فضاپیمای ناسا رکورد نزدیکترین فاصله با یک سیارک را شکست

فضاپیمای اُسیریس-رِکس(Osiris-Rex) ناسا به نزدیک ترین فاصله از سیارک بننو(Bennu) رسیده که تاکنون یک فضاپیما به آن دست یافته است.

فضاپیمای ناسا رکورد نزدیکترین فاصله با یک سیارک را شکست

به گزارش خبرنگاران و به نقل از دیلی میل، فضاپیمای اُسیریس-رِکس ناسا به تازگی به فاصله 690 متری از سطح سیارک بننو رسیده است.

این سیارک 1.4 میلیارد مایل از زمین فاصله دارد.

فضاپیمای OSIRIS-Rex در سال 2016 به فضا پرتاب شد و مأموریت آن جمع آوری نمونه هایی از سطح بننو و آوردن آنها به زمین برای مطالعه، مشخص شد.

بننو جزو سیارک های نزدیک به زمین محسوب می گردد و شناخت آن به دانشمندان در درک نحوه تشکیل منظومه شمسی یاری می نماید. همچنین ممکن است سطح بننو حاوی مواد ارزشمندی برای استخراج در آینده باشد.

ناگفته نماند که این سیارک از سیارک هایی است که خطر برخورد آن با زمین نیز وجود دارد و سومین سیارک خطرناک برای زمین محسوب می گردد.

سیارک بننو با نام علمی 101955 Bennu، یکی از سیارک های آپولو است که کشف آن توسط پروژه لینیر(LINEAR) در 11 سپتامبر 1999 صورت گرفت.

این سیارک هدف برنامه ریزی شده مأموریت اوسیریس-رکس قرار گرفته که برای تهیه و آوردن نمونه به زمین در سال 2023 فرستاده شده است.

بنا به اعلام ناسا، فضاپیمای اُسیریس-رِکس به تازگی در فاصله ای واقع شده است که رکورد نزدیک ترین فاصله میان یک فضاپیما و جرم در منظومه شمسی را شکسته است.

این فضاپیما در دومین مانور خود، تصاویر جدیدی از تخته سنگ ها و دهانه های بننو به ثبت رسانده است.

ناسا در تجزیه و تحلیل بننو گفته که مطالعه این سیارک می تواند به دانشمندان یاری کند که نقش سیارک ها در مواد تشکیل دهنده زمین را بهتر درک نمایند.

مطالعات تلسکوپی و از راه دوری که تاکنون از بننو اجرا شده، نشان می دهد که حاوی کربن است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: بروزرسانی: 15 مرداد 1398 شناسه مطلب: 352

به "فضاپیمای ناسا رکورد نزدیکترین فاصله با یک سیارک را شکست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فضاپیمای ناسا رکورد نزدیکترین فاصله با یک سیارک را شکست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید