مخازن سدهای تهران شرایط خوبی ندارند

به گزارش مجله توسعه دهنده، مدیر عامل آب و فاضلاب استان تهران تاکید نمود: مخازن سدهای تهران شرایط خوبی ندارند.

مخازن سدهای تهران شرایط خوبی ندارند

به گزارش خبرنگاران، محمدرضا بختیاری در پانزدهمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران به اسم میهمان در صحبت های خود آماری از شرایط آبی استان تهران بیان کرد و گفت: بیش از 150 میلیارد مترمکعب بیش از اندازه مجاز از منابع آب زیرزمینی تهران برداشت می کنیم. سال آبی گذشته بدترین سال در 50 سال اخیر بود و در تهران 37 درصد کاهش بارندگی و 300 میلیون مترمکعب کمبود در مخازن داشتیم.

وی اضافه کرد: از ابتدای سال آبی جاری هم تنها 4میلی متر بارندگی داشتیم و در حال حاضر مخازن شهر تهران 452 میلیون مترمکعب آب دارد که در سال گذشته این رقم 751 میلیون مترمکعب بوده و 300 میلیون کسری مخازن را داریم. مخازن سدهای تهران شرایط خوبی ندارند.

وی ادامه داد: به رقم کاهش نزولات و افزایش دما اما برای اولین بار در تاریخ آب شهر تهران به علت فرهنگ سازی شاهد کاهش 3 دهم درصدی مصرف آب شرب شهروندان تهرانی. بودیم که بی سابقه است چرا که هر ساله این رقم افزایش می یافت.

مدیر عامل آب و فاضلاب استان تهران گفت: از ابتدای امسال تا به امروز 690 میلیون متر مکعب مصرف آب امسال بوده که در سال گذشته این رقم 692 میلیون مترمکعب بوده است. امسال حتی یک ساعت هم قطعی آب ناشی از نبود آب نداشتیم و به رقم افزایش دما با کوچکترین مسئله ای در زمینه کم آبی روبرو نشدیم.

بختیاری تاکید نمود: برنامه ریزی ها را به گونه ای پیش می بریم که تا خاتمه سال تهران با مشکل کمبود آب روبرو نگردد.

بختیاری به شرایط مخازن سدهای تامین نماینده آب شرب شهر تهران اشاره نمود و اضافه کرد: 452 میلیون متر مکعب حجم این سدهاست که سال گذشته در چنین روزی حجم آنها به 751 میلیون متر مکعب می رسید. امسال به علت کاهش بارندگی ها، با وجود افزایش چند درجه حرارت دما و شیوع کرونا، برای نخستبن بار در تاریخ مصرف آب شهر تهران، به علت فرهنگسازی و کارهای خوب شرکت آبفا نه فقط افزایش مصرف را نداشتیم که شاهد کاهش 0.3 درصدی مصرف آب بودیم که این رویداد بی سابقه است در حالی که هر ساله با توجه به رشد جمعیت این استان، 2.5 درصد افزایش مصرف ثبت می شد.

وی اضافه کرد: امسال در شهر تهران با وجود همه مسائل، افزایش دمای حدود سه درجه ای، حتی یک ساعت قطعی آب به علت کمبود آب ثبت نشد؛ در کوشش هستیم به گونه ای برنامه ریزی کنیم که شهروندان در مصرف آب شرب دچار مشکل نشوند. اندازه مصرف آب شرب در شهر تهران سالانه به حدود یک میلیارد و 100 میلیون متر مکعب می رسد که به وسیله 540 حلقه چاه در شهر تهران و مابقی از سدها تامین می گردد.

وی ادامه داد: در شرایط معمولی 70 درصد آب شرب شهر تهران از منابع آب زیر زمینی و 30 درصد از آب های سطحی تامین می گردد که این اندازه مصرف از منابع آب سطحی متناسب با بارندگی ها متغیر است. اکنون شرایط منابع آب زیر زمینی استان تهران با 150 میلیون متر مکعب بیلان منفی سالانه در شرایط مناسبی قرار ندارد و این موضوع به خصوص در جنوب تهران و به ویژه دشت ورامین که از منطقه ها ممنوعه و بحرانی کشور است، شرایط حادتری دارد.

مدیرعامل شرکت اب و فاضلاب استان تهران تاکید نمود کرد: در سال 89 ما حدود 10 سانتی متر فرونشست را داشتیم که این رقم در سال 97 از 5 سانتی متر تا 30 سانتی متر فرونشست ثبت شد که این نشان می دهد که شرایط منابع زیر زمینی تهران و البرز بسیار نامناسب است و با توجه به بارگزاری بالای جمعیت باید فکری عاجل برای مدیریت منابع آبی انجام داد.

وی ادامه داد: شهروندان تهرانی حدود 17 درصد آب کشور را مصرف می نمایند که رقمی در حدود یک میلیارد و 100 میلیون متر مکعب است و این رقم برای کشور به 6 میلیارد متر مکعب می رسد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران در مورد آخرین شرایط تصفیه خانه هفتم مرکز هم گفت: طی سال های اخیر، کار بزرگی که در تهران به ویژه منطقه ها جنوبی انجام شد، احداث تصفیه خانه هفتم بود که در پاسخ به پرسش و توقع همیشگی شهروندان مبنی بر چرایی استفاده منطقه ها برخوردار از منابع آبهای سطحی و جنوبی از منابع زیر زمینی ایجاد شد.

وی با بیان اینکه مدول اول تصفیه خانه هفتم در سال 94 و مدول دوم در سال 98 به بهره برداری رسید، اضافه کرد: با این اقدام، برای اولین بار آب سطحی تهران به منطقه ها جنوبی شهر تهران که حدود 2 میلیون نفر در آن ساکن هستند، منتقل و موجب شد که کیفیت منابع آب آشامیدنی مرکز افزایش و آبهای سطحی به منطقه ها جنوبی انتقال یابد.

وی اضافه کرد: در حال حاضر حدود 5000 لیتر بر ثانیه آب وارد شبکه توزیع آب منطقه ها جنوب تهران و همه آن جایگزین منابع آب زیر زمینی می گردد.

بختیاری در مورد آخرین شرایط رینگ پیرامونی آبرسانی شهر تهران گفت: تا به امروز نزدیک به حدود 65 درصد این طرح اجرا شده است. تا به امروز این رینگ در منطقه ها بحرانی و مشکل دار مرکز اجرا شده است. باقی اجرای طرح اغلب در منطقه ها شمالی به جای مانده که عملیات اجرایی آن هم در دست قرارگاه خاتم الانبیاست که با جدیت کار را ادامه می دهد و با اجرای آن جانمایی مخازن، انتقال ثقلی منابع وتعادل بخشی کیفی به آب آشامیدنی تهران تامین می گردد.

وی به طرح آبرسانی اضطراری شهر تهران اشاره و اضافه کرد: در مرکز حدود 9 هزار کیلومتر خط لوله و آبرسانی داریم که 40 درصد آنها عمر بالای 50 سال دارند و فرسوده محسوب می شوند و بسیاری از هدر رفتی که رخ می دهد مربوط به همین بخش است و در صورت وقوع زلزله این بخش از شبکه آبرسانی از دست خواهد رفت.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 6 آبان 1400 بروزرسانی: 6 آبان 1400 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 1954

به "مخازن سدهای تهران شرایط خوبی ندارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مخازن سدهای تهران شرایط خوبی ندارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید