زیاد ممکن است باعث کاهش اشتهای کودک به شیر مادر یا شیر خشک گردد. از آنجایی که نوزاد تازه متولد شده بایستی توسط مایعی غنی از مواد مغذی و پروتئین تغذیه گردد نه صرفا یک مایع ساخته شده از آب و شکر، رشد او با تاخیر روبرو می گردد. زیرا نوزاد با خوردن آب قند احساس سیری می نماید و در نتیجه کمتر از میزان لازم شیر یا شیر خشک می خورد.

اگر بدن نوزاد به دلیل اسهال و استفراغ دچار کم آبی شده باشد، بازهم نیازی به دادن آب به نوزاد نیست. در این مواقع پزشک برای هیدراته کردن بدن نوزاد یک شربت یا پودر الکترولیتی مانند Pedialyte یا Infalyte را تجویز می نماید.

سخن آخر

در حال حاضر، پژوهشگران اطلاعات کافی در خصوص خطرات و مزایای بالقوه دادن آب قند به نوزاد ندارند. همچنین شواهدی وجود ندارد که نشان دهد آب قند برای ناراحتی های جزئی نوزاد مانند نفخ، گاز، ناراحتی معده یا ناراحتی عمومی مفید است. در نتیجه بدون نظارت پزشک، به نوزاد خود آب قند ندهید.

دکتر گاد فرد کاتو می گوید: بجای دادن آب قند به نوزاد، روش های طبیعی دیگری برای تسکین و بند آوردن گریه نوزاد در خانه وجود دارد. راه های موثری مانند تغذیه با شیر مادر، استفاده از پستانک، برقراری تماس پوست با پوست، قنداق کردن، استفاده از تماس لمسی، صحبت کردن، و تاب دادن نوزاد در آغوش.

برگرفته از: babycenter، Healthline و pregnancyandbaby

منبع: setare.com
انتشار: 25 اسفند 1399 بروزرسانی: 25 اسفند 1399 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 1605

به "آیا دادن آب قند به نوزاد صحیح است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا دادن آب قند به نوزاد صحیح است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید