نقش حمام در تاریخ؛ از تالار پذیرایی تا مقر جلسات حزبی!

به گزارش مجله توسعه دهنده، استفاده از حمام در تاریخ ایران و البته بیشتر نقاط جهان، فراتر از شست وشو و پاکیزگی بود. تاسیتوس، مورخ و سناتور رومی در کتاب تاریخ خود از جلسات محرمانه ای سخن به میان می آورد که با دیگر سیاستمداران رومی، در حدود سال 100 میلادی، در حمام های مجلل رُم برگزار می کرده است.

نقش حمام در تاریخ؛ از تالار پذیرایی تا مقر جلسات حزبی!

جواد نوائیان رودسری| مورخان می گویند که نخستین حمام های عمومی جهان، در خاورمیانه ساخته شد؛ یعنی اولین اقوامی که به فکر ایجاد حمام های عمومی افتادند، در این منطقه زندگی می کردند. در واقع، فرهنگ ساخت حمام عمومی از خاورمیانه به اروپا رفت و بعد ها در روم رایج شد.

برخی باستان شناسان، بر اساس بقایای آثار تاریخی موجود در تخت جمشید و دیگر نواحی ایران، اعتقاد دارند که در سرزمین ما، از سه هزار سال قبل، گرمابه های عمومی فعال بوده و به مردم خدمات ارائه می داده است؛ بنابراین، اگر منصف باشیم، باید بگوییم که صنف شریف حمامی که این روز ها با توسعه حمام های خانگی، به شدت رو به افول است، از قدیمی ترین اصناف خدماتی فعال در ایران محسوب می شود.

تعداد حمام های عمومی در ایران، به ویژه پس از ورود اسلام و تأکید این دین الهی بر پاکیزگی، به شدت افزایش یافت؛ طبق گزارش تاورنیه، گوهرشناس فرانسوی که در دوره صفویه به ایران آمد، فقط در اصفهانِ 400 سال قبل، 157 حمام عمومی فعال وجود داشت و این، برای شهری با جمعیتی حدود 500 هزار نفر، یک آمار فوق العاده است و نشان می دهد که ایرانی ها چقدر به نظافت و پاکیزگی اهمیت می دادند.

با این حال، حمام رفتن ایرانی ها فقط برای نظافت و پاکیزگی شخصی نبود؛ به تدریج و در طول تاریخ، نه فقط در ایران، بلکه در همه جای جهان، حمام های عمومی کاربرد های چندمنظوره پیدا کرد. کاربرد هایی که اصولاً با ذات کاربری حمام، یعنی شست وشو، ارتباطی نداشتند.

شاید جالب باشد که بدانید درآمد هنگفت ناشی از گرمابه داری در قرون اولیه اسلامی، چنان که بلاذری در فتوح البلدان آورده است، باعث می شد که امتیاز ساخت آن هم در اختیار هر کسی قرار نگیرد و حاکمان، معمولاً آن را به افراد معتمد خود می سپردند؛ البته این مشی و روش، با مسائل امنیتی آن دوران هم ارتباط داشت؛ همه قصر های حکومتی حمام نداشتند و به علاوه، گاهی حاکم هوس می کرد که در حمام شهر، جایی که به مراتب گرم تر از حمام قصر بود، استحمام کند.

با این حال، این رسم، یعنی سخت گیری در واگذاری امتیاز ساخت حمام عمومی، به تدریج از رونق افتاد و در دوره های بعد، هزاران حمام در سراسر ایران ساخته شد که بخش مهمی از آن ها، موقوفه بودند. معمولاً در هر محله چند حمام وجود داشت که از نظر ساخت، موقعیت و خدمات با یکدیگر فرق داشتند و هزینه استفاده از آن ها، بر همین اساس تغییر می کرد؛ به همین دلیل، ما در ادوار مختلف تاریخی، حمام های اعیانی و عامیانه داریم.

گفتیم که استفاده از حمام در تاریخ ایران و البته بیشتر نقاط جهان، فراتر از شست وشو و پاکیزگی بود. تاسیتوس، مورخ و سناتور رومی در کتاب تاریخ خود از جلسات محرمانه ای سخن به میان می آورد که با دیگر سیاستمداران رومی، در حدود سال 100 میلادی، در حمام های مجلل رُم برگزار می کرده است.

در ایران هم، معمولاً فضای نخست حمام عمومی، یعنی رختکن، چنان ساخته می شد که در چهار ایوان روبه روی یکدیگر، امکان نشستن و گپ زدن فراهم بود. نمونه ای از این سبک معماری را می شود در حمام مهدیقلی بیگ مشهد که قدمت اش به دوره صفویه می رسد، دید. سیاستمداران ایرانی، حمام را مکان خوبی برای مذاکره و نقشه کشیدن می دانستند.

با این حال، کاربری حمام برای سیاستمداران، وسیع تر از گپ و گفت بود و گاهی می شد با استفاده از فضای پر از بخار و تاریک آن ها، به زندگی رقیبان سیاسی یا افرادی که مانعی بر سر راه محسوب می شدند، خاتمه داد؛ فضل بن سهل، وزیر مأمون عباسی در حمام عمومی سرخس کشته شد و چنان که معروف است و می دانید، امیرکبیر هم در حمام فین کاشان به شهادت رسید.

البته این ها تنها نمونه های قابل ارائه نیستند؛ مرداویج بن زیار (در سال 323 ق)، خلفای عباسی معتز (255 ق)، مستنجد (566) و الظاهر، داوود بن محمود بن ملک شاه سلجوقی و حتی بغداد خاتون همسر ابوسعید، ایلخان مغول، در حمام ترور شدند و به قتل رسیدند. البته به افرادی مانند سلطان محمود غزنوی هم در حمام سوءقصد شد، ولی خب، از این مهلکه جان به در بردند!

در دوره مشروطه و پس از شکل گیری احزاب در ایران، اعضای اصلی هر حزب، از حمام ها به نام مقر مصاحبه ها و چانه زنی های حزبی استفاده می کردند؛ البته به صورت محرمانه و گاهی با قرق کردن حمام! نقل است که اعضای انجمن باغ میکده که برخی از آن ها روابط و سوابق مشکوکی داشتند هم، گاه در حمام به بحث و مناظره می پرداختند.

اما برای مردم عادی، کاربری حمام، صرف نظر از شست وشو و پاکیزگی، بیشتر معطوف به سرگرمی و وقت گذرانی بود. تا همین 70، 80 سال قبل، مرنامی مانند حنابندان که پیش از عروسی برگزار می شد، خیلی ها را به حمام می کشاند و منبع درآمد حمامی و دلّاک بود؛ در واقع از حمام به نام تالار پذیرایی استفاده می کردند.

برخلاف امروزه که معمولاً استحمام ما کمتر از یک ساعت طول می کشد و برخی سر و ته آن را در یک ربع جمع می کنند و نامش را دوش گرفتن می گذارند، رفتن به حمام عمومی، دست کم سه چهار ساعتی وقت می گرفت و افراد، بیشتر وقت خود را به صحبت کردن و خوردن میوه و تنقلات می گذراندند تا به اصطلاح، چرک تن شان خیس بخورد و آماده استحمام شوند!

افزون بر این ها، بساط نقالی و شاهنامه خوانی هم در رختکن حمام پهن بود و مردم، اوقاتی را قبل یا بعد از استحمام به صرف چای یا میوه و گوش دادن به اشعار فردوسی می گذراندند.

منبع: روزنامه خراسان

منبع: فرادید
انتشار: 1 مرداد 1400 بروزرسانی: 1 مرداد 1400 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 1834

به "نقش حمام در تاریخ؛ از تالار پذیرایی تا مقر جلسات حزبی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقش حمام در تاریخ؛ از تالار پذیرایی تا مقر جلسات حزبی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید