آشنایی با داروی آسپرین و موارد مصرف آن

به گزارش مجله توسعه دهنده، زندگی امروز / قبلاز مصرف آسپرین مصرف داروهای ضد افسردگی مانند سیتالوپرام، اس سیتالوپرام، فلوکستین، فلووکسامین، پاروکستین، سرترالین ، ترازودون یا ویلازودون را به پزشک خود اطلاع دهید.

آشنایی با داروی آسپرین و موارد مصرف آن

به گزارش زندگی امروز به نقل ازداروی،دارویاب،آسپرین یک سالیسیلات است. این دارو با کاهش مواد خاصی در بدن باعث کاهش درد، تب و التهاب می شود.

آسپرین برای درمان درد و کاهش تب یا التهاب استفاده می شود. گاهی اوقات برای درمان یا پیشگیری از حملات قلبی،سکته مغزی و درد قفسه سینه (آنژین) مورد استفاده قرار می گیرد.

اگر شرایط خاص قلبی عروقی دارید آسپرین باید فقط تحت نظارت یک پزشک استفاده شود.

پیش از مصرف

آسپرین نباید تویط بچه ها و نوجونانی که دارای تب، علایم آنفولانزا یا آبله مرغان هستند مصرف شود.در غیر این صورت شرایط خطرناک و گاه مرگباری موسوم به سندرم ری میتواند رخ دهد

درصورت داشتن هر یک از موارد زیر نباید از آسپرین بهره ببرید:

اختلالات خونریزی مانند هموفیلیسابقه خونریزی در معده یا رودهاگر به داروهای ضد التهاب غیر استروییدی

(NSAID) مانند ایبوپروفن ، ناپروکسن، کتوپروفن، ایندومتاسین، اتودولاک، دیکلوفناک، کتورولاک، ملوکسیکام ،نابومتون، پیروکسیکام و… حساسیت دارید.برای حصول اطمینان از مضر نبودن مصرف آسپرین,درصورت داشتن هریک از موارد زیر به پزشک اطلاع دهید:

آسم یا آلرژی فصلیزخم معدهبیماری کبدیبیماری کلیویبیماری های مرتبط با خونریزی و لختگی خوننقرسبیماری قلبی، فشار خون بالا یا نارسایی احتقانی قلب

مصرف در دوران بارداری

مصرف آسپیرین در دوران بارداری ممکن است باعث خونریزی مادر یا نوزاد در هنگام زایمان شود.اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، به پزشک خود اطلاع دهید.

مصرف در دوران شیر دهی

آسپرین می تواند به شیر مادر منتقل شود و ممکن است به کودک شیرخوار آسیب برساند. هنگام استفاده ,از این دارو نباید به نوزادتان شیر دهید.

داروی آسپرین را چگونه مصرف کنیم؟

آسپرین را همانگونه که در راهنمای دارویی یا نسخه پزشک نوشته شده مصرف کنید. در مقادیر بزرگتر ,یا کوچکتر یا طولانی تر از توصیه پزشک استفاده نکنید.

اگر آسپیرین معده شما را از اذیت می نماید، آن را با غذا مصرف کنید.

از شکستن، جویدن و یا خرد کردن قرص آسپرین پرهیز کنید و آن را همانگونه که هست ببلعید.

شکل جویدنی آسپرین باید قبل از بلعیدن جویده شود.

اگر از شکل تجزیه شدنی و یا قرص های جوشان آسپرین استفاده میکنید؛ در خصوص اندازه و نحوه مصرف دارو ,دستورات پزشک را مد نظر داشته باشید.

اگر یک عمل جراحی در پیش دارید، پزشک را از مصرف آسپرین آگاه سازید. ممکن است لازم باشد,که برای مدتی مصرف آسپرین را متوقف کنید.

اگر قرص های آسپرین بویی شبیه به سرکه داشته باشند نباید از آنها بهره ببرید؛زیرا اثربخشی آن میتواند کوتاه باشد.

آسپرین را در دمای اتاق و بدور از گرما و رطوبت نگهداری کنید.

در صورت فراموش کردن مصرف دارو

از آنجائیکه آسپیرین در صورت احتیاج مورد استفاده قرار می گیرد، ممکن است با یک برنامه معین استفاده نشود.اگر شما یک برنامه مصرفی دارید، در صورت فراموش کردن مصرف دارو به محض متوجه شدن،داروی فراموش شده را مصرف کنید.

اگر به نوبت مصرف بعدی دارو زمان اندکی مانده است از مصرف داروی فراموش شده پرهیز کنیدو از مصرف داروی اضافی جهت جبران نوبت از دست رفته خودداری کنید.

علائم اووردوز با آسپرین

سریعا با اورژانس تماس بگیرید.علائم اووردوز عبارتند از: کم شنوایی موقت، تشنج یا کما.

موارد مصرف آسپریندرطول مصرف اسپیرین از مصرف الکل خودداری کنید. الکل میتواند احتمال خونریزی معده را افزایش دهد.درصورتی که برای پیشگیری از حمله قلبی یا سکته مغزی از آسپرین استفاده میکنید،از مصرف ایبوپروفن اجتناب کنید.

ایبوپروفن ممکن است این دارو را کم اثر کند. اگر مجبور به مصرف هر دو دارو هستید،ایبوپروفن را حداقل ,8 ساعت قبل یا 30 دقیقه پس از مصرف آسپرین مصرف کنید.

قبل از استفاده داروهای سرماخوردگی، ضد حساسیت یا مسکن، درباره مصرف اسپیرین به پزشک یا داروساز,خود اطلاع دهید. بسیاری از داروهای موجود در داروخانه حاوی آسپیرین یا یک داروی ضد التهاب,غیر استروییدی (NSAID) هستند.

مصرف بعضی از محصولات در کنار هم باعث میشود که از یک نوع دارو چند برابر دریافت کنید.مطمئن شوید در ترکیب سایر داروهایی که مصرف میکنید ایبوپروفن، کتروپروفن،ناپروکسن یا یک داروی ضد التهاب غیر استروییدی (NSAID) دیگر وجود نداشته باشد.

عوارض جانبی

اسپیرین میتواند باعث بروز واکنش های شدید آلرژیک شود. درصورت بروز علایم واکنش آلرژیک از جمله کهیر،مشکل در تنفس، تورم صورت، زبان، لب ها و گلو مصرف دارو را متوقف نموده و فورا به اورژانس مراجعه نمایید.

درصورت داشتن هریک از موارد زیر مصرف دارو را متوقف و به پزشک مراجعه کنید:زنگ زدن گوش ها، گیجی، توهم، تنفس سریع، تشنجتهوع شدید، استفراغ، یا درد معدهمدفوع خونی یا تیره، سرفه های خونی یا استفراغ که قهوه ای رنگ به نظر می رسدتبی که بیش از 3 روز طول می کشدتورم یا یک درد طولانی تر از 10 روز

ناراحتی معده، سوزش سر دلخواب آلودگیسردرد خفیف

این فهرست کاملی از عوارض جانبی این دارو نیست و ممکن است عوارض دیگری هم رخ دهند.در خصوص عوارض جانبی غیر معمول یا مزمن به پزشک خود اطلاع دهید.

تداخلات دارویی

قبل از مصرف اسپیرین مصرف داروهای ضد افسردگی مانند سیتالوپرام، اس سیتالوپرام، فلوکستین،فلووکسامین، پاروکستین، سرترالین ، ترازودون یا ویلازودون را به پزشک خود اطلاع دهید.

مصرف هر یک از این داروها با یک داروی ضد التهاب غیر استروییدی (NSAID) ممکن است شما را ,در برابر کبودی و خونریزی آسیب پذیر تر کند.

اگر از داروهای زیر هم استفاده می کنید، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید:

رقیق نماینده های خون

وارفارین، کومادین یا داروهای دیگر که برای جلوگیری از لخته شدن خون استفاده می شود.

تاثیر آسپرین بر سرطان روده

این یک فهرست کامل از دارو هایی که بر اسپیرین تاثیر میگذارند نیست. دارو های دیگری هم میتوانند ,با آسپرین تداخل ایجاد نمایند که دارو های بدون نسخه پزشک و دارو های گیاهی را هم شامل میشود.درباره دارو هایی که مصرف میکنید با پزشک خود مشورت کنید.

درباره تاثیر آسپرین در کاهش ابتلاء به سرطان روده بیشتر بدانید

مقاله منتشر شده در نشریه جاما انکولوژی نشان دهنده اثر اسپیرین در کاهش خطر ابتلا به سرطان روده است.

دانشمندان مصرف طولانی مدت اسپیرین را با کولونوسکوپی در پیشگیری از سرطان برابر می دانند.آسپرین جز اولین داروهای شیمیایی ساخت بشر است که در طول سالیان متمادی برای تسکین درد و کاهش تب،کاربرد داشته است.

بعلاوه مانع از تجمع پلاکت در جریان خون می شود و در پیشگیری از حملات قلبی کاربرد دارد،گرچه مصرف آن خالی از خطر نیست و ممکن است باعث بروز خونریزی گوارشی شود.اثر این دارو در پیشگیری از سرطان روده، حاصل تحقیق دو دوره طولانی مدت محققین امریکایی است.

منبع: زندگی روز
انتشار: 15 شهریور 1400 بروزرسانی: 15 شهریور 1400 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 1896

به "آشنایی با داروی آسپرین و موارد مصرف آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با داروی آسپرین و موارد مصرف آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید