واقعیت مهم درباره زلزله احتمالی تهران ، یک پیش بینی درباره تخریب های زلزله عظیم تهران

به گزارش مجله توسعه دهنده، یک متخصص زلزله شناسی احتمال وقوع زلزله در تهران را یک حقیقت توصیف کرد.

واقعیت مهم درباره زلزله احتمالی تهران ، یک پیش بینی درباره تخریب های زلزله عظیم تهران

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، مهدی زارع امکان وقوع زلزله در تهران را یک حقیقت توصیف کرد و گفت: دلیل اینکه وقوع زلزله را یک حقیقت می دانیم این است که گسل های مهم اطراف تهران و داخل آن فعالیت هایی را در گذشته تاریخی خود نشان داده اند و در علوم طبیعی و زمین اتفاقاتی که در گذشته افتاده، می تواند در آینده هم تکرار گردد.

وی اضافه نمود: به عنوان مثال وقتی در گذشته در مناطق شمال تهران زلزله اتفاق افتاده است، پس در آینده هم امکان وقوع آن وجود دارد. زلزله بر بستر گسل مشاء هم امکان تکرار دارد. همان طور که در زمان صفویه در منطقه دماوند و سپس در سال 1830 میلادی و 1930 هم زلزله روی این گسل اتفاق افتاده و شبیه به همین اتفاق در زلزله اخیر روز آدینه هم تکرار شد.

زارع که در یک برنامه رادیویی صحبت می کرد با بیان اینکه زلزله 190 سال پیش تهران منطقه وسیعی را تخریب نموده بود، تأکید کرد: در آن موقع تهران به وسعت کنونی نبوده است و تخریب آن قابل مقایسه با تکرار زلزله های مخرب احتمالی امروز تهران نیست.

این متخصص زلزله شناسی با بیان اینکه اگر بخواهیم پیش بینی از تخریب های زلزله های احتمالی عظیم در تهران انجام دهیم باید از اصول علمی استفاده کنیم، ادامه داد: براساس تحقیقی که در رابطه با میزان آتش سوزی های بعد از زلزله تهران صورت گرفته است، تعیین شد در زلزله های بالاتر از پنج ریشتر احتمال آسیب های آتش سوزی در تهران بالاست. این تحقیق تعیین کرد نواحی آسیب پذیر تهران و بخش هایی از مناطق شمالی تهران درگیر می گردد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 21 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 1116

به "واقعیت مهم درباره زلزله احتمالی تهران ، یک پیش بینی درباره تخریب های زلزله عظیم تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واقعیت مهم درباره زلزله احتمالی تهران ، یک پیش بینی درباره تخریب های زلزله عظیم تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید