چگونه به یک مناظره تلویزیونی واقعی برسیم؟

به گزارش مجله توسعه دهنده، تهیه کننده این فصل از برنامه زاویه که وعده فراوری مناظره های چالشی را داده است، درباره چگونگی ایجاد فضا برای مناظره های چالشی معتقد است که برنامه چالشی باید از سه ویژگی اصلی موضوع، مهمان و حرف چالشی برخوردار باشد.

چگونه به یک مناظره تلویزیونی واقعی برسیم؟

علی خواجه در گفت وگو با مجله توسعه دهنده درباره راه کارهای برنامه تلویزیونی زاویه برای ایجاد مناظره های چالشی، اظهار کرد: به طور کلی فکر می کنم یک مناظره چالشی باید حتما برای مخاطب آورده ای داشته باشد و مخاطب احساس کند که بحث تعیینی با ادبیاتی بی تعارف پیش می رود و حاصل آن بحث می تواند در زندگی، مسائل روزمره و اندیشه او جایگاهی داشته باشد.

او درباره ساختار کلی برنامه های مناظره ای چالشی شرح داد: برنامه چالشی گاهی می تواند با موضوعات چالشی که تاکنون درباره آنها حرف زده نشده رقم بخورد، می تواند با افراد چالشی و باسوادی که کمتر در برنامه ها صحبت می نمایند پیش برود و گاهی هم می تواند با حرف های چالشی رقم بخورد. در واقع موضوع چالشی، مهمان چالشی و حرف های چالشی از مهمترین عواملی است که می تواند یک مناظره چالشی را ایجاد کند.

خواجه یادآور شد: بر همین اساس برنامه زاویه نیز کوشش می نماید تا از همه این استراتژی ها برای فراوری یک برنامه چالشی یاری بگیرد؛ به عنوان مثال اگر در برخی از قسمت ها نتوانیم از حضور برخی مهمان های چالشی بهره ببریم، روی موضوعات و حرف های چالشی تمرکز می کنیم.

تهیه نماینده برنامه زوایه در پاسخ به این پرسش که راه کار این برنامه برای عبور از برخی خط قرمزها در راستای طرح مباحث چالشی چیست، با بیان اینکه خط قرمز مرزهای قلمرو را تعیین می نماید، اعلام کرد: هر چقدر این قلمرو وسیع تر باشد، اندیشه افراد هم وسیع تر خواهد بود. در این میان به طور کلی با توجه به اینکه در کشور فرآیند جوانگرایی روی داده است، مدیرانی روی کار آمده اند که قلمرو فکری وسیع تری دارند و با دید بازتری با برخی از موضوعات روبرو می شوند که در شبکه چهار نیز به خوبی شاهد چنین رویکردی هستیم.

او با بیان اینکه به طور کلی فضا برای فراوری برنامه در شبکه چهار بازتر شده است، اضافه کرد: طرح موضوعات چالشی یعنی حرکت کردن روی خطوط قرمز و تجاوز نکردن از آنها. در واقع تجاوز نکردن از این خطوط، هنری است که ما باید در فراوری برنامه های چالشی بسیار به آن توجه کنیم. ما در برنامه زاویه به جذابیت های فرمی و ساختاری زیاد توجه نمی کنیم، اما در عوض تمام انرژی خودمان را در بحث محتوا و ایجاد گفت وگوهای چالشی متمرکز نموده ایم. ما در برنامه زاویه برای طرح موضوعات چالشی اتاق فکری متشکل از استادان و دانشجویان علوم داریم که تمام موضوعات را به صورت تخصصی مورد آنالیز قرار می دهند.

خواجه همچنین درباره جلب اعتماد برخی از استادان علوم انسانی که به دلایلی مدتی است در برنامه های تلویزیونی حضور نمی یابند، اظهار کرد: ما باید یک دوره زمانی که نمی دانم چقدر هم طول می کشد را پشت سر بگذاریم تا بتوانیم اعتماد این استادان را جلب کنیم و کوششمان این است که این کار را با طرح موضوعات بی تعارف و موضوعات واقعی انجام دهیم. باید به آنها نشان دهیم که در این برنامه حرف غیرتخصصی و بی معنی نمی زنیم و از افراد بی سواد نیز برای حضور در برنامه دعوت نمی کنیم. در واقع آنچه می تواند اعتماد اساتید را به برنامه جلب کند، حرفمان نیست، کارمان است. به جای آنکه به آنها شرح دهیم داریم چه کاری انجام می دهیم، کوشش می کنیم نشان دهیم.

او اضافه کرد: به اندازه کافی به آنها وعده داده شده است؛ بنابراین آن چیزی که می تواند به ما یاری کند کار ما و سابقه ای است که می توانیم از خودمان ارائه دهیم. خوشبختانه از زمانی هم که کارمان را در فصل جدید زاویه آغاز نموده ایم، تا اندازه ای در این زمینه موفق شدیم و توانستیم مهمان هایی را در برنامه داشته باشیم که حضور آنها جالب توجه بوده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 11 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 226

به "چگونه به یک مناظره تلویزیونی واقعی برسیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه به یک مناظره تلویزیونی واقعی برسیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید