10 مورد از بزرگترین دستاوردهای ناسا که تاریخ ساز شده اند

به گزارش مجله توسعه دهنده، وبسایت گجت نیوز - سید حسن حسینی: سازمان ملی هوانوردی و فضایی؛ ناسا ، سازمان ملی فضایی ایالات متحده است که در تاریخ 1 اکتبر 1958 (9 مهر 1337) به صورت رسمی فعالیت خود را شروع کرد. این سازمان امروز 58 ساله شده است. به همین مناسبت، 10 مورد از بزرگترین دستاوردهای ناسا را که در عمر 58 ساله خود برای بشریت به دست آورد، ذکر می کنیم.

10 مورد از بزرگترین دستاوردهای ناسا که تاریخ ساز شده اند

بزرگترین دستاوردهای ناسا:

1- برنامه شاتل فضایی (Space Shuttle)

در سال 1972 ، ناسا برنامه شاتل فضایی خود را شروع کرد که تا سال 2011 نیز ادامه داشت. در این 30 سال فعالیت این برنامه، شاتل فضایی ناسا بالغ بر 300 فضانورد را به مدار نزدیک زمین فرستاده است.

2- آپولو 11 (Apolo 11)

شاید روسیه اولین کشوری است که پیروز به ارسال انسان بالاتر از خط کارمن (مرز بین جو زمین و بالاتر از آن) شده باشد، اما ناسا توانست در تاریخ 20 جولای 1969 (29 تیر 1348) اولین انسان را به ماه بفرستد. درواقع، ناسا در ماموریت آپولو 11 با ارسال اولین انسان به سیاره ای غیر از سیاره زمین، توانسته گوی رقابت را در این زمینه از رقیب روس خود برباید.

3- کاسینی (Cassini)

ماموریت کاسینی که به طور مشترک توسط ناسا و سازمان فضایی اروپا در سال 1997 انجام شد، در سال 2017 به انتها خواهد رسید. این ماموریت فضایی، جهت مطالعه در مورد سیاره زحل و یکی از قمرهای آن با نام تایتان برنامه ریزی شده است.

4- فضاپیمای جونو (Juno)

همانطور که گفتیم، ماموریت کاسینی سفر به زحل و مطالعه درمورد آن بود. ماموریت جونو نیز ماموریت مشابهی است که سیاره بزرگ مشتری را هدف مطالعه قرار داده است. این فضاپیما در 4 جولای 2016 (14 تیر 95) در مدار قطبی سیاره مشتری مستقر شده است. ماموریت این کاوشگر، پرواز در نزدیکی سیاره و جمع آوری اطلاعات بیشتری از بزرگترین سیاره منظومه شمسی است.

5- فضاپیمای افق های نو (New Horizons)

کاوشگر افق های نو یکی دیگر از بزرگترین دستاوردهای ناسا است. همانطور که می دانید، پلوتو بیشترین فاصله را از خورشید داشته و به دلیل عدم دسترسی، همواره رازهای سر به مهری درون خود جای داده است. کاوشگر افق های نو حدود 9 سال است که به سمت پلوتو پرواز نموده و نهایتا در جولای 2015 توانست اطلاعات باارزشی از این سیاره کوتوله و قمرهای پنجگانه آن به زمین مخابره کند.

6- تلسکوپ فضایی هابل (Hubble)

تلسکوپ فضایی هابل (پروژه ای مشترک بین ناسا، سازمان فضایی اروپا و انستیتوی تلسکوپ فضایی) یکی از بزرگترین هدیه های ناسا به علم ستاره شناسی است. این تلسکوپ با استقرار در مدار پایینی زمین، تاکنون تصاویر بی نظیری از ناشناخته های فضا برای ما ارسال نموده است. تصویری که در بالا مشاهده می کنید، توسط این تلسکوپ فضایی و به مناسبت 25 سالگی تولدش از خوشه ستاره ای Westerlund 2 گرفته شده است.

7- برنامه وویجر (Voyeger)

ماموریت وویجر یکی از ماموریت های جاه طلبانه ناسا است که با ارسال دو کاوشگر فضایی به ورای منظومه شمسی، به انجام مطالعاتی درخصوص بشریت (با استفاده از صفحه طلایی که اطلاعاتی از تمدن زمینی در آن واقع شده است) و جمع آوری اطلاعات می پردازد. ناسا وویجر 1 را در سال 1977 و وویجر 2 را در سال 2012 به فضا فرستاد که اطلاعات رسیده از وویجر 1 نشان داد که این کاوشگر به خارج از منظومه شمسی رفته و درواقع به عنوان اولین وسیله ساخت بشر است که توانسته به فضای خارج از منظومه برسد.

8- ماموریت کپلر (Kepler)

کپلر از مهمترین و بزرگترین دستاوردهای ناسا است. ماموریت کپلر شامل یک سفینه فضایی و یک تلسکوپ است که در مارس 2009 به فضا پرتاب شده و هدف آن کاوش آسمان و یافتن اگزوپلنت هایی (سیاراتی که در خارج از منظومه شمسی قرار دارند) است که امکان زندگی بر روی آنها وجود داشته باشد. این اگزوپلنت ها باید مانند زمین صخره ای باشند، هم اندازه زمین بوده و فاصله آنها تا خورشیدشان نیز مانند فاصله خورشید ما تا زمین باشد. در این صورت است که امکان وجود آب و سکونت بر روی آنها وجود خواهد داشت. تاکنون، این فضاپیما 4696 کاندیدای سکونت را مورد آنالیز قرار داده که 2330 مورد از آن مورد تایید قرار گرفته اند تا مطالعات بیشتری بر روی آنها انجام پذیرد.

9- مریخ نورد (Mars rover)

ناسا برای مشتری، زحل، عطارد و پلوتو کاوشگر فرستاده اما برای سیاره سرخ، مریخ نورد ارسال نموده است. با فرود پیروزیت آمیز مریخ نورد کنجکاوی در سال 2012 بر روی سطح مریخ، این مریخ نورد به جمع مریخ نوردهای غیرفعال سژرنر (Sojourner) و روح (Spirit) و مریخ نورد فعال فرصت (Opportunity) که در سال 2004 با پیروزیت به مریخ فرستاده شده بود، پیوسته است. با وجود این مریخ نوردها تاکنون اطلاعات زیادی از این سیاره به زمین مخابره شده است. این اطلاعات تا آن حد است که انسان را متقاعد کند که برنامه ای جهت سفر به مریخ داشته باشد.

10- ایستگاه بین المللی فضایی

یکی دیگر از بزرگترین دستاوردهای ناسا ، ساخت ایستگاه بین المللی فضایی است. این پروژه، یکی دیگر از پروژه های مشترک بین 5 سازمان فضایی ناسا، سازمان فضایی روسیه، سازمان فضایی اروپا، سازمان فضایی ژاپن و سازمان فضایی کانادا است. این مرکز فضایی که از سال 2000 تاکنون در مدار نزدیک زمین مستقر شده، به ستاره شناسان امکان انجام آزمایشات فضایی را می دهد. این همکاری قابل توجه بین سازمان های جهانی، تاکنون پیشرفت های زیادی را درخصوص مطالعات فضایی به همراه داشته است.

منبع: برترین ها
انتشار: 26 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 657

به "10 مورد از بزرگترین دستاوردهای ناسا که تاریخ ساز شده اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 مورد از بزرگترین دستاوردهای ناسا که تاریخ ساز شده اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید