3 روز قبل از پیروزی انقلاب در ایران چه خبر بود؟

به گزارش مجله توسعه دهنده، هجدهمین جلد از مجموعه روزشمار انقلاب اسلامی به حوادث روزهای منتهی به 22 بهمن 57 می پردازد؛ نگاهی به انقلاب مردم ایران از گذرگاه مطبوعات و اسناد.

3 روز قبل از پیروزی انقلاب در ایران چه خبر بود؟

به گزارش گروه فرهنگی مجله توسعه دهنده، هجدهمین جلد از مجموعه روزشمار انقلاب اسلامی به تلاش باقر علیان نژاد، پژوهشگر و کارشناس، از سوی انتشارات سوره مهر روانه بازار کتاب می گردد. جلد حاضر به حوادث روزهای 18 و 19 دی ماه 57 می پردازد.

روزشمار انقلاب اسلامی مجموعه ای است که به گزارش توصیفی وقایع انقلاب اسلامی از اول فروردین 1356 تا 22 بهمن 1357(22 ماه و 22 روز) می پردازد. منابع این روزشمار شامل نشریات همان دوره(1356-1357) و نشریات بعد از انقلاب می گردد که به حوادث و وقایع آن دوره پرداخته بودند؛ کتاب اهیی که از همان دوره تاکنون در ارتباط با تحولات دوره زمانی مورد نظر در داخل و خارج از کشور منتشر شدند. علاوه بر آن، بولتن های عادی و محرمانه خبرگزاری پارس و بولتن محرمانه رادیو و تلویزیون ملی ایران، اسناد مراکز امنیتی و انتظامی نظیر ساواک، شهربانی و ژاندارمری و فرمانداری های نظامی مناطق گوناگون و خاطرات اشخاص به این مجموعه اضافه شد. برای انعکاس نگاه خارجیان به انقلاب اسلامی، مطالب بعضی از کتاب های منتشر شده در خارج از ایران و نشریات غربی نیز پس از ترجمه و برگه نویسی به بانک اطلاعات افزوده شد.

در مجموع از بیش از 200 نشریه داخلی و خارجی و بیش از 1500 کتاب چاپ داخل و خارج کشور برگه نویسی شد که حاصل آن بانک اطلاعاتی با حدود 220 هزار برگه اطلاعاتی شامل اخبار آشکار و پنهان این دوره از تاریخ معاصر ایران است.

نویسنده در این جلد، همانند رویه ای که در نگارش دیگر مجلدات دیده می گردد، با آنالیز منابع مختلف از جمله مطبوعات، روایتگر حوادثی است که در بحبوحه انقلاب و روزهای منتهی به 22 بهمن 57 اتفاق افتاده است؛ از انتخاب دیدار بعضی از وکلا با امام(ره) و پخش بخشی از این دیدار از تلویزیون ملی ایران و تظاهرات مردم در حمایت از امام(ره) گرفته تجمع زنان در خیابان های تهران، اقدامات ساواک در این روزها، پیوستن همافران به جمع مردم انقلابی با شعار ما قطره ای از ارتش خمینی هستیم در پلاکاردها و ... . نویسنده ابتدا اهم اتفاقات در هر روز را به صورت تیتر ذکر نموده و در ادامه به تشریح آن موضوع با استفاده از ارائه عکس، اسناد و مطالب مطبوعات در این زمینه پرداخته است.

هرچند تاکنون آثار مختلفی راجع به انقلاب اسلامی منتشر شده، اما می توان ادعا کرد که روزشمار انقلاب اسلامی به دلیل پرداختن به جزئی ترین حوادثی که در جریان پیروزی انقلاب اتفاق افتاده، ناگفته های متعددی برای بسیاری از مخاطبان دارد.

از سوی دیگر، یکی از مشکلاتی که بعضی از کتاب های پژوهشی و تاریخی به آن دچارند، به کار بردن نثری است که ممکن است برای مخاطب عام جذاب نباشد و نتواند او را همراه خود کند، اما اثر حاضر با استفاده از نثر روایی و با خلاصه گویی و نپرداختن به حواشی غیر لزوم، به خوبی توانسته از این آسیب برحذر باشد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 14 آبان 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 544

به "3 روز قبل از پیروزی انقلاب در ایران چه خبر بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "3 روز قبل از پیروزی انقلاب در ایران چه خبر بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید