صدایی از عمق سه هزار ساله تاریخ ، بازسازی صدای مومیایی مصری با چاپگر سه بعدی

به گزارش مجله توسعه دهنده، صدای یک کشیش مصری دوران باستان سه هزار سال پس از مردن و مومیایی شدن او برای نخستین بار بازسازی شد و به گوش دانشمندان رسید.

صدایی از عمق سه هزار ساله تاریخ ، بازسازی صدای مومیایی مصری با چاپگر سه بعدی

جهت دریافت خدمات بازسازی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از گاردین، نسیامون در دوران پادشاهی فرعون رامسس یازدهم می زیست که حوالی قرن 11 پیش از میلاد مسیح بر مصر باستان حکم می راند. مومیایی نسیامون که در موزه لیدز سیتی نگهداری می گردد، سال 1824 برای آنالیز های دقیق تر باز شد و آنالیز جزئیات بیشتر نشان داد این چهره مذهبی در دهه ششم عمر خود از جهان رفته و دلیل مرگ او به احتمال زیاد خفگی بوده است.

دانشمندان به این نتیجه رسیدند که شاید نیش یک پشه روی زبان نسیامون به التهاب گلو انجامیده و در نهایت او را کشته است. این یافته توجیه بیرون ماندن زبان نسیامون و البته آسیب ندیدن استخوان های دور گردن و گلوی اوست. هر چند این مومیایی در دوران زندگی چندان بخت یارش نبود اما پس از مرگ بخت به او رو کرد؛ مسئولان موزه لیدز اندکی پیش از بمباران این موزه در 1941 و نابود شدن همه چیز، مومیایی را از آن خارج کردند.

سه هزار سال پس از مرگ [احتمالا] دردناک نسیامون، دانشمندان با استفاده از یک چاپگر سه بعدی صدای او را شبیه سازی نموده اند تا بدانند اگر این مومیایی زنده بود، صدایش چگونه به گوش می رسید. پروفسور دیوید هوارد، رئیس دانشکده مهندسی الکترونیک رویال هالووی در دانشگاه لندن می گوید: ما صدای نسیامون را درون تابوت بازسازی کردیم. این دقیقا همان صدایی نیست که او با آن حرف می زد.

گروه پژوهشی با سی تی اسکن کردن مومیایی در فضای آزمایشگاه به یک طرح کلی از تارهای صوتی نسیامون رسید و توانست آنها را با یک چاپگر سه بعدی فراوری کند. گرچه گذشتن سه هزار سال از زمان مرگ، مومیایی شدن و قرار دریافت در تابوت باعث شده بود تارهای صوتی و دیگر اعضای بدن آن کیفیت ابتدایی را از دست بدهند.

در نهایت آن صدایی که فراوری شد، به احتمال زیاد بسیار شبیه صدایی است که نسیامون هنگام خوابیدن در تابوت و پیش از مومیایی شدن داشت. شاید این نخستین بار در تاریخ باشد که انسان می تواند صدای احتمالی یک بشر را سه هزار سال پس از مرگ او بشنود و این معجزه تازه ترین دستاورد پیشرفت علم و فناوری است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 5 بهمن 1398 بروزرسانی: 28 شهریور 1400 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 748

به "صدایی از عمق سه هزار ساله تاریخ ، بازسازی صدای مومیایی مصری با چاپگر سه بعدی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صدایی از عمق سه هزار ساله تاریخ ، بازسازی صدای مومیایی مصری با چاپگر سه بعدی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید